Premier: rozmowa z nową szefową KE dot. pozytywnej przyszłości Polski i UE

2019-07-25, 14:50

Premier: rozmowa z nową szefową KE dot. pozytywnej przyszłości Polski i UE
Premier Mateusz Morawiecki i nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania w KPRM. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Cała nasza rozmowa z panią Ursulą von der Leyen była rozmową o pozytywnej przyszłości dla UE i dla Polski. Zwłaszcza dla Polski, jako jednego z kluczowych państw UE - mówił po spotkaniu z nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. 

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Ursulą von der Leyen (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim
  • Podczas spotkania politycy rozmawiali o "pozytywnej przyszłości dla UE i dla Polski"
  • Poruszone zostały też kwestie klimatyczne, handlu, kwestie społeczne czy klimatu
  • Premier Mateusz Morawiecki zaproponował też kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko komisarza

Premier spotkał się w Warszawie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej, której kandydaturę tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski. Rozmowa trwała ponad dwie godziny.

Głównymi tematami spotkania Mateusza Morawieckiego i Ursuli von der Leyen były źródła dochodów dla Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada stanowisk w strukturach europejskich. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej będzie dla Polski znakomitym partnerem do współpracy.

 - Wspomniałem pani przewodniczącej o kwestii rzadko poruszanej, czyli o obszarze finansów, a dokładniej obszarze podatków. Opowiedziałem jak uszczelniliśmy lukę VAT, jak zebraliśmy pieniądze od wielkich firm i przedsiębiorstw - mówił podczas konferencji szef rządu.

Powiązany Artykuł

morawiecki uvdl pap 1200x660.jpg
Premier przywitał Ursulę von der Leyen. "Cieszę się na naszą współpracę"

Premier podkreślił ponadto, że w związku z brexitem będzie mniej środków w Unii Europejskiej. - To, co przedstawiłem dzisiaj to była próba przeskoczenia tego problemu, czyli próba przedstawienia dodatkowych źródeł dochodu dla państw członkowskich i dla całej UE - tłumaczył Mateusz Morawiecki. 

- Poza poruszeniem tematu kwestii migracji, partnerów UE, poruszyliśmy także kwestię tego, że musimy dbać o Polskę, o naszych pracowników, by nie dopuścić do tego, że miejsca pracy, które tworzymy były przekazywane za granicę - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył podczas konferencji prasowej, że "w Polsce mamy niewiele wielkich firm międzynarodowych. Dlatego Polacy nie czerpią z nich takich korzyści, jak inne zachodnioeuropejskie państwa. - Stąd wszystkie nasze działania służące wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw - zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego do KE >>>

Podczas spotkania Mateusz Morawiecki rozmawiał też z przewodniczącą Komisji Europejskiej o zmianach klimatycznych. - Transformacja klimatyczna to jeden z najważniejszych tematów, które poruszyliśmy, czyli kwestie związane z energetyką, klimatem - mówił premier, dodając, że te kwestie były szeroko omawiane w kontekście Unii Europejskiej, ale również całego świata.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej, podczas rozmowy nie poruszała kwestii praworządności. Szef polskiego rządu odniósł się do pytania o procedurę ochrony praworządności, którą Unia Europejska wszczęła wobec Polski.

Krzysztof Szczerski kandydatem na komisarza

Szef polskiego rządu mówił też, że podczas spotkania z  Ursulą von der Leyen rozmawiano o sprawach związanych z obsadą stanowisk. - Poruszyłem kwestię stanowisk w Parlamencie Europejskim. Istnieje konieczność reprezentacji Polski, Środkowej Europy i krajów Wyszehradzkich w instytucjach UE - podkreślił premier.

- Zaproponowałem kandydaturę pana Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko komisarza w Komisji Europejskiej, która została wypracowana we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą - dodał.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "rząd wspólnie z prezydentem prowadzi politykę zagraniczną. Dlatego została zaproponowana osoba, która znakomicie orientuje się w polityce europejskiej i w insytytucjach unijnych".

Twitter KPRM/pkur

Polecane

Wróć do strony głównej