X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Kurski: jesteśmy telewizją warunkującą pluralizm w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 17:55
- Niszczenie mediów publicznych było częścią większego planu wycofywania państwa, atomizacji społeczeństwa i rozbijania wspólnoty narodowej. To się na szczeście nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej. Szef telewizji publicznej mówił ponadto m.in. o roli mediów publicznych w budowaniu pluralizmu i demokracji w Polsce oraz o języku nienawiści w debacie publicznej.
Audio
  • 16.08.2019. Gość PR24. Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej SA
Prezes TVP Jacek Kurski
Prezes TVP Jacek KurskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24, że ataki na TVP, m.in. zarzuty dotyczące braku bezstronności i nazywanie telewizji publicznej "TVPiS", to "wyraz bezsilności i wściekłości" przeciwników politycznych obozu rządzącego. - Nie rozumieją, na czym polega demokracja. Demokracja jest pozytywnym zderzeniem nieskrępowanych wypowiedzi i poglądów. One wszystkie mają rację bytu - przekonywał Jacek Kurski.

Czytaj także:
Rogoyski1200.jpg
Andrzej Rogoyski: Tomasz Zimoch chciałby likwidacji Polskiego Radia. To niebezpieczne dla kultury

Nowomowa ma uzasadnić rozprawę z mediami publicznymi

Szef TVP nie krył, że jest przerażony brakiem kultury demokratycznej u ludzi, którzy wypowiadają w mediach groźby pod adresem pracowników mediów publicznych, m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. - Jestem jednocześnie bardzo zaszczycony tym, że tak bardzo skutecznie jako TVP przełamujemy monopol informacyjny tamtej strony, że spotykają nas aż takie obelgi i groźby - stwierdził Jacek Kurski. - Będę bronił swoich dziennikarzy, zawsze ich wspieram, a zarząd TVP zrobi wszystko, żeby włos z głowy nie spadł dziennikarzom, którzy solidnie wykonują swoje obowiązki - dodał.

Prezes Jacek Kurski mówił w Polskim Radiu 24 także o tym, jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat instytucja, którą kieruje. Według gościa PR24 przez lata rządów PO-PSL wszystkie trzy główne telewizje: Polsat, TVN oraz TVP w znacznym stopniu skupione były na "fałszowaniu, a nie oddawaniu rzeczywistości". - Do tej pory Telewizja Polska stała w chórze wszystkich telewizji komercyjnych i jej narracja niczym się nie różniła od TVN i Polsatu. Wszystko było na jedno kopyto - stwierdził Jacek Kurski, który jako przykład przywołał rozprawę w Pałacu Prezydenckim w dniu 18 grudnia 2014 r. W sprawie WSI zeznawał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. - Wszystkie telewizje są obecne, ale obiektywy mają skierowane w podłogę. Jeden Michał Rachoń telefonem to nadaje. Takie rzeczy były wówczas normą - przypomniał Jacek Kurski. Gość PR24 mówił także, że ostre sądy wypowiadane pod adresem mediów publicznych i osób w nich pracujących, to "nowomowa, która ma uzasadnić rozprawę z mediami publicznymi".


Czytaj także:
Polskie Radio Krzysztof Czabański 1200.jpg
Krzysztof Czabański: polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych

Na telewizji publicznej ciążą liczne obowiązki

- Dla autorów tych pomysłów najlepiej, żeby istniały tylko media komercyjne powstałe często z pieniędzy ukradzionych na styku PRL-u i wolnej polski w aferach gospodarczych przez niekiedy tajnych współpracowników służb. Dla opozycji najlepiej gdyby istniały media prywatne powiązane interesami z obecną opozycją - przekonywał Jacek Kurski. Jako przykład przywołał moment, gdy Donald Tusk wezwał do niepłacenia abonamentu. - To był plan nastawiony na likwidowanie domeny publicznej, jak się likwiduje poczty, posterunki policji itd. To się nazywało zwijaniem państwa. W tej logice mieściło się też niszczenie wspólnoty: Kościoła czy dziedzictwa Solidarności. Niszczenie mediów publicznych było częścią większego planu wycofywania państwa, atomizacji społecznej i rozbijania wspólnoty narodowej. To się na szczęście nie udało - stwierdził Jacek Kurski. - My teraz dopełniamy i wręcz warunkujemy pluralizm - dodał i przypomniał, że na telewizji publicznej "ciąży obowiązek pokazywania tego, co władza wybrana z demokratycznego mandatu ma do zaoferowania".

Jacek Kurski pytany o inne cele, które realizuję Telewizja Polska wymienił odbudowę i wspieranie wspólnoty narodowej, odwoływanie się do tego co nas łączy a nie dzieli, odwoływanie się do najbardziej wzniosłych odczuć i wartości. - Staramy się to robić najlepiej jak umiemy, ale nie w sposób koturnowy (...). Największą moją radością jako prezesa są te momenty, gdy misja i wartości oferowane przez nas w różnych gatunkach telewizyjnych spotykają się z wielomilionową widownią. To jest największe szczęście - powiedział w PR24 Jacek Kurski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 17.35


Czytaj także

Polskie Radio planuje rozwój sieci emisyjnej DAB+

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 17:29
Polskie Radio jest liderem w dziedzinie cyfryzacji. 1 października 2013 roku jako pierwsze w Polsce i w tej części Europy rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. Dziś ruszył kolejny etap cyfryzacji radiowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:50
- Polskie Radio przekazuje bardzo wiele treści z obszaru kultury. Jest animatorem, współorganizatorem i sponsorem różnych wydarzeń kulturalnych - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Po 11 latach powracają Nagrody Mediów Publicznych dla polskich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polskim Radiu zainaugurowano kampanię "Jest nas 60 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 16:00
Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Polskim Radiu m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski i szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Celem kampanii jest przekazywanie Polakom mieszkającym w kraju informacji o codzienności tych, którzy z Polski wyemigrowali.
rozwiń zwiń