X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

75. rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej. Obchody w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 09:42
W Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. Obchody rozpocznie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, których częścią była Brygada Świętokrzyska.
Audio
  • W Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej
Żołnierze Brygady ŚwiętokrzyskiejFoto: IPN/Domena Publiczna

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podobnie jak Narodowych Sił Zbrojnych walczyli z dwoma okupantami - sowietami i Niemcami.

Stokowski i Pruszyński 1200.JPG
Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy"

Do jednej z najkrwawszych bitew z Niemcami doszło pod Uniejowem 13 i 14 stycznia 1945 roku. Wobec ofensywy Armii Czerwonej żołnierze Brygady Świętokrzyskiej uznali że należy przedostać się na zachód i dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W Czechach udało się Brygadzie Świętokrzyskiej wyzwolić niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie, gdzie blisko 1000 kobiet zostało przez Niemców przeznaczonych do spalenia i atak żołnierzy Brygady, uratował je od śmierci. 

Kłamstwa na temat Brygady

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej znaleźli uznanie w oczach Amerykanów. Po przyjęciu operacyjnego zwierzchnictwa amerykańskiego, na przełomie kwietnia i maja 1945 roku Brygada wzięła udział w walkach z Niemcami na terenie Czech, działając wspólnie z żołnierzami 3. Armii generała George'a Pattona.

Żołnierze Brygady wspólnie z oddziałami USA między innymi wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. W dowód uznania, żołnierzom i oficerom Brygady Świętokrzyskiej, Amerykanie pozwolili - jako jedynej jednostce polskiej - na noszenie oznak Armii USA.

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Brygada Świętokrzyska została też sprawdzona przez kontrwywiad amerykański czy była formacją w jakikolwiek sposób kolaborującą z Niemcami.

- Nie była, niestety kłamstwa powielane na temat Brygady i jej kolaboracji z Niemcami, to jest efekt wieloletniej propagandy komunistycznej - tłumaczy szef Urzędu. 

"Narodowe Siły Zbrojne dobrze przysłużyły się ojczyźnie"

Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, kapitan Mieczysław Cybulski pseudonim "Ostry" przypomina, że żołnierze NSZ na równi traktowali okupantów, dlatego podejmowali walkę zarówno z Niemcami jak i sowietami, zarazem licząc, że w odzyskaniu niepodległości pomoże wzajemna walka obu wrogów.

"Zawsze widzieliśmy, kiedy dwa obozy zaczną się bić, to można uzyskać niepodległość. Polska 20 lecia też na skutek konfliktów zbrojnych odzyskała niepodległość, Piłsudski, Dmowski wykorzystali klęskę zaborców. To samo uważaliśmy, że jeżeli dwa obozy osłabią się, Polska może odzyskać niepodległość. Niestety zdradzili nas po kolei wszyscy".

Sejm 2 lata temu, w 75 rocznicę powstania NSZ przyjął uchwałę, która mówiła, że "Narodowe Siły Zbrojne dobrze przysłużyły się ojczyźnie".

kad