X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

T. Szatkowski: ponadpartyjne porozumienie w w USA co do zwiększenia ilości wojsk w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:05
- Istniało pewne ryzyko, że nasza inicjatywa padnie ofiarą skojarzenia z tylko jedną opcją polityczną w USA. W Waszyngtonie jednak, dzięki komunikacji z obiema siłami w Kongresie, udało nam się to ryzyko zminimalizować - wyjaśnił ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Bumble Dee
  • Podstawą współpracy wojskowej Polski i USA jest deklaracja podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w USA,
  • "Fort Trump" niekoniecznie oznacza jedną dużą bazę. "Większa sieć mniejszych baz może być bardziej pożądana",
  • 2 mld dolarów na zwiększenie amerykańskich sił w Polsce to nie jest taka duża suma.
  • W Stanach Zjednoczonych jest zgoda wszystkich sił politycznych na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce

Tomasz Szatkowski mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" jak będzie ostatecznie wyglądać obecność amerykańska w Polsce i czego można się spodziewać po porozumieniu amerykańsko-polskim.

Współpraca Polska-USA wg deklaracji podpisanej w Waszyngtonie

W rozmowie z DGP stwierdził, że zasadnicza treść porozumienia jest zawarta we wspólnej deklaracji politycznej podpisanej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Podkreślił, że deklaracja ta była przez MON i Pentagon negocjowana z intencją, aby późniejsze umowy prawne były technicznym przeniesieniem ich treści.

Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Komentarze polityków
armia_1200.jpg
Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Komentarze polityków

- Tam zarysowaliśmy jej nowy charakter - trwały i oparty na dwustronnym procesie decyzyjnym. Jest także opisany początkowy pakiet projektów w ramach rozszerzenia amerykańskiej obecności. Chodzi m.in. o eskadrę bezzałogowców, dowództwo dywizyjne, centrum szkolenia bojowego czy lotniczą bazę przyjęcia sił. Praktyka pokazuje, że te projekty wkrótce mogą wyewoluować w jeszcze większą skalę obecności - powiedział Tomasz Szatkowski.

Czym będzie "Fort Trump"?

Zapytany o przedstawioną Amerykanom - za jego czasów w MON - propozycję dużej bazy (Fort Trump), która miała być zlokalizowana między Bydgoszczą a Toruniem - o której nie ma mowy w tym porozumieniu - stwierdził, że "należy rozwiać kilka mitów związanych z tym dokumentem". Jak zauważył, "po pierwsze, był to tylko jawny materiał informacyjno-promocyjny".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Paweł Mucha: amerykańscy żołnierze gwarantują strefę bezpieczeństwa

- Bliższe słowa "oferta" były niejawne materiały, które w trakcie negocjacji przekazaliśmy Amerykanom. Po drugie, na podstawie konsultacji z amerykańskimi specjalistami od komunikacji uznaliśmy, że potrzebne jest wskazanie przykładowej lokalizacji, która prezentowałaby infrastrukturalne możliwości Polski i MON. Po trzecie, ze strategicznego i wojskowego punktu widzenia jedna duża baza nie jest wcale bardziej pożądana niż większa sieć mniejszych baz - mówił Tomasz Szatkowski.

Polacy zapłacą za amerykańskie bazy. Czy 2 mld dolarów to dużo?

Odniósł się też do uwagi, że "w dokumencie pojawiła się kwota 2 mld dolarów, którą mamy zapłacić za przygotowanie bazy, i ona mocno rezonowała w mediach. Trudno uwierzyć, że taka deklaracja na początku rozmów zadziałała na naszą korzyść".

- Wręcz przeciwnie - powiedział ambasador Polski przy NATO. - Podanie tak zagregowanej sumy przykuło uwagę do polskiej oferty, tworząc bardzo pozytywny klimat polityczny. Są tutaj pewne paradoksy. Tak naprawdę 2 mld dolarów w kontekście projektów, o jakich mówimy, to nie jest duża suma- podkreślił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Paweł Mucha o wizycie Donalda Trumpa w Polsce: będzie przemówienie prezydenta USA

W tym kontekście Tomasz Szatkowski wyjaśnił, że ogół działań państwa polskiego, jak odlesianie przestrzeni pod poligony, a także wiele innych, mógłby pociągnąć znacznie większe koszty.

Podobne "zagranie" Tomasz Szatkowski widzi w użyciu sformułowania "Fort Trump". Oba te gesty posłużyły przykuciu uwagi do polskiej oferty i wytworzyły pozytywny klimat polityczny wokół pomysłu.

- Istniało również pewne ryzyko, że nasza inicjatywa padnie ofiarą skojarzenia z tylko jedną opcją polityczną w USA. To ryzyko zmaterializowało się w większym sceptycyzmie wobec naszych starań u części naszych europejskich sojuszników. W Waszyngtonie jednak, dzięki komunikacji z obiema siłami w Kongresie, udało nam się to ryzyko zminimalizować. Efektem było ponadpartyjne poparcie dla naszych starań wyrażone w ustawach budżetowych na lata 2019 i 2020 - podkreślił ambasador.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Soloch: Polska jest gotowa na stałe bazy NATO, decyzji można oczekiwać wiosną

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:03
– Moim zdaniem Polska jest przygotowana na to, żeby na terenie naszego kraju stacjonowały na stałe wojska amerykańskie – powiedział na antenie Trójki Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Fort Trump wzmocni polską obecność w świecie wolnego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 10:32
- Stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce to element umacniania naszej trwałej obecności w świecie wolnego Zachodu. To szukanie możliwości obrony w przypadku, gdybyśmy zostali zaatakowani - podkreślił w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezydenta Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Judy Dempsey: porozumienie polsko-amerykańskie to sygnał w stronę Rosji i NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:14
Ekspertka Carnegie Europe Judy Dempsey uważa, że porozumienie polsko-amerykańskie zawarte podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie to sygnał skierowany w stronę Rosji i NATO, że Polska traktuje sprawy bezpieczeństwa poważnie.
rozwiń zwiń