X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lubuskie: w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim nie ma bakterii New Delhi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 16:20
- Nie ma bakterii New Delhi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim - poinformowała w czwartek na konferencji placówka w związku z sytuacją, która ma miejsca od środy w szpitalu w Zielonej Górze.
Szpital w Gorzowie Wielkopolskim
Szpital w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

W środę Uniwersytecki Szpital w Zielonej Górze informował, że zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie zwaną New Delhi, wykryto u kilku pacjentów. Podjęto także decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów na wszystkie oddziały do 15 sierpnia.

Bakteria brudnych rąk

W związku z tą sytuacją zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim podjął decyzję o wprowadzeniu natychmiastowych środków zapobiegawczych we wszystkich oddziałach. Zlecono i przeprowadzono kontrole przestrzegania obowiązujących na terenie szpitala procedur, przeprowadzono dodatkowy instruktaż dla personelu, a w newralgicznych miejscach szpitala m.in. przy głównym wejściu zamontowano dodatkowe pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, ponieważ New Delhi to bakteria brudnych rąk.

- Niestety, New Delhi jest superbakterią szpitali - powiedziała dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Jak wytłumaczyła, "to pałeczka zapalenia płuc należąca do grupy bakterii jelitowych".

- Jest odpowiedzialna m.in. za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może doprowadzić do sepsy, która bardzo często kończy się śmiercią pacjenta. Bakteria New Delhi jest znana jako bakteria brudnych rąk. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie najwyższych standardów higieny i wręcz obsesyjne mycie rąk - wyjaśniła lekarka.

Gorzowski szpital miał dwukrotnie do czynienia z bakterią New Delhi w 2014 i rok później.

Klebsiella pneumoniae jest drobnoustrojem występującym powszechnie. Szacuje się, że około 30 proc. populacji jest jego nosicielami w obrębie przewodu pokarmowego.

Epidemiolodzy rozróżniają także szczepy Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi), czyli szczepy bakteryjne produkujące enzymy mające zdolność niszczenia karbapenemów (grupy antybiotyków β-laktamowych, spokrewnionych z penicylinami i cefalosporynami) i wiele z nich jest wrażliwa jedynie na kolistynę. Zostały zidentyfikowane również szczepy charakteryzujące się skrajną opornością na wszystkie dostępne antybiotyki.

New Delhi w Polsce

Po raz pierwszy NDM-1 został zidentyfikowany w drobnoustrojach Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli wyizolowanych w 2008 roku u pacjenta szpitala w Nowym Delhi w Indiach. Później stwierdzono pojawienie się NDM-1 u kilku gatunków gram-ujemnych enterobakterii (najczęściej u Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli) na obszarze Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Stamtąd NDM-1 trafił do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii oraz Brazylii.

Jak podkreślają władze gorzowskiego szpitala, od sierpnia 2010 bakterie produkujące enzym NDM-1 gwałtownie rozprzestrzeniają się w wielu krajach na wszystkich kontynentach wywołując śmiertelne zakażenia. Pierwszy przypadek śmiertelny wystąpił w Belgii w czerwcu 2010 roku.

Natomiast pierwszy szczep Klebsiella pneumoniae New Delhi w Polsce został wykryty pod koniec 2012 r. w jednym z poznańskich szpitali. W ciągu dwóch lat doszło do zakażeń bądź kolonizacji u ok. 150 pacjentów hospitalizowanych w Wielkopolsce. W 2013 r. pacjent z niewykrytym nosicielstwem w przewodzie pokarmowym został przeniesiony do warszawskiego szpitala i od połowy 2013 r. nastąpiło lawinowe rozprzestrzenianie się drobnoustroju głównie w województwie mazowieckim, podlaskim, a także sporadycznie w innych województwach.

W 2014 roku w Polsce stwierdzono obecność bakterii K. pneumoniae NDM u kilkuset nosicieli, głównie w Warszawie i Poznaniu. Obecnie nosicielstwo lub zachorowania odnotowano w Polsce u ok. 3 tysięcy pacjentów.

mg

Czytaj także

Piotrków Trybunalski: wykryto bakterię New Delhi, zamknięto oddział szpitala

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:24
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim zebrał się zespół ds. zakażeń. Kilka dni temu u jednej z pacjentek wykryto bakterię New Delhi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiertelnie groźna bakteria w szpitalu w Zielonej Górze. Wstrzymano przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 21:50
Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie zwaną New Delhi, wykryto u kilku pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu w Zielonej Górze - poinformował w środę szpital. W związku z sytuacją, podjęto decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów na wszystkie oddziały.
rozwiń zwiń