X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Naukowcy debatowali o Rzezi Wołyńskiej. "Temat nie jest zamknięty"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 21:06
Możliwość pochówku ofiar oraz zaprzestanie szerzenia kultu UPA i OUN - to zdaniem historyków i badaczy zbrodni wołyńskiej konieczne warunki, które musi spełnić strona ukraińska by w pełni pojednać się z Polakami. Naukowcy mówili o tym w czwartek podczas debaty "Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej".
Audio
  • Dr Leon Popek: temat Rzezi Wołyńskiej nie jest zamknięty (IAR)
  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: to, co najbardziej boli rodziny ofiar, to zakaz pochówku (IAR)
Uroczystość w Warszawie przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa
Uroczystość w Warszawie przed pomnikiem Ofiar LudobójstwaFoto: PAP/Jakub Kamiński

Debatę zorganizowano w związku z rocznicą tak zwanej krwawej niedzieli na Wołyniu. Odbyła się w byłym areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

"Prawda, pamięć i pochówek"

663x364-WOLYN.jpg
Rzeź wołyńska 1943. "Krwawa niedziela" - pamiętny dzień 11 lipca

Dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej był zdania, że mimo kilkudziesięciu lat od upadku komunizmu Polska i Ukraina nie przepracowały wspólnie tematu ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według historyka stanowi to zagrożenie dla stosunków pomiędzy Polakami u Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.

- Jeszcze żyją ofiary, nikt ich nie przeprosił. Mamy 90 procent ofiar, które dalej leżą w dołach śmierci, nikt ich nie pochował. Temat nie jest zamknięty - powiedział dr Leon Popek.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej jest zgoda na ekshumacje

Podobnego zdania był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Duchowny i duszpasterz środowisk kresowych zwrócił uwagę na fakt, że symboliczne pojednanie nie jest możliwe w sytuacji, gdy strona ukraińska blokuje pochówek oraz upamiętnienie ofiar ludobójstwa z 1943 roku.

- Są trzy słowa: prawda, pamięć i pochówek. To, co najbardziej boli rodziny ofiar, to zakaz pochówku ofiar, który obowiązuje na Ukrainie. Bez tego prawa moim zdaniem dalsze kroki nie są możliwe - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

pap_20180708_0C9 Wołyń_663x364.jpg
Rzeź wołyńska 1943. Posłuchaj relacji świadka

Wydarzenia na Wołyniu

Debatę zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ten obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, będącej punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Według szacunków polskich historyków, w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Siemaszko: Polaków na Wołyniu mordowano wyłącznie dlatego, że byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:46
 - Motyw narodowościowy był jawny. Polków mordowano wyłącznie dlatego, że byli Polakami – mówiła w radiowej Jedynce w sprawie rzezi na Wołyniu Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: ukraińscy nacjonaliści myśleli, że tylko czystka etniczna pozwoli utworzyć im państwo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 15:50
- Nasze obyczaje każą pamiętać, każą poszukiwać i grzebać godnie szczątki każdego człowieka. Jeśli strona ukraińska nie będzie tego honorować, to nie będzie mowy o dobrych stosunkach polsko-ukraińskich - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 18:30
"Zbrodnie UPA i UON na Wołyniu trudno opisać. Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń