X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Częstochowa: tysiące pielgrzymów z całego kraju dociera na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 17:11
Blisko 20 tys. pielgrzymów dotarło w środę pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. W tym roku zgromadziła ona ok. 6 tys. pątników. 
Audio
Wymarsz Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Wymarsz Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną GóręFoto: PAP/Marcin Bielecki

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z kilku, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. 

W sierpniu odbywa się najwięcej pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Co roku tylko w tym miesiącu do jednego z najważniejszych polskich sanktuariów zmierza ponad 40 pielgrzymek pieszych. Łącznie pątnicy pokonują ponad 15 tys. kilometrów. 

pap pielgrzymka 1200.jpg
Polskie pielgrzymowanie. Tysiące osób w drodze na Jasną Górę

Środa była dniem, kiedy na Jasną Górę dotarło najwięcej – 14 pieszych pielgrzymek. To ostatni dzień, kiedy do Częstochowy zmierzają pątnicy na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dotarły pielgrzymki m.in. z Podlasia, Płocka, Lublina, Zamościa, Łowicza. Wędrują profesorowie i robotnicy, rolnicy, młodzi i starzy, dzieci pod sercami matek, a nawet wielopokoleniowe rodziny

Po 9 dniach wędrówki na Jasną Górę dotarli pielgrzymi z 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. - Pielgrzymka Piesza była wołaniem o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i przygotowaniem do podniesienia do rangi sanktuarium kościoła św. Ducha - przypomina kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.

"W mocy Ducha Świętego"

"W mocy Ducha Świętego" pod takim hasłem z kolei weszła na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka z Lublina. W tym roku intencją główną pielgrzymowania była modlitwa o dobre przygotowanie się do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Pielgrzymów witał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Na pielgrzymi szlak z Lublina wyruszyło około 2 tys. pątników. Pielgrzymi podzieleni byli na 18 grup. Do przejścia mieli 320 km, które pokonali w ciągu 11 dni.

Około 800 osób uczestniczyło w 24. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej – pielgrzymi w dziewięć dni mieli do przejścia 237 km. Około 140 osób z całej Polski zgromadziła 28. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna, której uczestnicy mieli do przejścia ok. 365 km. W 203. Pielgrzymce z Tomaszowa Mazowieckiego uczestniczyło ok. 600 osób, które przeszły 140 km w pięć dni. 

Rano na Jasną Górę dotarła 39. Piesza Pielgrzymka Podlaska. W tym roku pątnikom z diecezji siedleckiej towarzyszyło hasło ,"W mocy Ducha Świętego". Na Jasną Górę razem z pielgrzymami wszedł biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a wszystkie grupy witał kierownik Pielgrzymki ks. Paweł Bielecki. 

W 39. Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej uczestniczył około 3200 osób. Posługiwało im 70 księży, 24 alumnów, 15 sióstr i braci zakonnych. Nad zdrowiem pątników czuwało pięciu lekarzy i 111 osób ze służby medycznej. 

Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę trwała ponad dwa tygodnie. Najdłuższą trasę - ponad 400 km pokonała grupa z Włodawy, która wędrówkę rozpoczęła 31 lipca. Pątnicy z diecezji siedleckiej wezmą dziś udział w Mszy św. na zakończenie Pielgrzymki sprawowanej na Wałach Jasnogórskich. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Bp E. Frankowski: trwa atak na kościół

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 21:49
- Atak na Kościół staje się ostatnio coraz bardziej zmasowany. Nadszedł czas walki - mówił w sobotę emerytowany biskup sandomierski Edward Frankowski do uczestników XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wezwał do obrony małżeństwa i rodziny oraz krytykował ideologię gender i LGBT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na Jasnej Górze: jesteśmy na drodze ku lepszej, sprawiedliwej, wielkiej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 14:19
- Przekonujemy się o tym, jak ciężko jest rozpoznawać ścieżki sprawiedliwe w dzisiejszym skomplikowanym świecie, jak ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób, jak łączyć piękną polską tradycję wiary, wartości, wolności i solidarności z poszukiwaniem lepszych dróg ku przyszłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki do uczestników 28. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Owoce Ducha Świętego". Rozpoczęła się pielgrzymka Ordynariatu Polowego na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 07:49
Na Jasną Górę wyrusza 28. Pielgrzymka Ordynariatu Polowego. To około 500-osobowa grupa żołnierzy i ich rodzin, z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowacji. Są częścią Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. 
rozwiń zwiń