X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pogrzeb Wandy Warskiej. Prof. Piotr Gliński: pozostanie w pamięci jako wielka dama polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 17:53
Rodzina, przyjaciele i artyści pożegnali wokalistkę jazzową, poetkę i kompozytorkę Wandę Warską. "Była osobą charyzmatyczną, jedną z wielkich postaci kultury polskiej opierających swoją działalność na realizacji idei piękna pod wszelkimi postaciami" - napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych minister kultury i dziedzictwa narodowegi Piotr Gliński. Artystka zmarła 6 lipca, miała 89 lat. 
Audio
  • Redaktor naczelny "Jazz Forum" Paweł Brodowski podkreśla, że odeszła Pierwsza Dama Polskiego Jazzu i propagatorka polskiej poezji (IAR)
  • Gabriela Kurylewicz o swojej matce Wandzie Warskiej (IAR)
  • Ksiądz Edward Engelbrecht podczas mszy żałobnej w Kaplicy Matki Boskiej Anielskiej w Laskach podkreślił, że Wanda Warska była niezwykłą artystką (IAR)
Pogrzeb Wandy Warskiej
Pogrzeb Wandy WarskiejFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Wanda Warska zmarła 6 lipca w wieku 89 lat
  • Była wokalistką jazzową, poetką i kompozytorką. Z mężem Andrzejem Kurylewiczem założyła w 1965 r. Piwnicę Artystyczną
  • Wanda Warska spoczęła na Starych Powązkach. Podczas uroczystości pogrzebowych wspominano ją jako wielką damę polskiego jazzu

List odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Msza żałobna odbyła się w czwartek, w Kaplicy Matki Boskiej Anielskiej w Laskach - następnie urnę z prochami Wandy Warskiej przewieziono do Katakumb na Starych Powązkach. Mszę świętą celebrowali ks. rektor Michał Wudarczyk, Ks. Edward Engelbrecht i ks. Jan Mazur. Uroczystości miały charakter państwowy.

pap_Warska_1200.jpg
Nie żyje wokalistka jazzowa Wanda Warska, miała 89 lat

"Pozostawiła po sobie ogromny dorobek"

"Ta wszechstronnie uzdolniona artystka pozostanie w naszej pamięci jako wielka dama polskiego jazzu" - napisał Piotr Gliński.

Przypomniał, że w latach 50. została okrzyknięta pierwszą jaskółką jazzu w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, gdzie tworzyła niezwykły klimat w szarej, ówczesnej rzeczywistości. "Wielkie sukcesy odnosiła podczas międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree, prezentując co roku nowy, fascynujący program i zachwycając swą sztuką wokalną oddanych jej melomanów"- napisał w liście minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał, że Wanda Warska była osobą charyzmatyczną, jedną z wielkich postaci kultury polskiej opierających swoją działalność na realizacji idei piękna pod wszelkimi postaciami. "Pozostawiła po sobie ogromny dorobek, który - mam nadzieję - będzie źródłem nieustającej inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców piosenki poetyckiej" - podkreślił Piotr Gliński. 

Wspominali artystkę

Ks. Michał Wudarczyk wspominał Wandę Warską jako człowieka wysokiej kultury. - Człowieka, który wielokrotnie przybywał do tej kaplicy. Tak się potoczyły losy pani Wandy, że również na terenie naszego zakładu długi czas spędziła, chorując. Tutaj nabierała sił. Ale także na terenie Lasek spędziła ostatnie swoje dni - mówił. 

Ks. Edward Engelbrecht, spowiednik artystki, przypomniał jedną ze wspólnych rozmów. - Kiedyś wydawało mi się, że jest smutna, więc mówię do niej: pani Wando, pani tak wiele wniosła w kulturę muzyczną Polski, a może i dalej, i wyżej. Tak się jak gdyby zastanowiła i zaczęła kręcić głową i za chwileczkę, te jej piękne, szeroko otwarte oczy wzniosły się do nieba. Mój Boże, póki będę żył, będę pamiętał to przepiękne spojrzenie jej ku niebu. To był bardzo piękny człowiek - podkreślił.

- Dziękuję mojej mamie za to spojrzenie w niebo. Ile razy będzie ciężko, spójrzcie w niebo - powiedziała Gabriela Kurylewicz. Córka artystki dziękowała jej także za poezję, muzykę, upór, waleczność oraz za otaczanie troską miejsc zupełnie zapomnianych i zamienianie ich w gospodarstwa sztuki.

Założycielka Piwnicy Artystycznej

Wanda Warska była główna interpretatorką pieśni swojego męża Andrzeja Kurylewicza, wykonywała także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była autorką i wykonawczynią słynnych wokaliz do filmów takich jak: "Pociąg", "Pingwin", "Cyrograf dojrzałości" i "Wszystko na sprzedaż". Skomponowała także muzykę do filmu "Karino".

Wraz z mężem Andrzejem Kurylewiczem założyła w 1965 roku Piwnicę Artystyczną, która najpierw się mieściła na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Za prace twórczą otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2011 podczas uroczystego jubileuszu w uznaniu zasług dla kultury polskiej została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 12 marca tego roku została wyróżniona Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości w kategorii "Muzyka jazzowa".

kad/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak