X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:00
Gaz ziemny podczas spalania ma jasnoniebieską barwę. Zdarza się jednak, że płomień w naszej kuchence jest żółtopomarańczowy. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do obejrzenia eksperymentu, w którym widać, jak zachowuje się płomień podsycony chlorkiem sodu – czyli solą kuchenną.

Do większości naszych domów trafia gaz ziemny wysokometanowy typu E, czyli taki, który ma wysoką wydajność energetyczną – wcześniej pisaliśmy o tym zagadnieniu. Ta organiczna mieszanina chemiczna doskonale się pali, oddając przy tym bardzo dużo czystej energii.

Proces spalania gazu ziemnego możemy zaobserwować, choćby podczas przygotowywania domowych posiłków. Płomień w naszej kuchence gazowej powinien mieć jasnoniebieską barwę, wtedy mamy pewność, że spalaniu ulega wyłącznie błękitne paliwo. Zdarza się jednak, że ogień przybiera żółtopomarańczowy kolor.

źródło: PGNiG źródło: PGNiG

Kolor spalanego gazu ziemnego

- Klienci czasem dzwonią do biur obsługi, zaniepokojeni barwą płomienia. Pytają, czy pogorszyła się jakość gazu - mówi Grzegorz Maciejewski, kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG. - Uspokajamy wówczas, że jakość gazu się nie zmienia, a inny kolor ognia może być wynikiem zanieczyszczenia palnika albo naczynia, które zostało użyte do gotowania - dodaje.

Wówczas spalaniu, poza gazem ziemnym, ulegają też znajdujące się na spodzie garnka, czy patelni drobinki sadzy lub opiłki z palnika. Może to wpływać na barwę płomienia. Płomień zmieni też kolor, gdy na przykład podczas przyprawiania potraw spadnie nam na palnik trochę soli , albo gdy wykipi gotowana woda.

Jeśli ogień w kuchence nie jest jasnoniebieski warto też sprawdzić, czy tzw. kołpak palnika jest dobrze zamontowany i stabilny. W przypadku wątpliwości należy wezwać fachowca, który dokona gruntownego przeglądu urządzenia, oczyści je i w miarę konieczności odpowiednio skoryguje ustawienia.

Zapach gazu ziemnego

A skoro o bezpieczeństwie mowa, to warto też wiedzieć, że gaz ziemny jest specjalnie "aromatyzowany", aby w chwili, gdy się ulatnia, można było go wyczuć.

- Gaz ziemny jest bezwonny, dlatego stosuje się nawaniacz tzw. tetrahydrotiofen (THT), który jest wyczuwalny na bardzo niskim poziomie stężenia - podkreśla kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych CLPB PGNiG. Dlatego każdy może rozpoznać ten specyficzny zapach bez konieczności stosowania urządzeń pomiarowych.

Aby móc bezpiecznie korzystać z gazu ziemnego, konieczny jest również okresowy przegląd instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych. W blokach za taką kontrolę odpowiada zarządca nieruchomości. W domach jednorodzinnych o przegląd instalacji musimy zadbać sami, wzywając w tym celu odpowiednio przeszkolone ekipę. Taka kontrola powinna się odbywać raz w roku.

Grzegorz Maciejewski z PGNiG przestrzega, że jeśli wyczujemy ulatniający się gaz, a wietrzenie pomieszczenia nie spowoduje, iż niepokojący zapach zniknie, należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie gazowe.

Tak należy postąpić w każdym przypadku, gdy mamy choć cień podejrzenia, że może dochodzić do niekontrolowanego ulatniania się gazu. W tym celu wystarczy wybrać numer Ogólnopolskiego Telefonu Alarmowego 112 albo bezpośrednio skontaktować się z pogotowiem gazowym pod numerem 992.​

przygotował Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak