X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Archiwum Akt Nowych z kolejnym zbiorem. Otrzymało dokumenty powstańca-dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 16:16
Rękopisy, oryginalne dokumenty wojskowe z okresu II wojny, korespondencja z postaciami historycznymi m.in. gen. Juliuszem Rómmlem i zbiór przedwojennej prasy znajdują się w zbiorach dziennikarza Andrzeja Wernica, które trafiły do Archiwum Akt Nowych.
Audio
  • Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, o spuściźnie Andrzeja Wernica (IAR)
Przekazanie archiwum Andrzeja Wernica - dziennikarza, historyka, uczestnika Powstania Warszawskiego, do zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Przekazanie archiwum Andrzeja Wernica - dziennikarza, historyka, uczestnika Powstania Warszawskiego, do zasobu Archiwum Akt Nowych w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Andrzej Wernic był synem mjr. Leona Wernica, oficera Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku. W jego archiwum jest zbiór tekstów jego własnych oraz jego ojca dotyczących historii i polityki, w tym rękopisy i maszynopisy, notatki osobiste, oryginalne dokumenty wojskowe z okresu II wojny światowej, korespondencja z historycznymi postaciami m.in. gen. Juliuszem Rómmlem, materiały biograficzne oraz zbiór przedwojennej prasy. Archiwum zostało przekazane przez rodzinę zmarłego w maju powstańca warszawskiego.

- Andrzej Wernic, dziennikarz, historyk z wykształcenia, był przyjacielem środowisk niepodległościowych. W swojej pracy redakcyjnej był jednym z nielicznych, który poruszał problematykę niepodległościową, chociażby w latach 70. W związku z czym miał kontakty ze środowiskami legionowymi, peowiackimi. To co Wernic zgromadził w swoim bogatym archiwum redakcyjnym i domowym to materiał bardzo uzupełniający naszą wiedzę o najnowszej historii. Ci co znali Andrzeja wiedzą, że w kontaktach był bezkompromisowy, czasami trudny, wyrażał swoje zdanie radykalnie, ale należy potraktować to jako zaletę - mówił podczas wtorkowej uroczystości przekazania zbiorów dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.

Historia rodziny

W imieniu rodziny głos zabrał syn Andrzeja Wernica. - Przekazujemy archiwum, życie, pracę mojego ojca - dokumenty, artykuły, teksty, które pisał, także archiwum dziennikarza Jerzego Ślaskiego, członka oddziału partyzanckiego AK Mariana Bernaciaka "Orlika". To dla mnie wzruszająca chwila, ponieważ wiele lat widziałem te teczki w domu i tytaniczną dziennikarską pracę mojego ojca. Bo to były teksty i artykuły pisane w okresie komunistycznym, kiedy o pewnych rzeczach nie można było pisać, a jeśli się pisało to z dużym trudem - opowiadał Marek Wernic.

- Są także rzeczy związane z Powstaniem Warszawskim, ojciec był łącznikiem Armii Krajowej na Starym Mieście. W jego domu była radiostacja Komendy Głównej AK. Dziadek był oficerem zawodowym Wojska Polskiego, późniejszej tzw. dwójki, czyli wywiadu i kontrwywiadu. Stąd też przez lata ojciec miał kontakty z wieloma żołnierzami AK. Zawsze walczył o honor Polskiego Państwa Podziemnego, nie relatywizował historii. Myślę, że te zasoby będą cennym źródłem dla młodych dziennikarzy, którzy będą chcieli w przyszłości opisać jak wyglądała praca dziennikarska w trudnych czasach komunizmu - zaakcentował.

Trzy metry dokumentów

Zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podkreślił, że przekazane archiwalia to symboliczne dokumenty związane z ważną postacią w opisywaniu Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej i polskiej kultury. - Bo to jeden z wybitniejszych dziennikarzy opisujących historię XX w., bezkompromisowy, trzymający się blisko środowisk akowskich, do którego miano zaufanie, któremu udzielano wywiadów. To cały dorobek Andrzeja Wernica zbierany przez lata, materiały do wywiadów, artykułów, korespondencja, różne dodatkowe materiały zgromadzone przez niego od czasu II wojny aż po ostatnie lata. To ponad trzy metry dokumentów - powiedział.

- Wśród przekazanych archiwaliów są przede wszystkim dokumenty rodzinne, korespondencja z gen. Rómmlem i innymi postaciami ważnymi w historii Polski. Ciekawa ikonografia z okresu II wojny i późniejsza. To kolejny element do wielkiego zbioru Armii Krajowej, który gromadzimy od lat. Moim zdaniem Andrzej Wernic był takim pośrednikiem między tym światem bohaterów a rzeczywistością komunistyczną. W 1974 r. to właśnie jemu udzielił wywiadu Ryszard Białous, kiedy przyjechał do Polski. Był wieloletnim dziennikarzem "Słowa Powszechnego", publikował też m.in. w "Kurierze Polskim". Ze "Słowa Powszechnego" został wyrzucony w stanie wojennym. Do końca życia pozostał aktywny. Swoje archiwum przekazał nam jakiś czas temu osobiście, natomiast po jego śmierci rodzina przekazała resztę zbiorów - dodał Olczak.

Andrzej Wernic (1930-2019) był historykiem, dziennikarzem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. To autor licznych tekstów dotyczących polskiej historii okresu II RP i II wojny światowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Andrzej Wernic zmarł 13 maja w wieku 89 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Czołg-pułapka i masakra przy Kilińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 07:00
Tragiczny epizod na Starym Mieście. Na ulicy Kilińskiego eksplodował wypełniony prawie półtonowym ładunkiem wybuchowym niemiecki czołg. Zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Wojskowych Powązkach pochowano płk. Ryszarda Białousa, dowódcę batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:25
W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy batalionu AK "Zośka", kapitana Ryszarda Białousa pseudonim Jerzy. Rozpoczęła je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powiedział w homilii, że dzisiejszy pogrzeb kończy ziemską tułaczkę "Jerzego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Białous. Historia ostatniego dowódcy Batalionu Zośka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 08:00
- Ojciec dużo opowiadał o Alku, o Zośce, ale nie przy mamie. To było dla niej bolesne, mama straciła wielu bliskich w czasie wojny i Powstania - opowiadał w PR24 Jerzy Białous. - Tata prawie zawsze przytaczał pozytywne historie. Dla niego najważniejsze było, że walczył o ojczyznę - dodał syn bohatera.
rozwiń zwiń