X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Himalaista Piotr Tomala odebrał Legię Honorową za akcję pod Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:38
Himalaista Piotr Tomala odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie Legię Honorową, za udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Pozostali uczestnicy akcji, podczas której uratowano francuską alpinistkę Elisabeth Revol, odbiorą wyróżnienia w późniejszym terminie. 
Audio
  • Piotr Tomala: odznaczenie to nagradza więcej osób, bez których ta akcja nie mogłaby się udać (IAR)
  • Ambasador Francji w Polsce, Pierre Levy, do Piotra Tomali: przyznanie Panu tego orderu jest wyrazem uznania dla wartości, jakie Pan reprezentuje (IAR)
Piotr Tomala (L) i ambasador Francji w Polsce Pierre Levy (P)
Piotr Tomala (L) i ambasador Francji w Polsce Pierre Levy (P)Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Polscy himalaiści zostali odznaczeni Legią Honorową
  • To najwyższe wyróżnienie nadawane przez władze Francji
  • Ordery przyznano za akcję ratowania Francuzki Elisabeth Revol spod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku
  • W akcji brali udział Piotr Tomala, Adam Bielecki, Denis Urubko i Jarosław Botor
  • Odznaczenie odebrał Piotr Tomala, pozostali zrobią to później
Urubko Bielecki Revol 1200 f.jpg
Francja zdecydowała. Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odznaczeni Legią Honorową

Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera oraz Adam Bielecki, Jarosław Botor i mający polskie obywatelstwo od 2015 r. Kazach urodzony w rosyjskim Niewinnomyssku Denis Urubko, uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2, w brawurowej wspinaczce uratowali życie Francuzki Elisabeth Revol. Ich akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie. Polaka Tomka Mackiewicza, który wspinał się wspólnie z Revol, nie udało się uratować. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Rok po dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. "Wciąż jeszcze płonęła w nas nadzieja"

Wszyscy zostali uhonorowani Legią Honorową w randze kawalera dekretem prezydenta Macrona z 11 marca, ale jedynie Piotr Tomala mógł odebrać odznaczenie osobiście. Trzej jego koledzy uczynią to w późniejszym czasie. Dwaj z nich - Urubko i Botor - wspinają się obecnie w Karakorum na szczyty Gaszerbrum II (8035 m) i niezdobyty Gaszerbrum VI (6997 m lub 7003 m). 

Order za najwyższe zasługi

- To bardzo uroczysta chwila z trzech powodów. Narodowy Order Legii Honorowej jest przyznawany za najwyższe zasługi osobistościom, które działają na rzecz promowania Francji oraz szerzenia wartości, które Francja propaguje w świecie. Przyznanie orderu jest wyrazem uznania dla wartości, które pan uosabia. Są to odwaga, przekraczanie własnych ograniczeń, determinacja w realizacji swych pasji, solidarność, wolność, a więc te wartości, które odnajduje pan na szczytach świata - powiedział podczas uroczystości ambasador Francji Pierre Levy. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Elisabeth Revol opublikowała pożegnalny list do Tomka Mackiewicza. "Do tej pory nie mogłam tego napisać" 

- Bardzo dziękuję. Nigdy nie przypuszczałem, że realizując swoją górską pasję spotka mnie tak wielki honor - podkreślił Piotr Tomala. 

Symboliczne znaczenie orderu

Himalaista podkreślił, że odznaczenie to w sposób symboliczny nagradza również więcej osób we Francji, w Pakistanie, w Polsce i w Irlandii, które były zaangażowane w tę akcję i bez których nie mogłaby ona dojść do skutku. 

Legia Honorowa wręczana jest w trzech terminach: w Nowy Rok, Wielkanoc i w Święto (lub przeddzień) Narodowe Francji - 14 lipca. Order jest nadawany wojskowym i cywilom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia. Sportowcy otrzymują go niezwykle rzadko. Dewiza odznaczenia to: Honneur et Patrie (Honor i Ojczyzna). 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polscy bohaterowie, zapisali się w historii himalaizmu". Zagraniczne media pod wrażeniem akcji Polaków na Nanga Parbat

Tomala jest drugim - po dyrektorze Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotrze Cywińskim, Polakiem, który w tym roku odebrał order w Ambasadzie Francji.

Docenieni także przez Polaków i Amerykanów

Alpiniści, za udział w akcji ratunkowej, zostali odznaczeni także przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Docenił ich także Amerykański Klub Alpinistyczny - zostali wyróżnieni nagrodą imienia Davida A. Sowlesa. 

mbl

Czytaj także

"Tomek na zawsze pozostanie zapisany w historię Nanga Parbat i świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 17:57
Polscy himalaiści biorący udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat sprowadzili Elisabeth Revol do obozu pierwszego na wysokości 4850 metrów - poinformował rzecznik Polskiego Związku Alpinizmu Michał Leksiński. Stamtąd zabrały ich helikoptery. Pogoda uniemożliwia ratownikom wyjście po Tomasza Mackiewicza. Został na wysokości 7200 metrów. - Udało sie niemożliwe. Razem z Elizabeth Revol i Denisem Urubko u podstawy ściany Diamir. Jestem zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Dziękuje za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi, ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi - napisał Adam Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Szczepański: "Czapkins" miał nadzieję, że Nanga zmieni jego życie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:15
Tomasz "Czapkins" Mackiewicz – to nazwisko znane niemal każdemu. Niedługo w księgarniach pojawi się druga książka poświęcona temu niezwykłemu himalaiście.
rozwiń zwiń