X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To jest podwyżka, która wchodzi na stałe". Szef MEN o wzroście płac nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:52
- Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe - zapewnił szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że środki na zwiększone wynagrodzenie w przyszłym roku będą ujęte w przyszłorocznej subwencji.
Audio
  • Dariusz Piontkowski o zwiększeniu środków przeznaczonych na edukację w 2019 roku (IAR)
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Iwona Michałek
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Iwona MichałekFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Szef MEN zapewnił, że podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli jest na stałe
  • Jeszcze w tym roku na ten cel MEN przeznaczy miliard złotych
  • Pieniądze na ten cel pochodzą z przesunięć wewnątrzbudżetowych
  • Dariusz Piontkowski powiedział też, że Za rządów PiS-u subwencja dla stolicy wzrosła o 0,5 mld złotych

Dariusz Piontkowski wziął w środę udział w briefingu, którego tematem jest m.in. przekazanie dodatkowych pieniędzy w ramach subwencji oświatowej dla samorządów w związku z podwyżką wynagrodzeń dla nauczycieli.

Przypomniał, że podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką "tylko i wyłącznie na najbliższe cztery miesiące, ale to jest podwyżka, która wchodzi na stałe".

piontkowski -1200-free.jpg
Dariusz Piontkowski: dodatkowy miliard złotych na podwyżki w ramach przesunięć budżetowych

Zaznaczył, że sposób zapisania podwyżki - od września do grudnia - wynikał, z tego, że pieniądze na tegoroczne zwiększone wynagrodzenia zabezpieczono w wyniku przesunięć wewnątrzbudżetowych.

Miliard złotych na podwyżki w tym roku

- Natomiast w projekcie budżetu na przyszły rok przechodzące środki konieczne na to zwiększone wynagrodzenie nauczycieli oczywiście się znajdują i one będą ujęte w ramach przyszłorocznej subwencji - zapewnił Piontkowski.

Z informacji przekazanej przez Piontkowskiego wynika, że z miliarda złotych, jaki w tym roku zostanie przeznaczony na podwyżki dla nauczycieli, niespełna 700 mln otrzymają gminy, a nieco ponad 300 mln powiaty. Województwa otrzymają ok. 13 mln zł.

- Warto pokazać, że chociażby wczorajsze spotkanie z przedstawicielami związku województw pokazuje, że wyliczenia ministerstwa i wyliczenia województw ze sobą prawie się zupełnie zgadzają - powiedział Piontkowski.

piontkowski 1200 pap.jpg
Dariusz Piontkowski: po rekrutacji zasadniczej do szkół średnich dostało się 89 proc. uczniów

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dariusz Piontkowski: są wolne miejsca w szkołach średnich w Warszawie

Szef ministerstwa edukacji narodowej poinformował również, że ok. 6 proc. ze wspomnianego miliarda zostanie przeznaczona dla szkół w gminach i powiatach, które są w najtrudniejszej sytuacji finansowej, oraz dla szkół, które mają klasy z liczbą uczniów poniżej średniej krajowej. Jak dodał, średnia krajowa to obecnie 18 uczniów w klasie.

- Chcemy, aby takie gminy i takie szkoły mogły skorzystać z dodatkowego wsparcia - zaznaczył Dariusz Piontkowski.

"Za rządów PiS-u subwencja dla stolicy wzrosła o 0,5 mld złotych"

Minister odniósł się do stanowiska wiceprezydent stolicy Renaty Kaznowskiej, która stwierdziła, jak przytoczył, że z rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2019 r. wynika, że "stolica nie może liczyć nawet na złotówkę".

- To jest po prostu nieprawda - ocenił minister edukacji.

- Nie wiem, czy wiceprezydent Kaznowska po prostu kłamała, czy była nieświadoma, nie doczytała projektu rozporządzenia, ale chcę wyraźnie sprostować, że ten fragment, dotyczący wsparcia biedniejszych samorządów i mających mniejsze klasy dotyczy niespełna 6 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na dodatkową podwyżkę - powiedział.

Dariusz Piontkowski poinformował, że z wyliczeń MEN wynika, że "pozostała część kwoty jest dzielona według tych samych zasad, które obowiązywały w poprzednich latach". W związku z tym - wskazał - samorząd warszawski na pokrycie zwyżki wynagrodzeń nauczycieli otrzyma prawie 37 mln złotych. - Jest to zdecydowanie więcej niż "nawet złotówka", o której mówiła pani Kaznowska - wskazał.

Szef resortu edukacji przekonywał również, że w ciągu lat rządzenia Prawa i Sprawiedliwości subwencja dla stolicy zwiększyła się o prawie 0,5 mld złotych, co stanowi 34-procentowy wzrost. - Jak w zestawieniu z takimi liczbami można mówić, że Warszawa jest niezauważana przez państwo i że nie ma zwiększonych pieniędzy na wydatki oświatowe? - pytał Piontkowski.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: będą rozmowy o wynagrodzeniu dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:35
- Najbliższe cele resortu edukacji, to kontynuacja reformy edukacji, a także rozmów o systemie wynagrodzenia dla nauczycieli. W tej drugiej kwestii chodzi o wypracowanie takiego sposobu motywowania nauczycieli, aby wydatki na edukację szły w dużej mierze dla tych, którzy dobrze kształcą i wychowują dzieci oraz młodzież - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki dla nauczycieli. Miliard od września

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:10
 - W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września - poinformowali wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń