Zerowy PIT dla młodych, wsparcie frankowiczów. Senat przyjął ustawy

2019-07-12, 19:36

Zerowy PIT dla młodych, wsparcie frankowiczów. Senat przyjął ustawy
Senatorowie na posiedzeniu izby w Senacie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Senat przyjął w piątek m.in. ustawę wprowadzającą zerową stawkę podatku PIT dla osób do 26. roku życia oraz prezydencką nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców będących w trudnej sytuacji. Do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte wniesiono poprawki. 

Posłuchaj

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zerowym PIT dla młodych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ustawa o zerowym podatku PIT dla młodych to kolejny realizowany punkt z tak zwanej Nowej Piątki PiS. Zakłada, że osoby do 26. roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia i osiągają dochody roczne mieszczące się w pierwszym progu podatkowym, nie będą płacić podatku.

Opozycja zaproponowała poprawki do ustawy, ale zostały one odrzucone przez Izbę.

Powiązany Artykuł

Twitter Senat posiedzenie 1200.jpg
Senatorowie zajmą się prezydenckim projektem ws. frankowiczów

Zielone światło dla wsparcia polskich kredytobiorców

Senat przyjął dziś także prezydencką ustawę o wsparciu kredytobiorców będących w trudnej sytuacji. Wprowadza ona narzędzia pomocy dla posiadaczy kredytów walutowych i złotowych. Do skorzystania ze wsparcia będą kwalifikować się m.in., osoby bezrobotne oraz kredytobiorcy, których stosunek raty do dochodu przekracza 50 procent.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha mówi, że wsparcie będzie polegać na możliwości otrzymania pożyczki ze środków, które są zebrane w Funduszu Wsparcia. Będzie ona możliwa do wysokości 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata. Po zakończeniu tego okresu kredytobiorcy będzie przysługiwać 2 letni okres karencji. Spłata pożyczki zostanie rozłożona na 12 lat, a udzielone środki nie będą oprocentowane. 

Obie ustawy trafią teraz do prezydenta, które może je podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Powiązany Artykuł

senat f - Kopia.JPG
Głosowanie ws. Westerplatte i PIT. Kolejny dzień obrad Senatu

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte

Do Sejmu ze względu na poprawki wprowadzone przez Senat wróci natomiast specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W intencji autorów usprawni ona budowę muzeum plenerowego na półwyspie Westerplatte. 

Obecnie grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli. Są to m.in. Straż Graniczna oraz prywatne i państwowe firmy, a także samorząd Gdańska. Ustawa przewiduje, że Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. 

Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek o charakterze redakcyjnym. Posłowie będą mogli przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu. 

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej