Rafał Ziemkiewicz: największym zagrożeniem dla wolności słowa są duże korporacje internetowe

2019-07-13, 08:55

Rafał Ziemkiewicz: największym zagrożeniem dla wolności słowa są duże korporacje internetowe
Rafał Ziemkiewicz . Foto: PR24/TB

- Dziś największym zagrożeniem dla wolności słowa są gigantyczne korporacje internetowe. Jeżeli Fecebook i Google kontrolują 70 procent zawartości sieci, to znaczy, że coś poszło diametralnie odmiennie od tego, jak my sobie wyobrażaliśmy internet. Myśleliśmy, że on daje wolność - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Posłuchaj

13.07.19 Rafał Ziemkiewicz: cenzura wynika z nacisku mniejszości
+
Dodaj do playlisty

- Były szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji w Niemczech porównuje media tego kraju do propagandowych mediów z NRD. Wcześniej szef Springera porównał sytuację na rynku niemieckich mediów do Korei Północnej. Dziś wielu Polakom, dla których szeroko rozumiany Zachód był wzorem wolności i swobód obywatelskich, trudno to zrozumieć – powiedział prowadzący audycję Robert Tekieli.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza, stereotyp mówiący, że na Zachodzie panują wolność i demokracja jest "szalenie silny". Publicysta podkreślił, że są dwa rodzaje cenzury. - Nam to słowo kojarzy się z Głównym Urzędem Kontroli Publikacji Prasy i Widowisk oraz z wydziałem prasy, radia i telewizji KC. Tymczasem na Zachodzie takiego czegoś nie ma. Ale można zajrzeć choćby do starej książki Raya Bradbury’ego "451 stopni Fahrenheita", gdzie opisano pełen totalitaryzm w demokracji. Autor pokazuje, że odbywają się wybory, ale jest też cenzura, która nie jest oparta na jakimkolwiek urzędzie. Jest ona rozproszona i wynika z nacisku rozmaitych mniejszości i z nacisku większości, która nie chce być niepokojona – zaznaczył gość PR24.

Według Ziemkiewicza dziś największym zagrożeniem dla wolności słowa są gigantyczne korporacje internetowe. - Jeżeli Fecebook i Google kontrolują 70 procent zawartości sieci, to znaczy, że coś poszło diametralnie odmiennie od tego, jak my sobie wyobrażaliśmy internet. Myśleliśmy, że on daje wolność. A on przynosi zamordyzm: nie wiadomo gdzie szukać źródła, nie wiadomo, kto na przykład usuwa posty z portalu społecznościowego – powiedział dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/bartos

------------------------

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 7.35

Polecane

Wróć do strony głównej