X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szef MON: defiladą w Katowicach oddajemy hołd powstańcom śląskim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 07:01
Zakończyła się próba generalna w Katowicach przed zaplanowaną na 15 sierpnia defiladą "Wierni Polsce".  - Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego organizowana w tym roku w Katowicach to hołd dla Ślązaków – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Audio
  • Kilka tysięcy żołnierzy ćwiczyło w nocy w centrum Katowic (IAR)
  • Mariusz Błaszczak przypomniał, że tegoroczna defilada organizowana jest nie w Warszawie a w Katowicach ze względu na setną rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego (IAR)
Próby przed defiladą wojskową w Katowicach
Próby przed defiladą wojskową w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Nad ranem w Katowicach zakończyła się próba generalna przed zaplanowaną na 15 sierpnia defiladą “Wierni Polsce”.
  • W organizowanym z okazji Święta Wojska Polskiego uroczystym przemarszu i prezentacji sprzętu oraz broni ma wziąć udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy.
  • W nocy przez centrum Katowic przejechał ciężki sprzęt i przemaszerowały oddziały wojsk, które będą obecne na uroczystościach 15 sierpnia. Próbę generalną zorganizowano w środku nocy, żeby zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców.
  • Nad ranem ostatnią część ćwiczeń obserwował minister obrony Mariusz Błaszczak.

W nocy przez centrum Katowic przejechał ciężki sprzęt i przemaszerowały oddziały wojsk, które będą obecne na uroczystościach 15 sierpnia. Próbę generalną zorganizowano w środku nocy, żeby zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców.

wojsko_polskie1200.jpg
MON: szef resortu ogłosi zmiany ułatwiające rekrutację do Wojsk Specjalnych

Nad ranem ostatnią część ćwiczeń obserwował minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef resortu przypomniał, że tegoroczna defilada organizowana jest nie w Warszawie a w Katowicach ze względu na setną rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego.

- Sto lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd, pamiętamy o ich ofierze - dodał.

Podczas porannej konferencji prasowej po nocnej próbie generalnej defilady minister Błaszczak wspomniał masakrę przed kopalnią Mysłowice z 15 sierpnia 1919 r., w której z rąk niemieckich żołnierzy zginęło siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletni chłopiec.

- To było bezpośrednim powodem wybuchu I Powstania Śląskiego. Pamiętamy o ofiarach złożonych przez Ślązaków, pamiętamy o tym, że to właśnie Ślązacy chcieli, aby Śląsk był częścią niepodległej, wybijającej się wówczas na niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział minister.

Będą żołnierze z innych państw

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w defiladzie 15 sierpnia wezmą udział także żołnierze z innych krajów. - 15 sierpnia tu w Katowicach obok wojska polskiego będą defilowali żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a więc żołnierze, którzy na co dzień ćwiczą w Polsce ramach programu EFP - powiedział Mariusz Błaszczak.

W dniu Święta Wojska Polskiego w centrum Katowic pojawi się także sprzęt, jakim dysponuje polska armia, w tym czołgi i transportery opancerzone. Planowany jest również przelot śmigłowców i samolotów myśliwskich.

BBN: pięć awansów generalskich na święto WP

Na stopień generała dywizji zostali mianowani gen. bryg. Sławomir Kowalski - dowódca Centrum Operacji Lądowych - dowódca Komponentu Lądowego oraz gen. bryg. Krzysztof Radomski, dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Na pierwszy stopień generalski - generała brygady - zostali mianowani pułkownicy Artur Jakubczyk - zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i Krzysztof Walczak - dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Na stopień kontradmirała został mianowany dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak przekaże wojsku kolejne zestawy obrony przeciwlotniczej POPRAD

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 06:44
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekaże dziś 15. Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu zestawy przeciwlotnicze POPRAD. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 11.00. Planowane jest wystąpienie szefa MON. Następnie, około godziny 12.30, Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości odsłonięcia obelisku Żołnierzy Wyklętych w miejscowości Rudzie pod Gołdapią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Piknik wojskowy w Łebie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 08:46
Kolejny, czwarty etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" zostanie zainaugurowany w poniedziałek, 1 lipca, o godz. 11 w Łebie podczas pikniku wojskowego. Udział w nim weźmie Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. W programie pikniku są m.in. spotkania z żołnierzami, prezentacja sprzętu wojskowego i żołnierska grochówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: podpisanie porozumienia o współpracy militarnej w USA kluczowym wydarzeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 19:06
- Podpisanie porozumienia o współpracy militarnej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa było kluczowym wydarzeniem w polskiej obronności ostatnich lat. Zabiegałem o to od momentu, kiedy zostałem szefem MON. Dlatego, że nie tylko poprawi to nasze bezpieczeństwo, ale też pozytywnie wpłynie na rozwój polskich sił zbrojnych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON: szef resortu ogłosi zmiany ułatwiające rekrutację do Wojsk Specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:13
Szef MON Mariusz Błaszczak w sobotę, w Poznaniu spotka się uczestnikami projektu rekrutacyjnego "Wojskowe Wyzwania", ogłosi także zmiany w prawie ułatwiające rekrutację do Wojsk Specjalnych dla osób o odpowiednich predyspozycjach - poinformował resort obrony.
rozwiń zwiń