X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polskie pielgrzymowanie. Tysiące osób w drodze na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 13:55
Pielgrzymi zmierzają do częstochowskiego sanktuarium, by wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. To największy odpust na Jasnej Górze. Dotrą na niego pielgrzymki niemal z całej Polski m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Szczecina, Koszalina, Kielc, Sandomierza, Białegostoku i Lublina.
Audio
  • Z Wawelu na Jasną Górę wyruszyła 39. Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej
  • Kardynał Kazimierz Nycz o haśle pielgrzymki "Jasnogórska Matka Życia"
Uczestnicy 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę
Uczestnicy 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną GóręFoto: PAP/Tomasz Gzell

W sierpniu odbywa się najwięcej pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Co roku tylko w tym miesiącu do jednego z najważniejszych polskich sanktuariów zmierza ponad 40 pielgrzymek pieszych. Łącznie pątnicy pokonują ponad 15 tys. kilometrów.


Kard-Nycz-pielgrzymka-pap-1200.jpg
Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej już na trasie

- W pielgrzymce może wziąć udział każdy. Idą z nami rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze. Ważny jest tylko motyw wiary - to nie jest zwykła wycieczka ani przemarsz turystyczny – mówi kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę o. Marek Tomczyk. Uczestnicy są podzieleni na grupy, każda o innym profilu. - Są grupy, w których dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze, młodzież, studenci, grupy z konkretnych parafii - jest cała mozaika – wyjaśnia o. Tomczyk.

Warszawska Pielgrzymka Piesza to najstarsza paulińska pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium, organizowana jest 308. raz. - W tym roku wyruszamy na pielgrzymi szlak z mottem "Jasnogórska Matka życia" z prośbą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz z intencją dziękczynną w 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę - dodaje ojciec Tomczyk.

Kontynuując ponad trzystuletnią tradycję, pątnicy zanoszą do Częstochowy zarówno intencje prywatne, jak i ogólną - w tym roku o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Studenci na szlaku

Wśród pielgrzymów liczne są grupy studentów. Z warszawy wyruszają dwie największe pielgrzymki akademickie - Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna oraz Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich "Grup Siedemnastych". Hasłem pierwszej, która rozpoczęła się 5 sierpnia są słowa "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". "Siedemnastki" rozpoczęły swoją drogę następnego dnia, również przed kościołem akademickim św. Anny. Hasłem są słowa "Duch daje życie".

3 tysiące młodych uczestników przed wyruszeniem na szlak 39. WAPM pobłogosławił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. W homilii przypomniał, że hasło tegorocznej pielgrzymki odnosi się do słów Jana Pawła II, który spotkał się w tym miejscu z młodzieżą 40 lat temu podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Kardynał zwrócił uwagę na to, że dla wielu dzisiejszych pielgrzymów postać Jana Pawła II jest już postacią historyczną i podziękował organizatorom za wybranie jego słów na hasło pielgrzymki, ponieważ dzięki temu jego nauka staje się wciąż żywa. 

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej pielgrzymuje na Jasną Górę od 1981 r.historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z wiarą. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 300 km. Codziennie pokoniwane jest 35-40 km w 5-6 etapach. Pielgrzymka przemierza szlak przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 130 miejscowościach.

Razem ze studentami 5 sierpnia wyrusza grupa wojskowych - pielgrzymka Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. To około 500-osobowa grupa żołnierzy i ich rodzin, z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowacji. Pielgrzymka wpisuje się w jubileusz 100-lecia Ordynariatu Polowego. Żołnierzom towarzyszą rozważania nawiązujące do hasła pielgrzymki "Owoce Ducha Świętego".

pielgrzymka 1200 pap.jpg
"Owoce Ducha Świętego". Rozpoczęła się pielgrzymka Ordynariatu Polowego na Jasną Górę

Pielgrzymi z całej Polski

Według danych zebranych przez biuro prasowe Jasnej Góry, w 2018 r. przybyło do sanktuarium 4,3 mln pielgrzymów z ponad 80 krajów. W 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 834 tys. osób. 

Do największego sanktuarium maryjnego w Polsce wiedzie ponad 55 pieszych szlaków pielgrzymkowych. W sumie liczą one ponad 15 tys. kilometrów. Najdłuższe trasy pokonują pielgrzymi z Pomorza zachodniego i z Warmii – 500-600 kilometrów. Większość pielgrzymek diecezjalnych wędruje zróżnicowanymi trasami, w grupach, aby w Częstochowie połączyć się w jedną pielgrzymkę. Obok Jasnej Góry popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń. 

Historia pielgrzymkowych szlaków

Najstarsza pielgrzymka, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy. Wędrówka była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według przekazów miejskich, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy po cudownym ocaleniu miasta. W sanktuarium 29 września 1626 roku umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę.

W podobnym czasie do sanktuarium wędrowali także kaliszanie. Na Jasną Górę nieprzerwanie zmierzają od 1637 roku. To jedna z nielicznych pielgrzymek, w których trasę w obie strony pokonuje się pieszo - zarówno na Jasną Górę, jak i z powrotem. Kolejną najstarszą pielgrzymką pieszą jest ta z Łowicza - odbywa się od 1656 roku.

Na szlak, by dotrzeć do Częstochowy, wyruszano jednak znacznie wcześniej. Zdaniem historyków badając początki ruchu pielgrzymkowego, sięgnąć trzeba do początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają na szczyt od XV wieku. Pierwsza pielgrzymka piesza miała dotrzeć do sanktuarium w 1434 r. Wtedy to, po odrestaurowaniu Obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono Ikonę z Krakowa do Częstochowy.

Siła mediów społecznościowych

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że w mediach społecznościowych od kilku lat w wakacje trwa akcja #PolskaPielgrzymuje. - Dzięki relacjom, zdjęciom czy nagraniom wideo umieszczanym w  internecie mają szansę poczuć pielgrzymkową atmosferę i włączyć się do modlitwy. Taki jest cel akcji #PolskaPielgrzymuje, prowadzonej na Twitterze, Facebooku i Instagramie - podkreśla rzecznik KEP.

W lipcu i sierpniu odbywa się najwięcej w ciągu roku pielgrzymek, nie tylko pieszych. Na Jasną Górę  dotarły już m.in. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, Pielgrzymka Kawalerii Konnej, 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, Pielgrzymka Biegowa z Bytowa czy też polsko-czeska pielgrzymka z Zaolzia.

Największe grupy pątników zmierzają na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wielu pątników pielgrzymowało na odpust matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca. Kolejny szczyt pielgrzymkowy to Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej 25 sierpnia.

Przemysław Goławski, pap, iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej już na trasie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:46
Prawie 5 tys. osób ruszyło we wtorek na Jasną Górę w 308. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej pod hasłem "Jasnogórska Pani Życia". "Bardzo ważne jest to, żeby w zabieganiu dzisiejszego świata mieć jasno postawiony cel - dokąd idę, jaki jest koniec mojego życia" - mówił podczas homilii kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: pielgrzymi w drodze na Jasną Górę będą modlić się za abp. Jędraszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 10:18
Ok. 8,5 tys. osób wyruszyło we wtorek z Krakowa na Jasną Górę w 39. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Wcześniej wierni brali udział w mszy w katedrze na Wawelu, gdzie koordynator pielgrzymki zapowiedział, że będą się modlić za abp. Marka Jędraszewskiego.
rozwiń zwiń