X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

List szefa MEN do prezydenta Warszawy. "Celem zmian stworzenie szkoły nowoczesnej"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 20:48
Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał w środę prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu list, w którym odniósł się kwestii związanych z wdrażaniem kolejnych etapów reformy oświaty, a przede wszystkim do spraw warszawskiej edukacji. List został wręczony prezydentowi stolicy podczas spotkania, które obyło się na zaproszenie ministra edukacji w gmachu MEN.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Artur Reszko
  • List Dariusza Piontkowskiego do Rafała Trzaskowskiego dotyczy reformy oświaty
  • Szef MEN wyjaśnia w nim prezydentowi stolicy, że celem wprowadzanych zmian jest stworzenie szkoły nowoczesnej
  • Dariusz Piontkowski nawiązał w liście również do rekrutacji - zapewnia, że dla absolwentów podstawówek i gimnazjów przygotowano dodatkowe miejsca

W liście minister Dariusz Piontkowski odniósł się do kwestii reformy systemu edukacji.

piont 1200 tt.JPG
Szef MEN po spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim: wszyscy uczniowie znajdą miejsca w szkołach średnich

"Reforma strukturalna i programowa edukacji oraz zmiany w szkolnictwie zawodowym są odpowiedzią na oczekiwania środowisk zainteresowanych polską szkołą, w tym przede wszystkim rodziców, uczniów i nauczycieli. Projektowane zmiany były przemyślane i zaplanowane, a potem szeroko konsultowane w ramach ogólnopolskiej debaty o reformie oświaty. Ministerstwo realizowało kampanie informacyjne przybliżające rodzicom, nauczycielom i uczniom wdrażane zmiany" - napisał.

"Poprzedni system negatywnie oceniany"

Dodał, że "poprzedni system edukacyjny był negatywnie oceniany przez społeczeństwo, przede wszystkim środowisko oświatowe. Badania CBOS z września 2018 r. pokazały, że aż 67 proc. respondentów uważa nowy kształt systemu edukacji za lepszy od poprzedniego".

"Celem wprowadzanych zmian jest stworzenie szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji, szkoły dającej solidne fundamenty wiedzy i wspierającej rodzinę w jej wychowawczej funkcji" - napisał w liście.

Podkreślił, że dzięki reformie udało się zachować miejsca pracy dla nauczycieli. "Zebrane dane wskazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba etatów nauczycielskich w skali całego kraju wzrosła o prawie 28 tys. Wprowadzone zmiany organizacyjne pozwoliły ograniczyć także negatywne skutki niżu demograficznego - wynika to głównie z większej liczby oddziałów w szkołach podstawowych niż wcześniej w gimnazjach".

Zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie wspierać samorządy w procesie rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. "Podział subwencji oświatowej na 2019 r. uwzględnia zwiększone wydatki samorządów (głównie powiatów) związane z rekrutacją w roku 2019" - czytamy w liście.

Wsparcie dla Warszawy od państwa

Minister napisał, że "W 2018 r. wskaźnik wydatków bieżących na oświatę do wydatków ogółem wyniósł dla m.st. Warszawy 17,4 proc. i był niższy niż w poprzednim roku o 0,3 punktu procentowego. Oznacza to, że wydatki oświatowe stanowią coraz mniejszą część wydatków miasta stołecznego Warszawy".

Wymienił, jakie wparcie samorząd Warszawy otrzymuje od państwa.

"Pragnę także przypomnieć, że miasto stołeczne Warszawa, podobnie jak inne samorządy, korzysta także z dodatkowych środków z budżetu państwa w ramach kilku rządowych programów realizowanych w tej kadencji parlamentu. Ta pomoc finansowa wykracza poza ustawowe obowiązki państwa, a pozwala wypełnić zadania własne samorządu. Warszawa w ramach programu »Aktywna Tablica« otrzymała w latach 2017-2019 prawie 2,4 mln zł. Wsparcie trafiło do 171 szkół. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przyniósł z kolei stolicy dodatkowo ponad 3,7 mln zł" - napisał.

dariusz piontkowski_1200.jpg
Dariusz Piontkowski: każdy uczeń znajdzie miejsce w polskiej szkole

Dodatkowe miejsca dla absolwentów

Minister odniósł się również w liście do problemów związanych z tegoroczną rekrutacją do szkół ponadpodstawowych. W tym roku, tzw. podwójny rocznik - uczniowie, którzy skończyli szkoły podstawowe i gimnazja - spotkają się w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zaleceniami resortu edukacji dyrektorzy szkół zwiększyli liczbę oddziałów w placówkach. Nie gwarantuje to jednak, że wszyscy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół.

Dariusz Piontkowski zapewnił, że dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów zostały przygotowane dodatkowe miejsca.

"Łączna liczna absolwentów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów to 27911 uczniów. Z danych przekazanych przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy wynika natomiast, że łącznie dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano 43024 miejsca" - podał minister.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w oświacie. Minister edukacji Dariusz Piontkowski rozmawia z przedstawicielami ZNP

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 10:00
 - Jesteśmy otwarci na rozmowy bez względu na to jak do tej pory wyglądała sytuacja. Chcemy rozmawiać z każdym - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przed spotkaniem z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. W Warszawie zaplanowano na piątek spotkanie ministra najpierw z przedstawicielami ZNP, a następnie z reprezentantami Forum Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk nauczycieli. Pytania ws. wypłat obiecanych przez ratusz

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 19:45
Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych prosi Rafała Trzaskowskiego o przekazanie informacji o wypłatach dla strajkujących nauczycieli - pisze wPolityce.pl. 
rozwiń zwiń