X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezes Towarzystwa Ekonomicznego: propozycje PO programem "jednorękiego ekonomisty"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 18:42
- Wyborczym propozycjom podatkowym PO brakuje źródła finansowania - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska. Propozycje te nazwała "programem jednorękiego ekonomisty", ale pozytywnie oceniła m.in. propozycje dla seniorów. 
Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska (L), przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (C) i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (P) na forum programowym PO
Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska (L), przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (C) i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (P) na forum programowym PO Foto: PAP/Rafał Guz
  • Platforma Obywatelska przedstawiła propozycje programu na wybory parlamentarne
  • Szefowa PTE krytycznie oceniła wyborcze propozycje podatkowe PO
  • W ocenie prof. Elżbiety Mączyńskiej, te propozycje nie mają źródła finansowania
  • Ekspert pozytywnie oceniła m.in. założenia polityki aktywizacji seniorów
schetyna.jpg
Program Koalicji Obywatelskiej na wybory. Lider Platformy Grzegorz Schetyna: usuniemy cały śmietnik bezprawia

W ocenie szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) zaprezentowane w przez Platformę Obywatelską podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej "Uzdrowić Polskę" propozycje m.in., obniżenia składek ZUS dla młodych zakładających startupy, obniżenie podatku PIT i premię za aktywność dla zarabiających mniej niż 4,5 tys. zł, czy stypendia szkoleniowe dla starszych chcących podnieść kwalifikacje, nie dają odpowiedzi, kto i jak ma to wszystko sfinansować.

Propozycje skomplikują system

Dodała, że poza niejasnością, co do źródeł finansowania, te propozycje to także dalsze komplikowanie i tak już skomplikowanego systemu podatkowego w Polsce. Jak wskazała, nie widzi w nich również rozwiązania problemu regresywności podatków w Polsce.

Ekonomistka wyjaśniła, że regresywność polega na tym, że bogaci płacą relatywnie niższe podatki niż biedniejsi. - Patrząc na rankingi międzynarodowe, podatki w Polsce są stosunkowo niskie, a z doświadczeń krajów z bardziej rozwiniętymi systemami podatkowymi, jak np. w Szwecji wynika, że progresja w PIT jest dobra, bo daje lepsze efekty - powiedziała. Dodała, że kierunek na obniżanie podatków nie idzie w parze z programami społecznymi, które zdają się być coraz bardziej kosztowne.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jakub Stefaniak: widać, że PO ma chęć mocno skręcić w lewo, PSL zostaje w centrum

Ekonomistka zaprezentowane propozycje programowe PO-KO nazywa "programem jednorękiego ekonomisty". - Chodzi o to, że jednoręki ekonomista, owszem coś da, ale nie mówi, z czego to sfinansuje - stwierdziła.

Pomysły dla seniorów - pozytywne

Prof. Mączyńska podkreśliła, że pozytywnie ocenia pomysł aktywizacji zawodowej oraz przekwalifikowania i dokształcania seniorów. Jej zdaniem, to kwestia ogólnej polityki senioralnej, która musi być o wiele szersza niż tylko "proste zachęcanie" seniora do dłuższej pracy. - Tu wchodzi w grę m.in. problem dostępu do opieki zdrowotnej, kwestia odwróconej hipoteki, ale też aktywizacji cyfrowej - wskazała.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Komentarze

Dodała, że seniorzy w Polsce są wykluczeni cyfrowo, nie korzystają z dostępnych możliwości, jakie daję internet. - W tej kwestii jest bardzo dużo do zrobienia, żeby przeciwdziałać analfabetyzmowi cyfrowemu, który jest szkodliwy na wielu poziomach: w obszarze zdrowotnym, społecznym i gospodarczym - wyjaśniła. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeczniczka SLD o programie KO: są kwestie styczne z programem lewicy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 13:51
- Zaprezentowane przez lidera PO Grzegorza Schetynę rozwiązania programowe to krok naprzód, odejście od lat 90-tych; pojawiają się kwestie styczne z programem lewicy, takie jak ekologia czy związki partnerskie - oceniła rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Tyszka: PO nigdy nie dotrzymała żadnych obietnic, szkoda na nich czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 14:31
- Platforma Obywatelska obiecywała m.in. reformy systemowe, jednomandatowe okręgi wyborcze, niskie podatki i nigdy nie dotrzymała żadnych obietnic. Nie oglądałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, dlatego, że szkoda mi czasu - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Miziołek o Szóstce Schetyny: PO musi jeszcze przejść przez swój czyściec

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 16:57
- Największym problemem Platformy Obywatelskiej nie jest program, ale wiarygodność. PO musi przejść przez swój czyściec - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost). Wyborczy program opozycji skomentował również Sławomir Jastrzębowski. 
rozwiń zwiń