X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dzień Pamięci Starówki. Oddano hołd powstańcom i ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 17:47
Władze stolicy, weterani, mieszkańcy Warszawy i harcerze oddali hołd powstańcom i ludności cywilnej, która zginęła w czasie krwawych walk o Stare i Nowe Miasto. 
Audio
  • Dzień Pamięci Starówki. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego w Warszawie
Uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

75 lat temu, 13 sierpnia 1944 roku, powstańcy z batalionu "Gustaw" przechwycili niemiecki pojazd opancerzony, który po przejechaniu barykad wybuchł, zabijając co najmniej 300 osób. Był to jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starówki podczas Powstania Warszawskiego. Jest znany jako wybuch "czołgu pułapki", choć w rzeczywistości pojazd nie był czołgiem.

Samobieżna mina

Wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach placu Zamkowego opancerzony pojazd wypełniony ładunkami wybuchowymi, przeznaczony do wysadzania budynków. Kiedy żołnierze "Gustawa" wjechali zdobytym pojazdem w ulicę Kilińskiego, nastąpiła eksplozja. Śmierć poniosło co najmniej 300 powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty "czołg". Zniszczeniu uległa część murów katedry świętego Jana Chrzciciela. Spośród jednostek powstańczych największe straty poniosła kompania "Orląt", tracąc 80 ludzi, oraz wszystkie kompanie batalionu "Gustaw" - kilkudziesięciu zabitych. Jedną z ofiar śmiertelnych był aktor Józef Orwid.

Powstaniec warszawski.jpg
Powstanie Warszawskie. Czołg-pułapka i masakra przy Kilińskiego

- To 75. rocznica jednego z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy doszło do wybuchu niemieckiej samobieżnej miny na ul. Kilińskiego. Aby podtrzymać pamięć o tych tragicznych wydarzeniach Śródmieście od 1992 r. organizuje Dzień Pamięci Starówki. Ten Dzień to nasze lokalne śródmiejskie święto. Spędźmy je wspólnie i oddajmy hołd ofiarom tragedii sprzed 75 lat - zaapelował burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.

Hołd złożony ofiarom

Dzień Pamięci Starówki wpisał się już w lokalną tradycję. - Jego celem jest oddanie hołdu wszystkim ofiarom tej tragedii, a także zwrócenie uwagi na to, że w Powstaniu ginęli także cywile. Ludność cywilna była dla Powstańców wsparciem i zapleczem. Bez jej ofiarności nie udałoby się wytrwać w walce aż 63 dni. Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Pamięć o odwadze Powstańców i cywili, o ich miłości do Warszawy, nie może ulec zapomnieniu. Mamy nadzieję, że Dzień Pamięci Starówki skupi mieszkańców wokół wydarzeń sprzed lat i pomoże krzewić wiedzę o przeszłości Warszawy u kolejnych pokoleń - podkreślił rzecznik prasowy dzielnicy Jakub Leduchowski.

W ramach uroczystości ulicami Starego Miasta w Warszawie przeszedł marsz podczas którego złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod 10 tablicami upamiętniającymi ofiary walk. O 18:30 przy w miejscu gdzie 75 lat temu eksplodował "czołg pułapka" odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Po 19:00 obchody "Dnia Pamięci Starówki" zakończył koncert na Placu Zamkowym w Warszawie.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym". Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 20:11
W godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, weterani i warszawiacy oddali hołd powstańcom warszawskim. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym - mówił bp polowy WP Józef Guzdek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: upamiętniono zdobycie Nordwache - posterunku żandarmerii

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 20:11
Nordwache - zdobyta 3 sierpnia 1944 r. przez powstańców warszawskich - była umocnioną pozycją niemieckiej żandarmerii w okupowanej stolicy Polski. W sobotę, po 75 latach od walk o ten posterunek, upamiętniono jego zdobywców z Batalionu AK "Chrobry I". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy warszawscy wspominali Rzeź Woli. "Rzucanie granatów do mieszkań, serie z automatów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:36
W 75 lat po Rzezi Woli, jednej z największych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej, wspomnienia powstańców warszawskich i świadków tamtej tragedii są wciąż żywe. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy zabijali mieszkańców dzielnicy w masowych egzekucjach, mordowali rannych w szpitalach i dopuszczali się gwałtów. W ten sposób, według historyków, zginęło od 40 do 60 tys. osób.
rozwiń zwiń