X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Na warszawskich Starych Powązkach spoczął Maciej Kuczyński, powstaniec warszawski

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:33
Na warszawskich Starych Powązkach pożegnano Macieja Kuczyńskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, podróżnika, pisarza, odkrywcę i badawcza. Zmarł 5 sierpnia, w wieku 90 lat. 
Audio
  • Pogrzeb Macieja Kuczyńskiego - uczestnika Powstania Warszawskiego, podróżnika, pisarza. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)
Uroczystości pogrzebowe Macieja Kuczyńskiego
Uroczystości pogrzebowe Macieja KuczyńskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Maciej Kuczyński jest autorem ponad 30 książek o tematyce podróżniczej. Był wieloletnim prezesem i współzałożycielem Polskiego Oddziału The Explorers Club. 

Przewodnicząca polskiego oddziału klubu Monika Rogozińska wspomina, że z książki Macieja Kuczyńskiego "Podróże" dowiedziała się o jego udziale w Powstaniu Warszawskim w Szarych Szeregach, o jego ojcu, który zginął w powstaniu, o wuju, który zginął w Katyniu.

- O tym wszystkim Maciej nie opowiadał, o tym, że ich dom na Kruczej był skrytką, w której był przechowywany proch i amunicja - podkreśla Monika Rogozińska. Dodaje, że jako piętnastolatek Maciej Kuczyński walczył w powstaniu jako łącznik. Matka i babka brały udział w konspiracji. 

- W ogóle niesamowita rodzina, patriotyzm była tam czymś oczywistym, o tym się nie mówiło - wspomina Monika Rogozińska.

Baczyński PAP 1200.jpg
Premier o rocznicy śmierci K. K. Baczyńskiego: jego słowa są z nami do dziś

"Maciej Kuczyński był skromnym człowiekiem"

Wspomina także jedną z akcji ratunkowych w latach 70. w jaskini w Meksyku. Dzięki Maciejowi Kuczyńskiemu dało się uratować jednego z uczestników wyprawy, który spadł w przepaść w jaskini i złamał kręgosłup.

- Maciej potrafił ściągnąć do jaskini Belgów, Amerykanów, Anglików, na jego apel zaczęli się pojawiać ludzie, łącznie z lekarzem, akcja trwała 6 dni, to była niesamowita akcja logistyczna, którą dowodził Maciej - podkreśla Monika Rogozińska.

Jak relacjonowała dalej - spał po kilka godzin, zachowywał spokój. - Maciej Kuczyński był skromnym człowiekiem, znakomitym kierownikiem i kompanem wypraw - kontynuowała. 

Współodkrywca najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii

Kuczyński prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalajów.

Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen, gdzie zakładał polską stację polarną. Organizował wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę.

Zdobył San Agustin - najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii. Urnę z prochami Macieja Kuczyńskiego złożono w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak