X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Tomasz Chudziński: KE chce zdążyć ze skargą przed końcem kadencji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 22:06
- Bardzo podobne, do działającego obecnie w Polsce, systemy powoływania sędziów do izb dyscyplinarnych funckjonują także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Tomasz Chudziński (Ordo Iuris).
Audio
  • 17.07.19 Mec. Tomasz Chudziński o działaniach KE wobec Polski
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej Foto: Shutterstock

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury o naruszenie unijnego prawa przez Polskę i zażądała zmiany przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeśli Polska nie dostosuje się do zaleceń, także ta sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W opinii brukselskich urzędników, rozwiązania przyjęte przez polski rząd podważają niezawisłość sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą.

- Może to być reakcja na ostatnie roszady personalne w instytucjach europejskich. Obecna Komisja Europejska kończy urzędowanie z końcem listopada. Wychodzi na to, że Komisja i Frans Timmermans za wszelką cenę chcą zdążyć przed zmianami personalnymi w KE. Myślę, że to nie jest pierwszy przykład takiego działania komisji. Ostatnio głośno było również o przepychaniu na szybko porozumienia gospodarczego z krajami ameryki południowej - powiedział Tomasz Chudziński w Polskim Radiu 24.

Gość PR24 przypomniał, że w pierwszym etapie postępowania Komisja Europejska ogólnie stwierdziła, iż "mamy do czynienia z zagrożeniem naruszenia zasad unijnych, zasad praworządności" w Polsce. - Zastrzeżenia dotyczyły systemu dyscyplinarnego sędziów w Sądzie Najwyższym, czyli kwestii powołania Izby Dyscyplinarnej. Na tym etapie Polska miała dwa miesiące na przedstawienie swojego stanowiska do ogólnych zastrzeżeń. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny, Komisja bardzo szybko przeanalizowała odpowiedź polskiego rządu. Mieliśmy szybkie przejście między pierwszym a drugim etapem. Teraz znowu mamy dwumiesięczny okres na udzielenie odpowiedzi. Podejrzewam, że reakcja Komisji na odpowiedź naszego rządu może być na początku października. Jeśli odpowiedzi, wytłumaczenia strony polskiej Komisji Europejskiej się nie spodobają, to - biorąc pod uwagę tempo prac - Komisja jest w stanie tę skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "wypchnąć" jeszcze w obecnej kadencji - dodał mecenas.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24

----------------

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Warzocha: europejski establishment używał bata mającego zdyscyplinować polski rząd

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 18:50
– Próbowano nas zniechęcić do wykonywania jakichkolwiek ruchów o strategicznym charakterze, które miały głęboko zreformować polskie państwo – powiedział Artur Warzocha, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Kandydatura Ursuli von der Leyen daje nam nadzieję na partnerski dialog – dodał.
rozwiń zwiń