75. rocznica likwidacji obozu na Majdanku. "Pamiętamy o ofiarach, ale też o sprawcach"

2019-07-22, 15:55

 75. rocznica likwidacji obozu na Majdanku. "Pamiętamy o ofiarach, ale też o sprawcach"
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

- Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców. Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w muzeum na Majdanku. - Pamiętamy też o ofiarach tych miejsc, pamiętamy też o sprawcach - podkreślił.

Posłuchaj

Piotr Gliński oddał hołd ofiarom i więźniom obozu koncentracyjnego na Majdanku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Piotr Gliński uczestniczył w poniedziałek w obchodach 75. rocznicy likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. W latach 1941-44 życie straciło tam około 80 tys. osób, w tym 60 tys. Żydów. Obóz został zlikwidowany 22 lipca 1944 r., gdy Niemcy uciekli z Lublina. 

Powiązany Artykuł

pamieci-zolnierzy-pap-1200.jpg
Pomiechówek: upamiętnią żołnierzy podziemia zabitych przez Niemców

Piotr Gliński przypomniał, że muzeum na terenie byłego obozu na Majdanku rozpoczęło działalność już w listopadzie 1944 r. i jest najstarszym miejscem pamięci związanym z II wojną światową w Europie. 

- Trzeba z całą mocą podkreślić, że Rzeczypospolita Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców na polskich ziemiach. Pamiętamy też o ofiarach tych miejsc, pamiętamy też o sprawcach – powiedział Gliński. 

Opieka nad miejscami niemieckiego terroru 

Wicepremier Gliński podkreślił, że w ostatnich trzech latach opieka nad miejscami niemieckiego terroru została zintensyfikowana.

- Powołaliśmy Muzeum Ziemi Piaśnickiej jako oddział Muzeum w Stutthofie, podnieśliśmy rangę muzeum w Treblince, w Łambinowicach, Gross-Rosen, kończymy budować muzeum w Sobiborze, które jest oddziałem Muzeum na Majdanku. Otworzyliśmy muzeum Ulmów w Markowej, powołaliśmy do życia Muzeum Getta Warszawskiego. Powołaliśmy także do życia Instytut Pileckiego, który między innymi realizuje na północnym Mazowszu projekt "Zawołani po imieniu" - przypomniał. 

- Mam nadzieję, że wkrótce także tu, na Majdanku, będziemy dalej upamiętniali ofiary obozu filtrującego NKWD, który powstał tu po likwidacji KL Lublin – dodał Gliński. 

- Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem dla współczesnego świata. Dlatego też – o czym zawsze trzeba mówić przy takich okazjach - mamy prawo głośno i dobitnie domagać się na przykład od rządu Austrii właściwego i godnego upamiętnienia ofiar, w tym 30 tys. zamordowanych Polaków niemieckiego obozu pracy w Mauthausen-Gusen – podkreślił wicepremier. 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej