X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marsz pamięci w 75. rocznicę zakończenia walk powstańczych na Ochocie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 23:46
W 75. rocznicę zakończenia walk Powstania Warszawskiego na Ochocie odbył się marsz pamięci. Powstańcza ofensywa trwała kilka godzin, obrona - jedenaście dni. W tym czasie dokonywało się zaplanowane ludobójstwo cywilów, przeprowadzane przez okupanta. 
Audio
  • Największe zbrodnie popełniono w miejscowych szpitalach, w budynku Instytutu Radowego, Kolonii Staszica oraz obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku. Relacja Małgorzaty Wosiek (IAR)
Powstaniec w ruinach Starego Miasta
Powstaniec w ruinach Starego MiastaFoto: Eugeniusz Haneman/Wikipedia/domena publiczna

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Naimski, przypomniał, że 12 sierpnia 1944 roku zakończyły się walki powstańcze na Ochocie. Część powstańców kanałami przeszła do bronionych części miasta. Kolejna część wyszła z miasta i stoczyła tragiczną bitwę pod Pęcicami.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- Bardzo wielu powstańców w niej zginęło. Na Ochocie odbywały się egzekucje. Niemcy mordowali też ludność cywilną. Moja rodzina tutaj mieszkała i walczyła. Dlatego tutaj jestem - mówił Piotr Naimski. Dodał, że takie uroczystości pokazują, że pamięć o powstaniu przetrwa.

Największe zbrodnie w szpitalach

W sierpniu 1944 roku przez warszawską dzielnicę Ochota w czasie powstania warszawskiego przetoczyła się fala masowych pogromów, grabieży, podpaleń, rozstrzeliwań i gwałtów. Największe zbrodnie popełniono w miejscowych szpitalach, w budynku Instytutu Radowego, Kolonii Staszica oraz obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku.

Ich sprawcą był głównie, tłumiący powstanie warszawskie w ramach sił niemieckich, pułk brygady SS RONA- Rosyjska Ludowa Armia Wyzwoleńcza. W powstaniu śmierć poniosło ok. 10 tysięcy mieszkańców Ochoty. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstańcy warszawscy wspominali Rzeź Woli. "Rzucanie granatów do mieszkań, serie z automatów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:36
W 75 lat po Rzezi Woli, jednej z największych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej, wspomnienia powstańców warszawskich i świadków tamtej tragedii są wciąż żywe. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy zabijali mieszkańców dzielnicy w masowych egzekucjach, mordowali rannych w szpitalach i dopuszczali się gwałtów. W ten sposób, według historyków, zginęło od 40 do 60 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Pamięci w Warszawie. Mieszkańcy uczcili ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:16
Marsz Pamięci na Cmentarz Powstańców Warszawy zwieńczył uroczystości w 75. rocznicę Rzezi Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali, według szacunków historyków, od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy.
rozwiń zwiń