X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Bożena Borys-Szopa: przeszło ćwierć miliona dzieci otrzymało już świadczenie 500+

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 12:10
- Do tej pory złożono już ponad 2,39 mln wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500+" - ogłosiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podkreśliła, że świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci. Poinformowała również, że do tej pory złożono niemal 1,44 mln wniosków online o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/MRPiPS

Minister rodziny na konferencji prasowej podsumowała pierwsze tygodnie funkcjonowania programu "Rodzina 500+" w nowej, rozszerzonej odsłonie.

szopa-1200-tw.jpg
Bożena Borys-Szopa: rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją

Niemal połowa wniosków z pozytywną decyzją o przyznaniu świadczenia

Szefowa MRPiPS poinformowała, że do tej pory złożono już ponad 2,39 mln wniosków o przyznanie świadczenia. Przypomniała, że samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie tych wniosków. - Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że samorządy robią to znacznie szybciej. W okresie od 1 do 18 lipca dla 39 proc. wniosków wydano już informacje o przyznaniu świadczenia. Oznacza to, że gminy wydały blisko 900 tys. takich informacji - wskazała Borys-Szopa.

Podkreśliła, że świadczenie 500+ otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci (253,6 tys.), na kwotę ponad 125 mln zł. - Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowaliśmy w tym okresie w woj. świętokrzyskim (24 proc.), podkarpackim (21 proc.) i lubuskim (18 proc.) - dodała. 

szwed stanislaw_1200.jpg
Stanisław Szwed o 500+ dla niepełnosprawnych: wnioski od 1 października

Minister rodziny podziękowała samorządom za szybką i sprawną realizację programu, mimo że liczba dzieci objętych programem jest niemal dwukrotnie wyższa niż rok temu. 

rafalska 1200 pap.jpg
Elżbieta Rafalska: Rodzina 500+ okazał się najbardziej przełomowym programem społecznym

Zaapelowała jednocześnie, by władze samorządowe rozważyły zwiększenie częstotliwości wypłat. - Dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafiać do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej. Byłoby to rozwiązanie szczególnie pomocne dla rodzin w okresie wakacyjnym, kiedy muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami - zaznaczyła.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program "Rodzina 500 plus". Zakłada on przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.


jedynka bożena borys szopa 1200.jpg
Bożena Borys-Szopa: zachęcamy do wnioskowania o 500+ przez internet

Ogromne zainteresowanie programem "Dobry start"

- Do tej pory złożono już prawie 1,44 mln wniosków online o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Doby start" - poinformowała także minister. Przypomniała, że od 1 sierpnia rozszerzona zostanie grupa beneficjentów tego programu o ucznióq szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

- Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Przysługuje ono nadal na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24 roku życia - podkreśliła Borys-Szopa. 

shutterstock szkoła zajęcia nauka dzieci 1200.jpg
Rząd: program "Dobry start" obejmie też uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych

Zaznaczyła, że wnioski o świadczenie dla dodatkowej grupy uczniów składać będzie można tylko drogą tradycyjną - podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą. 

- Także od 1 sierpnia wprowadzamy dla wszystkich rodziców i opiekunów możliwość ubiegania się oświadczenie "Dobry start" za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a więc nie jak było do tej pory tylko za pomocą portalu Emp@tia i kanałów bankowości elektronicznej - wskazała minister. 

premier_morawiecki1200.jpg
Premier Mateusz Morawiecki: rodziny powinny być fundamentem rozwoju

dobry start 1200 pap.jpg
Program "Dobry Start". Składanie wniosków o wyprawkę szkolną przez internet już możliwe

Świadczenie z programu "Dobry start" jest przyznawane w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. 

Równolegle resort rodziny pracuje nad projektem ustawy o świadczeniu "Dobry start", która ma zapewnić stabilizacje świadczenia i dać większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania. Obecnie program jest realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500+ na pierwsze dziecko. Sprawdź, kiedy rusza składanie wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:52
- Od 1 lipca będzie można składać online wnioski o świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: zachęcamy do wnioskowania o 500+ przez internet

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:00
- Na jednym formularzu zgłaszamy wszystkie dzieci. To olbrzymie uproszczenie - powiedziała o programie 500+ na antenie Jedynki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Od lipca można wnioskować o 500+ i udział w programie "Dobry start".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzony Program "Rodzina 500+". Rodziny otrzymały już 3 miliony złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:51
Rodziny otrzymały już 3 mln złotych w ramach nowej odsłony programu "Rodzina 500+" - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jak dotad złożono już ponad 1,7 mln wniosków online o przyznanie świadczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: ponad 2 mln wniosków o 500+ i 1,14 mln o 300+

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 10:37
- W niespełna dwa tygodnie rodziny złożyły ponad 2 mln wniosków online o przyznanie środków z programu Rodzina 500+ i ponad 1,14 mln wniosków w programie Dobry start - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:21
- Po blisko czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć – rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją - powiedziała cytowana w komunikacie przesłanym PAP minister pracy, rodziny i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń