X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Była minister zastąpiła Marka Kuchcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 16:24
W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za wyborem kandydatki PiS Elżbiety Witek było 245. Obecną wicemarszałek izby Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO-KO) poparło 135 posłów, a wiceszefową PSL Urszulę Pasławską - 29.
Elżbieta Witek odbiera gratulacje od posłów
Elżbieta Witek odbiera gratulacje od posłówFoto: TWITTER.COM/SEJM RP
  • W piątek dotychczasowy marszałek Sejmu Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji w związku z wątpliwościami wokół jego lotów rządowymi samolotami.
  • Wskazał, że "liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem podczas swojej pracy".
  • Na funkcję marszłka Sejmu kandydowały trzy posłanki - Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która pełniła już tę funkcję, Urszula Pasławska z PSL oraz Elżbieta Witek z PiS.
  • Bezwzględną większością głosów (245), która była wymagana przy tym głosowaniu, Sejm wybrał na nowego marszałka Elżbietę Witek.

Elżbieta Witek zastąpi Marka Kuchcińskiego, który - w związku z informacjami o jego lotach służbowych - podał się do dymisji. W piątek Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj więcej
PAP Joachim Brudziński 2 1200.jpg
Joachim Brudziński: chcemy służyć Polsce i wymagać od siebie więcej, niż poprzednicy

Przed głosowaniem, kandydaturę Elżbiety Witek przedstawiła posłanka PiS Lidia Burzyńska. Mówiła, że była szefowa MSWiA ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka i dyrektor szkoły podstawowej. Burzyńska mówiła, że Witek w 1980 r. została członkiem Solidarności, a w 1982 roku za działalność opozycyjną została aresztowana na trzy miesiące. 

- Elżbieta Witek jest posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, jest także członkiem Komitetu Politycznego PiS. w W latach 2015-2017 była minister-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także rzecznikiem prasowym rządu. Od czerwca 2019 r. pełni urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji - mówiła posłanka PiS. 

- Bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne dowodzą, że pani poseł Elżbieta Witek jest dobrym kandydatem na funkcję marszałka Sejmu - podkreśliła Burzyńska.

Nitras: bardzo bliska mi jest tradycja, w której marszałka stać na bezstronnoś

Klub PO-KO zgłosił kandydaturę obecnej wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Klub PSL-KP - posłanki Urszuli Pasławskiej, a klub PiS - szefowej MSWiA Elżbiety Witek.

Poseł PO-KO Sławomir Nitras mówił, że "wszyscy wiedzą, w jaki sposób Kidawa-Błońska prowadzi obrady Sejmu, jaką klasę sobą reprezentuje, jak potrafi zachować bezstronność". - Bardzo bliska mi jest tradycja, w której marszałka stać na bezstronność, wyjętym spod pewnego bieżącego sporu, do którego zaufanie mogą mieć obie strony, czy wszystkie strony politycznego sporu. Taka tradycja w Polsce również miała miejsce; przypomnę marszałka Marka Jurka czy marszałka Ludwika Dorna - powiedział Nitras.

Zaznaczył, że ci politycy, choć nie byli ze środowiska politycznego PO, potrafili na stanowisku marszałka Sejmu "zachowywać się jak druga osoba w państwie" i myśleć w kategoriach państwa realizując swoje obowiązki. Gdy Nitras wspomniał w tym kontekście o liderze PO Grzegorzu Schetynie, który również pełnił to stanowisko, na sali rozległy się śmiechy. - Ten rechot (...) świadczy o tym, jak traktujecie polski parlamentaryzm - komentował Nitras.

Zaznaczył, że na stanowisku marszałka potrzebna jest skromność i pokora. - To, czego wam brakuje - i wiarygodność, której wy za grosz nie macie - powiedział Nitras, zwracając się do posłów PiS.

Poseł PO-KO mówił, że jeśli Kidawa-Błońska obejmie to stanowisko, to "będzie pewność, że marszałek będzie wykonywał wyroki sądu". Nie będzie problemu, czy Sejm łamie prawo, nie będzie zasłaniania się kancelarią, nie dopuści do takiej sytuacji, że druga osoba w państwie, w imieniu wszystkich obywateli nie wykonuje wyroku sądu" - powiedział poseł PO, nawiązując do sprawy nieujawnienia podpisów sędziów ws. ówczesnych kandydatów do KRS.

Prezes PSL: Polska nie jest skazana na wybór między PiS czy PO

- Sejm potrzebuje dziś marszałka, który będzie budował mosty porozumienia, a nie mury podziału, marszałka, który będzie dopuszczał do debaty, będzie słuchał posłów niezależnie od tego, z jakiego są ugrupowania, marszałka, który będzie wierny swojej ojczyźnie, Polkom i Polakom, a nie tylko i wyłącznie swojej macierzystej partii, marszałka, który nie będzie nakładał kar dla posłów za to, że chcą zabrać głos - stwierdził prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, kóry prezentował kandydaturę Urszuli Pasławskiej. 

- Po tych smutnych latach, kiedy marszałkiem był Marek Kuchciński, którego żegnamy bez żalu i nie dziękujemy, bo już dawno powinien wylecieć i to nie samolotem, ale z funkcji marszałka Sejmu, który odbierał z tej mównicy głos, nie wpuszczał do Sejmu mediów, nie takich marszałków potrzebuje dzisiaj Polska - kontynuował Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że "Polska nie jest skazana na wybór między PiS czy PO". - Jest racjonalne centrum, które przedstawia swojego kandydata (na marszałka Sejmu - przyp.red.) (...). Jest dobry wybór, który daje możliwość łączenia, a nie dzielenia - powiedział lider ludowców.


Rezygnacja Marka Kuchcińskiego

W piątek na posiedzeniu Prezydium Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka. To pokłosie kontrowersji wokół jego lotów samolotem rządowym.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony. 

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r.

Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.  

"Słuchać Polaków, służyć Polsce"

 - Decyzja marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o dymisji jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce - powiedział obecny na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jego zdaniem, Kuchciński nie złamał prawa i istniejących w tej dziedzinie obyczajów. 

Na konferencji prasowej przypomniano wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku odnoszącą się do lotów ówczesnego premiera Donalda Tuska. Prezes PiS mówił wówczas: "Jeżeli chodzi o latanie samolotem, cóż, premier ma takie prawo. To jest prawo premiera, każdy ma prawo być w swoim domu, nie można przyjąć, że każdy, kto jest premierem musi mieszkać w Warszawie. Ja bym z tego sprawy nie robił". 

Kaczyński oświadczył, że podtrzymuje swoje stanowisko z roku 2011. - Pan marszałek nie złamał prawa, pan marszałek nie złamał też istniejących w tej dziedzinie obyczajów. To chcę bardzo mocno podkreślić - mówił prezes PiS. 

- Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie i przynajmniej bardzo poważna część opinii publicznej ma inne zdanie, to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce - podkreślił Kaczyński

Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO. W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego. 

dcz

Czytaj także

J. Brudziński o lotach marszałka: należy dodać słowo "przepraszam"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 16:59
Joachim Brudziński odniósł się do sprawy korzystania z rządowego samolotu przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Należy dodać słowo "przepraszam" wobec tych, którzy tą sytuacją czują się zniesmaczeni - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Loty Marka Kuchcińskiego. Na stronach sejmowych opublikowano informacje

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 22:49
Na stronach sejmowych opublikowano informacje o lotach samolotami rządowymi marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Publikacja ma związek z zapowiedzią Centrum Informacyjnego Sejmu, że w poniedziałek zostaną opublikowane wszystkie informacje związane z lotami marszałka w tej kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki o dymisji marszałka Marka Kuchcińskiego: PiS wprowadza wysokie standardy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 08:00
- Dymisja marszałka Marka Kuchcińskiego to dymisja honorowa, to dymisja ze względów politycznych. Prawa i obyczaju nie złamał. Niczego złego nie zrobił. PiS wprowadza wysokie standardy - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń