X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bożena Borys-Szopa: rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:21
- Po blisko czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć – rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją - powiedziała cytowana w komunikacie przesłanym PAP minister pracy, rodziny i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Minister Bożena Borys-Szopa
Minister Bożena Borys-SzopaFoto: Twitter/MRPiPS

W komunikacie przekazanym w piątek PAP ministerstwo przedstawiło działania przeprowadzone przez MRPiPS na rzecz polskich rodzin. Jednym z nich jest program systemowego wsparcia polskich rodzin "Rodzina 500+", wprowadzony z myślą o poprawie ich sytuacji materialnej oraz stworzeniu warunków ułatwiających podejmowanie decyzji o powiększeniu rodziny.

500+ free 1200.jpg
Bożena Borys-Szopa: ponad 2 mln wniosków o 500+ i 1,14 mln o 300+

"Od początku działania programu, czyli od kwietnia 2016 r., do rodzin trafiło ponad 72,5 mld zł. Do niedawna wsparcie otrzymywało 3,6 mln dzieci do 18 lat w 2,3 mln rodzin. Od lipca 2019 r. programem Rodzina 500+ zostały objęte wszystkie dzieci do 18. roku życia. Zniesione zostało kryterium dochodowe w programie. Państwo polskie wesprze finansowo 6,8 mln naszych pociech w 4,4 mln rodzinach. Od 2020 r. na Program Rodzina 500+ będziemy przeznaczać rocznie ok. 41 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Według autorów komunikatu kolejnym programem na rzecz polskich rodzin jest uruchomiony w 2018 r. program "Dobry start". "To inwestycja w edukację polskich dzieci i wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego, to wyrównywanie szans edukacyjnych niezależenie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego rodziny. W sumie w ramach programu "Dobry Start" w 2018 r. wypłacaliśmy dla 4,4 mln dzieci 1,32 mld zł" - napisali.

Program "Maluch+"

Poinformowali, że jeszcze w tym roku krąg osób uprawnionych do świadczenia zostanie poszerzony o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany mają obowiązywać już od sierpnia.

Autorzy komunikatu przypomnieli także program "Maluch +", wspierający rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. "Wszystko po to, by rodzice mogli spokojnie godzić życie rodzinne z zawodowym, nie martwiąc się o to, czy znajdzie się dla ich dziecka miejsce np. w żłobku" - podkreślili.

Przypomnieli, że od 2018 roku budżet programu "Maluch+" zwiększony został trzykrotnie – do 450 mln zł – dzięki czemu rozbudowana została sieć żłobków i klubów dziecięcych. "Funkcjonujące przepisy znacznie utrudniały zakładanie żłobków. Dzięki wprowadzonym zmianom w tzw. ustawie żłobkowej łatwiej jest teraz założyć i prowadzić żłobek, przy zachowaniu wysokich standardów opieki nad dziećmi" - ocenili autorzy komunikatu.

Dodali, że dzięki programowi do końca 2019 r. powstanie w Polsce 27,6 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych i opiekunów dziennych. W 2015 r. powstało ich 2,5 tys., czyli 10 razy mniej niż obecnie. "Wskaźnik dostępności miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w Polsce (wraz z opieką niań) wyniósł na koniec 2018 r. 19,4 proc., to o ponad 60 proc. więcej niż w 2015 r. W 2019 r. wskaźnik ten wyniesie 24,9 proc." - stwierdzili.

Karta Dużej Rodziny

Ministerstwo przypomniało, że rozwija Kartę Dużej Rodziny, czyli system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. "Od 2018 r. KDR jest dostępna również w formie aplikacji mobilnej, a od 2019 roku Kartę Duże Rodziny otrzymują także rodzice, którzy kiedykolwiek wychowali troje lub więcej dzieci. Dzisiaj Kartę Dużej Rodziny posiada 783,5 tys. rodzin" - czytamy w komunikacie.

Według jego autorów w ostatnich latach znacznie wzrosły wydatki na politykę rodzinną. "W 2015 r. środki na wsparcie rodzin stanowiły 1,78 proc. PKB, by w 2017 r. osiągnąć 3,11 proc. Objęcie wszystkich dzieci świadczeniami z programu Rodzina 500+ spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa na rzecz rodzin do poziomu ok. 4 proc. PKB w 2020 r." - zaznaczyli.

"Według wyliczeń Europejskiego Urzędu Statystycznego najwyższy udział wydatków na świadczenia dla rodzin (w ogóle wydatków socjalnych) odnotowano w Luksemburgu. W 2016 roku było to ponad 15 proc. łącznych wydatków na świadczenia socjalne oferowane przez to państwo. Kolejne miejsca na podium przypadło Estonii i Polsce. W naszym kraju, według Eurostatu, świadczenia dla rodzin stanowiły 13 proc. wszystkich wydatków na świadczenia socjalne. To sporo powyżej unijnej średniej, która wynosi 9 proc." - napisali.

"Szeroko pojęta inwestycja w rodzinę poprawiła jakość życia polskich rodzin" - ocenili autorzy. Dodali, że wskaźnik dzietności wynosił w 2015 r. tylko 1,29. W 2016 r. liczba urodzeń wyniosła 382 tys. i była większa o 13 tys. niż w roku poprzednim, a w 2017 r. urodziło się ok. 402 tys. dzieci, tj. o kolejne 20 tys. więcej. W 2017 r. wskaźnik dzietności wynosił dla całego kraju 1,45 - to o 12,4 proc. więcej niż dwa lata wcześniej - a w 2018 r. wyniósł ok. 1,44. "To jest poziom dzietności niespotykany od prawie 20 lat. Rodzinom po prostu żyje się lepiej" - stwierdzili autorzy komunikatu.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rodziny: wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko już w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 11:13
- Pierwsze wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko - bez kryterium dochodowego - powinny nastąpić jeszcze w lipcu - oceniła w poniedziałek w Katowicach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: zachęcamy do wnioskowania o 500+ przez internet

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:00
- Na jednym formularzu zgłaszamy wszystkie dzieci. To olbrzymie uproszczenie - powiedziała o programie 500+ na antenie Jedynki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Od lipca można wnioskować o 500+ i udział w programie "Dobry start".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzony Program "Rodzina 500+". Rodziny otrzymały już 3 miliony złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:51
Rodziny otrzymały już 3 mln złotych w ramach nowej odsłony programu "Rodzina 500+" - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jak dotad złożono już ponad 1,7 mln wniosków online o przyznanie świadczenia.
rozwiń zwiń