X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

RCB ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wchodniej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:44
Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich województw z wyjątkiem lubuskiego przed burzami z gradem, a także silnym deszczem z burzami. Hydrolodzy ostrzegają przed wzrostem poziomu wody na rzekach na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie i Śląsku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/public domain
  • RCB ostrzega przed burzami i gradem
  • Ostrzeżenia dotyczą Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, północnej części Podlasia i Śląska
  • Łagodniej zjawisko przejdzie przez obszary województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i północnych powiatów lubelskiego
  • Burze z gradem mogą przejść też nad Pomorzem Zachodnim

Ostrzeżenia drugiego stopnia o intensywnych opady deszczu z burzami dotyczą Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, północnej części Podlasia i Śląska. Natomiast łagodniej zjawisko przejdzie przez obszary województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i północnych powiatów lubelskiego. Tam wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

W pasie centralnym od Pomorza po południe przez centrum 40-60 milimetrów, takie są możliwe opady w burzach i opadach również bez burzowych, także miejscami na wschodzie, zwłaszcza na Lubelszczyźnie - wyjaśnia dyżurny synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. Na koniec północny wschód, tam opady również intensywne, ale do około 30-40 milimetrów.

Z kolei burze z gradem mogą przejść nad Pomorzem Zachodnim, gdzie wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, a także w południowo-wschodniej Polsce. Tam obowiązuje alert drugiego stopnia. Dotyczy województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W nocy spodziewane są tam również silne porywy wiatru

Możliwe podtopienia

- Jest ryzyko przechodzenia przez województwa południowe gwałtownego układu burzowego, z którym będą związane silne porywy wiatru. Tutaj dla części województwa małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego mówimy o możliwości wystąpienia porywów nawet do 115 km/h - mówi Mateusz Barczyk.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne.

Alert pierwszego stopnia dotyczy województw: pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Poważniejsza sytuacja może wystąpić na Śląsku i Opolszczyźnie. Jak mówi, dyżurna hydrolog IMGW Magdalena Mańko, są to ostrzeżenia ze stopniem drugim. Oznacza to, że mogą być tam przekroczone stany ostrzegawcze, a w województwie śląskim również punktowo alarmowe na terenach zurbanizowanych oraz ciekach górskich.
Synoptycy IMGW prognozują, że burze i ulewy wystąpią również jutro, ale będą mniej intensywne, a słoneczna pogoda wróci w piątek.

MSWiA ostrzega

"Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu (do 40 mm), gradu oraz silny wiatr w porywach osiągający prędkość około 90 km/h. Zagrożenie burzowe prognozowane jest w trzystopniowej rosnącej skali" - zapowiada ministerstwo.

MSWiA zaleca, aby zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów. "Należy również usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowo je zabezpieczyć" - podaje resort.

"Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń" - apeluje MSWiA.

Jak dodaje, ponieważ nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść na szlaki do pogody. "Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry)" - przypomina resort.

MSWiA ponawia apel o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - wskazuje.

pkur

 

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA IMGW pogoda burze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostrzeżenia IMGW. Burze niemal w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:43
Synoptycy ostrzegają przed burzami, które wystąpią niemal w całej Polsce. Bezpieczniej będzie tylko na krańcach północnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda na piątek: będzie pochmurno, miejscami burze z gradem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 07:06
Jak podaje IMGW, Europa wschodnia jest pod wpływem rozległego niżu znad centralnej Rosji. Pozostałe obszary kontynentu są w obszarach podwyższonego ciśnienia. Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia, w polarnej morskiej masie powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze z gradem w Wielkopolsce, na Mazurach, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 21:57
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw: lubuskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wydał we wtorek wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń