X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Politycy podzieleni w ocenie nowego szefa MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 16:06
Mariusz Kamiński został nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. - To nominacja najlepsza z możliwych - uważa wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Joachim Brudziński. - Mam zastrzeżenia dotyczące reputacji ministra - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba. 
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: PiS.org.pl

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowy szef MSWiA pracę w tym resorcie będzie łączył z funkcją ministra koordynatora do spraw służb specjalnych. - Mam absolutne przekonanie, że Mariusz Kamiński, na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, to właściwa osoba na właściwym miejscu - powiedział prezydent. 

Opinie prezydenta podziela eurposeł Joachim Brudziński. - To nominacja najlepsza z możliwych. Jako były szef MSWiA mam świadomość jak trudny jest to resort, jak specyficzna jest to struktura. Mariusz Kamiński jako polityk niezwykle doświadczony, odpowiadający za nadzór nad służbami specjalnymi w sposób płynny przejmie kontrole nad polską policją, strażą pożarną, strażą graniczną - mówi Brudziński, który od stycznia 2018 do czerwca bieżącego roku pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale w związku ze zdobyciem mandatu europosła, zrezygnował ze stanowiska. 

Opozycja ma wątpliwości

Nominacje Mariusza Kamińskiego negatywnie ocenia natomiast opozycja. - Mam zastrzeżenia dotyczące reputacji ministra. Przypomnę, że jest to osoba skazana za nadużywanie władzy. Ułaskawiona co prawda przez prezydenta Dudę, ale tego grzechu nadużywania władzy, stosowania czynników politycznych w działalności urzędniczej, nie zmyje - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Szczerba.

Polityk Platformy ma na myśli kontrowersyjny wyrok sądu I instancji, który w marcu 2015 roku uznał Mariusza Kamińskiego za winnego przekroczenia uprawnień jako szefa CBA w tzw. aferze gruntowej i skazał go na 3 lata więzienia oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych. Przed uprawomocnieniem się tego orzeczenia, a konkretnie 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Dudał zastosował wobec Kamińskiego prawo łaski. W marcu 2016 toku sąd odwoławczy, powołując się na decyzję prezydenta, uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie. 

Mieszane uczucia w sprawie zmiany na stanowisku szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji ma także rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak. - Ta rotacja na stanowisku ministra tak ważnego resortu nie wróży niczego dobrego. Po dwóch miesiącach od powołania pani Witek, następuje kolejna zmiana władzy. W sytuacji, kiedy jest taki chaos na stanowiskach kierowniczych, to te rozedrgania idą trochę niżej. Mam nadzieję, że nie odbije się to na pracy policji, bo dba ona o bezpieczeństwo wszystkich Polaków - mówi Stefaniak portalowi PolskieRadio24.pl.  

Zaufany człowiek prezesa Kaczyńskiego

Zdaniem Joachima Brudzińskiego nie ma żadnych obaw do niepokoju w związku ze zmianą na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Uważam ten resort za uporządkowany. Mariusz Kamiński nie będzie miał problemów, ma znakomitych współpracowników - swoich zastępców. Jestem spokojny o to, że sytuacja w MSWiA będzie pod pełną kontrolą - wyjaśnia Brudziński w rozmowie z PolskieRadio24.pl.

Mariusz Kamiński po odebraniu nominacji zapewnił, że będzie kierował resortem w sposób spokojny i profesjonalny. - Jest mi niezwykle miło, że z tak dobrych rąk przejmuję ministerstwo. Resort nie wymaga żadnych radykalnych zmian, wydaje mi się, że w tej kadencji miał szczęście do dobrych ministrów, którzy niestety z różnych względów krótko pełnili swoje funkcje, tak jak pani minister. Ale już w sobotę, pierwszego dnia, kiedy powierzono mi obowiązki, spotkaliśmy się z panią minister w resorcie - mówił Kamiński. 

- Bardzo dobrze oceniam pracę służb podległych ministrowi i wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ jako koordynator służb specjalnych zajmuję się sprawami bezpieczeństwa. Na co dzień współpracuję i służby mi podległe współpracowały i współpracują ze służbami resortu spraw wewnętrznych i administracji - mówił. 

Na stanowisku szefa MSWiA Kamiński zastąpił Elżbietę Witek, która w piątek została wybrana nowym marszałkiem Sejmu. 

Mariusz Kamiński to jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, a także jeden z wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości. W rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego, pełni funkcję ministra koordynatora do spraw służb specjalnych. Sprawuje on nadzór między innymi nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Agencją Wywiadu. W latach 2005-2006 pełnił on funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie od października 2006 do października 2009 był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 

Mandat poselski pełni już piątą kadencję. Po raz pierwszy dostał się do Sejmu w 1997 roku z list Akcji Wyborczej Solidarność. W roku 2001, 2005, 2011 i 2015 z powodzeniem kandydował z list PiS. Prywatnie Mariusz Kamiński jest żonaty oraz ma syna Kacpra. Nowy minister spraw wewnętrznych i administracji z wykształcenia jest historykiem. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: POLSKA Mariusz Kamiński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA odpiera insynuacje. Jakub R. chciał obciążać Hannę Gronkiewicz-Waltz w zamian za wolność

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 15:13
- Prokuratura nie przystała na propozycję Jakuba R, by w śledztwie obciążać prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w zamian za wolność - napisali w oświadczeniu minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, jego zastępca Maciej Wąsik i szef CBA Ernest Bejda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

prof. K. Kik: kampania opozycji będzie nastawiona na zniszczenie wizerunku PiS

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:30
- Zamiana na stanowisku Marszałka Sejmu oczyści atmosferę polityczną, nie tylko w Sejmie, ale też w mediach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik. - Celem opozycji jest zniszczenie wizerunku PiS i na to nakierowana będzie cała kampania - dodał, pytany o to, jak będą wyglądały ostatnie miesiące przed wyborami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Kamiński nowym szefem MSWiA. "Właściwa osoba na właściwym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 11:49
Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński będzie łączył tę funkcję z funkcją koordynatora do spraw służb specjalnych. – Mam absolutne przekonanie, że Mariusz Kamiński, na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, to właściwa osoba na właściwym miejscu – powiedział prezydent.
rozwiń zwiń