X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prymas: można pielgrzymować i niczego nie doświadczyć, trzeba się ocknąć

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 20:41
Można pielgrzymować i niczego nie doświadczyć. Trzeba w drodze się ocknąć, aby pielgrzymka stała się szansą na głębszą relację z Bogiem, a przez to z innymi ludźmi – mówił we wtorek na Jasnej Górze prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. 
XXVIII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych Warszawa-Jasna Góra
XXVIII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych Warszawa-Jasna GóraFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Abp Polak w homilii podczas mszy odprawionej dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej nawiązał do odczytanego chwilę wcześniej wspomnienia Przemienia Pańskiego – modlitwy Chrystusa na górze Tabor, która odmieniła jego oblicze, objawiając Boga zgromadzonym wokół niego uczniom. 

Wszystko to ma sens, cały ten wysiłek fizyczny, trud drogi, przemierzanie kolejnych kilometrów tylko tak naprawdę wtedy, kiedy jest wyjściem z Jezusem na górę. Pielgrzymka jest przecież po to, aby się modlić. Jest drogą modlitwy nie tylko dlatego, że waszemu pielgrzymowaniu towarzyszy modlitwa (…). Jest zawsze szansą do głębszej relacji z Panem Bogiem, a przez to zawsze do głębszej relacji z waszymi braćmi i siostrami – wyjaśnił abp Polak.

Prymas o sensie pielgrzymki

Prymas mówił, że nie chodzi o idealizowanie samego pielgrzymowania, któremu towarzyszą trud czy – nieraz nawet – przekraczanie siebie. Ostrzegł też, że pielgrzymkę można przejść niczego ostatecznie nie doświadczając, niczego w sobie nie widząc.

– Można pielgrzymować, choć w rzeczywistości tam niewiele się zmieni. Można, bo jesteśmy ludźmi wolnymi. Od tego, czy na tej pielgrzymce ockniemy się – jak tamci uczniowie Jezusa – będzie zależało, czy rzeczywiście zobaczymy ten skrawek Nieba na ziemi – podkreślił prymas.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Polskie pielgrzymowanie. Tysiące osób w drodze na Jasną Górę

– Żeby to się dokonało, żeby tak było, żeby rzeczywiście dzisiaj na waszych jaśniejących obliczach jaśniejący blask Ducha Świętego można było zobaczyć – trzeba było pójść w drogę i trzeba było w tej drodze nauczyć się nie tylko powtarzać, ale dosłownie nauczyć się żyć, tak jak Ona, mówiąc: oto ja – wskazał prymas, nawiązując do postawy Maryi odpowiadającej na wezwanie Ducha Świętego.

Pielgrzymowanie jak "chwytanie owoców"

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pielgrzymka-wymarsz-pap-1200.jpg
Kraków: pielgrzymi w drodze na Jasną Górę będą modlić się za abp. Jędraszewskiego

Wyjaśnił, że postawa ta wynika z marzenia o miłości Jezusa. – Św. Piotr, jeden z tych, którzy widzieli jaśniejące oblicze Jezusa, ten skrawek Nieba na ziemi, powiedział kiedyś: myśmy nie poszli za wymyślonymi mitami – zaznaczył.

– Jest to przecież marzenie konkretne, które jest osobą, które płynie w naszych żyłach (…). To jest przecież życie, które promieniuje, które na tle tej życiowej płytkiej szarzyzny jaśnieje i świeci przez ludzi jaśniejących światłem Ducha Świętego. Nie są to jednak owoce naszego wysiłku, ale Ducha Świętego. (…) Całe te dni pielgrzymowania to było takie chwytanie owoców, które spadają z Nieba i które razem tworzą piękne drzewo, mocne drzewo – drzewo życia pełne owoców – zakończył abp Polak.

Pielgrzymi starsi i młodsi

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła na Jasną Górę w poniedziałek. Biuro prasowe Jasnej Góry podało, że w pielgrzymce, która szła do Częstochowy pod hasłem "Oto ja", wzięło udział około tysiąca osób. Najstarszy z pątników miał 80 lat, a najmłodszy – dwa.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej już na trasie 

W najbliższych dniach, aż do 14 sierpnia, niemal codziennie na Jasną Górę będą docierać liczne pielgrzymki z prawie wszystkich polskich diecezji. W najliczniejszych nadejdzie po kilka tysięcy osób. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 13 i 14 sierpnia. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – w jednym z największych pod względem liczby pątników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Kolejne pielgrzymki przybędą do częstochowskiego sanktuarium przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Wojciech Polak: wybory to nasza odpowiedzialność za Polskę i za Europę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 10:44
- Głosowanie to nasz odpowiedzialność za Polskę - naszą ojczyznę, a także za Europę, której cząstką jesteśmy - powiedział w Gnieźnie prymas Wojciech Polak po oddaniu głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń