X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Krzysztof Czabański: dla przedstawicieli opozycji media publiczne nie mają przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 17:55
– Opozycja nie potrzebuje mediów publicznych, gdyż swoje oparcie lokuje w mediach komercyjnych. (…) Media komercyjne popierają środowiska opozycji, a te odwdzięczają się osłabianiem mediów publicznych – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Audio
  • 7.08.19 Krzysztof Czabański: opozycja dąży do zniszczenia mediów publicznych.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Opozycja przedstawia kolejne plany dotyczące przyszłości mediów publicznych po ewentualnym przejęciu władzy. Na ten temat wypowiedział się Tomasz Zimoch, który przez blisko 30 lat był dziennikarzem sportowym Polskiego Radia, a obecnie jest kandydatem w wyborach parlamentarnych z łódzkiej listy Koalicji Obywatelskiej.

Polskie Radio Krzysztof Czabański 1200.jpg
Krzysztof Czabański: media publiczne wypełniają to, czego obywatele powinni od nich oczekiwać

Opcja zerowa

W jednym z wywiadów zapowiedział czym będzie zajmował się jeżeli jego środowisko wygra wybory. Wskazał, że ma swój pomysł na media publiczne. W jego opinii Polskie Radio powinno zostać stworzone niemal od początku, z nową obsadą dziennikarską. Według niego w piątek należałoby zamknąć tę instytucję, a w poniedziałek otworzyć ją na nowo.

– Tego typu głosy świadczą o tym, że dla przedstawicieli opozycji media publiczne nie mają przyszłości. Mówią o tym jak je zniszczyć. To konsekwentne działania Platformy Obywatelskiej. Przecież Donald Tusk wzywał do tego, by obywatele nie płacili abonamentu. Przyczyniło się to do tego, że Polskie Radio straciło kilkadziesiąt milionów złotych. Gdyby nie rezerwa finansowa, to mogłoby dojść do likwidacji niektórych audycji, być może również pana Zimocha – podkreślił Krzysztof Czabański.  

Niewygodna konkurencja

Szef Rady Mediów Narodowych zauważył, że opozycja nie potrzebuje mediów publicznych, gdyż swoje oparcie lokuje w mediach komercyjnych. Dodał, że Polskie Radio i Telewizja Polska stanowią konkurencję na rynkach słuchalności oraz reklamowym.

– Media komercyjne popierają środowiska opozycji, a te odwdzięczają się osłabianiem mediów publicznych, co zwiększa przychody mediów komercyjnych. Ta mechanika jest bardzo prosta, by nie powiedzieć, że wręcz prostacka. Pomysły, które głosi chociażby pan Zimoch, nie mają żadnego znaczenia praktycznego. Żeby zostały wprowadzone, to opozycja musiałaby wygrać wybory i dodatkowo mieć taką siłę polityczną, by zdemontować media publiczne – wskazał gość Polskiego Radia 24.  

platforma 1200
Jak PO zamierza zniszczyć media publiczne. Iwona Śledzińska-Katarasińska zdradza szczegóły

Twierdzenia bez pokrycia

Tomasz Zimoch w swojej wypowiedzi dodał również, że w Polskim Radiu dochodzi do zastraszania dziennikarzy z powodów politycznych, choć nie podał na to żadnych dowodów i zaznaczył, że jego to nie dotyczyło.

– To działanie stricte polityczne, polityczno-propagandowe. Mógłbym powiedzieć: panie Zimoch, kończ pan te wygłupy. Jest to coś niesmacznego, gdy ktoś, kto zbudował swoją pozycję zawodową mając szerokie możliwości w Polskim Radiu, teraz zachowuje się w ten sposób. To coś tak niewiarygodnie amoralnego, że trudno to szerzej komentować – stwierdził Krzysztof Czabański.

Grożenie dziennikarzom

Pomysły zgłaszane przez Tomasza Zimocha nie są odosobnione. Prof. Wojciech Sadurski, który jest związany ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej, powiedział, że osoby pełniące funkcje kierownicze w mediach publicznych są funkcjonariuszami publicznymi i stosować będzie się do nich art. 231 kodeksu karnego o przekroczeniu uprawnień, za co grozi kara do trzech lat więzienia.

Również posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska wprost mówiła o potrzebie czystki w mediach publicznych i wskazywała konkretnych dziennikarzy, którzy powinni stracić pracę.

PAP Krzysztof Czabański 1 1200.jpg
Krzysztof Czabański: jeśli PO dojdzie do władzy, dla opozycji nie będzie miejsca w mediach publicznych

– Jako Rada Mediów Narodowych bronimy i będziemy bronić mediów publicznych. (…) Nasz obóz kieruje się polską racją stanu. Nie jesteśmy wygodni jako ludzie, którzy nakreślają kierunki rozwoju mediów publicznych. Wygodnym nie jest również sam ich rozwój. (…) Są przecież bardzo ważnym elementem pluralizmu i dostępu obywateli do rzetelnej informacji – zaznaczył Krzysztof Czabański.

Rozmowę prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 17:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plan opozycji dot. m.in. likwidacji mediów publicznych. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 16:50
W mediach pojawiły się doniesienia o tym, jakie plany ma opozycja ws. mediów publicznych po ewentualnym przejęciu władzy. Jedna z propozycji to całkowita likwidacja TVP i Polskiego Radia. Politycy skomentowali dla portalu PolskieRadio24.pl te informacje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch chce "przyjrzeć się" mediom publicznym.  "Potrzebne jest katharsis"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 12:35
Były dziennikarz Polskiego Radia, obecnie kandydat na posła z łódzkiej listy PO-KO, Tomasz Zimoch, chciałby oczyszczenia mediów publicznych. - Trzeba się dokładnie przyjrzeć. To musi być katharsis, wszystkich w tej sprawie - mówił Tomasz Zimoch we wtorek w rozmowie z Polsat News. 
rozwiń zwiń