Himalaista Piotr Tomala odebrał Legię Honorową za akcję pod Nanga Parbat

2019-07-13, 15:38

Himalaista Piotr Tomala odebrał Legię Honorową za akcję pod Nanga Parbat
Piotr Tomala (L) i ambasador Francji w Polsce Pierre Levy (P). Foto: PAP/Leszek Szymański

Himalaista Piotr Tomala odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie Legię Honorową, za udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Pozostali uczestnicy akcji, podczas której uratowano francuską alpinistkę Elisabeth Revol, odbiorą wyróżnienia w późniejszym terminie. 

Posłuchaj

Piotr Tomala: odznaczenie to nagradza więcej osób, bez których ta akcja nie mogłaby się udać (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Polscy himalaiści zostali odznaczeni Legią Honorową
  • To najwyższe wyróżnienie nadawane przez władze Francji
  • Ordery przyznano za akcję ratowania Francuzki Elisabeth Revol spod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku
  • W akcji brali udział Piotr Tomala, Adam Bielecki, Denis Urubko i Jarosław Botor
  • Odznaczenie odebrał Piotr Tomala, pozostali zrobią to później

Powiązany Artykuł

Urubko Bielecki Revol 1200 f.jpg
Francja zdecydowała. Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odznaczeni Legią Honorową

Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera oraz Adam Bielecki, Jarosław Botor i mający polskie obywatelstwo od 2015 r. Kazach urodzony w rosyjskim Niewinnomyssku Denis Urubko, uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2, w brawurowej wspinaczce uratowali życie Francuzki Elisabeth Revol. Ich akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie. Polaka Tomka Mackiewicza, który wspinał się wspólnie z Revol, nie udało się uratować. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Rok po dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. "Wciąż jeszcze płonęła w nas nadzieja"

Wszyscy zostali uhonorowani Legią Honorową w randze kawalera dekretem prezydenta Macrona z 11 marca, ale jedynie Piotr Tomala mógł odebrać odznaczenie osobiście. Trzej jego koledzy uczynią to w późniejszym czasie. Dwaj z nich - Urubko i Botor - wspinają się obecnie w Karakorum na szczyty Gaszerbrum II (8035 m) i niezdobyty Gaszerbrum VI (6997 m lub 7003 m). 

Order za najwyższe zasługi

- To bardzo uroczysta chwila z trzech powodów. Narodowy Order Legii Honorowej jest przyznawany za najwyższe zasługi osobistościom, które działają na rzecz promowania Francji oraz szerzenia wartości, które Francja propaguje w świecie. Przyznanie orderu jest wyrazem uznania dla wartości, które pan uosabia. Są to odwaga, przekraczanie własnych ograniczeń, determinacja w realizacji swych pasji, solidarność, wolność, a więc te wartości, które odnajduje pan na szczytach świata - powiedział podczas uroczystości ambasador Francji Pierre Levy. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Elisabeth Revol opublikowała pożegnalny list do Tomka Mackiewicza. "Do tej pory nie mogłam tego napisać" 

- Bardzo dziękuję. Nigdy nie przypuszczałem, że realizując swoją górską pasję spotka mnie tak wielki honor - podkreślił Piotr Tomala. 

Symboliczne znaczenie orderu

Himalaista podkreślił, że odznaczenie to w sposób symboliczny nagradza również więcej osób we Francji, w Pakistanie, w Polsce i w Irlandii, które były zaangażowane w tę akcję i bez których nie mogłaby ona dojść do skutku. 

Legia Honorowa wręczana jest w trzech terminach: w Nowy Rok, Wielkanoc i w Święto (lub przeddzień) Narodowe Francji - 14 lipca. Order jest nadawany wojskowym i cywilom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia. Sportowcy otrzymują go niezwykle rzadko. Dewiza odznaczenia to: Honneur et Patrie (Honor i Ojczyzna). 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polscy bohaterowie, zapisali się w historii himalaizmu". Zagraniczne media pod wrażeniem akcji Polaków na Nanga Parbat

Tomala jest drugim - po dyrektorze Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotrze Cywińskim, Polakiem, który w tym roku odebrał order w Ambasadzie Francji.

Docenieni także przez Polaków i Amerykanów

Alpiniści, za udział w akcji ratunkowej, zostali odznaczeni także przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Docenił ich także Amerykański Klub Alpinistyczny - zostali wyróżnieni nagrodą imienia Davida A. Sowlesa. 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej