X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gdzie w Polsce wydobywamy gaz? Skąd go importujemy?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 12:00
Jak wynika z danych szacunkowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w 2018 roku Polska wykorzystała około 18 mld m sześc. błękitnego paliwa. Ponad 20 procent zapotrzebowania na gaz pokryliśmy dzięki eksploatacji krajowych złóż.

W Polsce z roku na rok rośnie zużycie gazu ziemnego. Przyczyniają się do tego między innymi budowane w elektrociepłowniach bloki gazowo-parowe, jak np. blok w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, który będzie spalał rocznie około 0,5 mld m sześc. tego surowca.

To zresztą jedynie błękitna kropla w gazowym morzu potrzeb, bowiem coraz więcej gazu, poza energetyką, zużywają też inne gałęzie przemysłu, w tym: stalownie, rafinerie, zakłady ceramiczne, huty szkła i zakłady azotowe.

system naftowy 

Zasoby krajowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dzięki pracom poszukiwawczym i prowadzonej eksploatacji z krajowych złóż, wydobywa około 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Największe odkryte zasoby znajdują się na Podkarpaciu i tzw. Niżu Polskim obejmującym Lubuskie, Wielkopolskę, częściowo Dolny Śląsk i Pomorze Zachodnie. Na terenie działalności oddziału wydobywczego PGNiG w Zielonej Górze wydobywany jest gaz ziemny zaazotowany. Pracuje tam 18 kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego. Z kolei oddział wydobywczy w Sanoku wydobywa z 37 kopalń błękitne paliwo o szlachetniejszym, wysokometanowym składzie.

– Około 20 procent krajowej konsumpcji zaspokajamy dzięki polskim zasobom – mówi Paweł Zdanowski, geolog z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG i dodaje, że część gazu, który wydobywamy, trafia do podziemnych magazynów. – Są to na przykład wyeksploatowane stare złoża albo kawerny ługowane w pokładach soli, w które zatłacza się gaz ziemny – tłumaczy geolog. Tak przechowywany gaz może być wykorzystany, gdy w sezonie grzewczym zwiększa się jego zużycie.

PGNiG prowadzi również dalsze poszukiwania złóż gazu ziemnego na terenie Polski. Dzięki nowym technologiom możliwa jest eksploatacja złóż niekonwencjonalnych oraz intensyfikacja wydobycia z istniejących starszych złóż.

>>>> CZYTAJ TAKŻE <<<< Sprawdź, z czego składa się gaz i jaką ma kaloryczność

>>>> CZYTAJ TAKŻE <<<< Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?

Procesy poszukiwania i wydobycia

Aby zlokalizować potencjalne złoża gazu lub innych węglowodorów, konieczne jest przeprowadzenie badań sejsmicznych i zdobycie wiedzy o budowie geologicznej terenu. Geofizycy poszukują miejsc, gdzie potencjalnie może występować gaz ziemny i ropa naftowa. Wykorzystują do tego m.in. wibrosejsy – specjalne pojazdy wytwarzające drgania.

Wysłana w głąb ziemi fala akustyczna powraca na powierzchnię, a sygnały zbierane są przez specjalne czujniki, które przekazują dane do komputerów. Tak powstaje obraz budowy warstw pod ziemią, dzięki któremu można wytypować miejsca do wiercenia otworu poszukiwawczego. Kiedy potwierdzą one występowanie złoża, rozpoczyna się faza jego rozpoznania i zagospodarowania.

Wydobycie gazu ziemnego poprzez wiercenie to proces bardzo skomplikowany technologicznie. Złoża mogą znajdować się na dużej głębokości (nawet 4-6 km), i można się do nich dostać tylko w jeden sposób – przewiercając się przez skały nadkładu, w tym skały uszczelniające. Poniżej nich znajduje się tzw. skała zbiornikowa (piaskowce i węglany), w porach której zgromadzony jest gaz ziemny.

W uproszczeniu, formacja uszczelniająca tworzy barierę uniemożliwiającą „ulatnianie się” błękitnego paliwa ku powierzchni. – Surowiec jest uwięziony w tzw. pułapce węglowodorowej. Po dokonaniu odwiertu w sposób kontrolowany wyprowadzamy go na powierzchnię – mówi Paweł Zdanowski.

Import gazu ziemnego

Krajowe wydobycie nie pozwala jednak na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. W 2018 roku PGNiG sprowadziło około 13,5 mld m sześc. tego paliwa. Z roku na rok importujemy coraz mniej gazu z Rosji. W 2018 roku pokrył on 67 procent krajowego zapotrzebowania. To ponad 0,62 mld m sześc. mniej niż w 2017 roku (co stanowi spadek o 6,4 proc.). Import z kierunku wschodniego wyniósł w 2018 roku ok. 9,04 mld m sześc. w porównaniu z ok. 9,66 mld m sześc. w 2017 roku. Kosztowny kontrakt jamalski z Rosją na dostawę gazu ziemnego do Polski wygaśnie w 2022 roku.

Rośnie za to import LNG (skroplonego gazu ziemnego) transportowanego do terminalu w Świnoujściu poprzez szlaki morskie. Gazowce z USA, Kataru i Norwegii w 2018 roku dostarczyły ponad 2,71 mld m sześc. LNG. To daje, w porównaniu z 2017 rokiem, wzrost o 58,2 proc. W kolejnych latach dostawy LNG będą zwiększane za sprawą umów z USA.
Jednocześnie PGNiG wydobywa gaz ziemny na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie spółka posiada ponad 20 koncesji. Po 2022 roku produkcja własna na tym obszarze ma być zwiększona do 2,5 mld m sześc. Gaz będzie do Polski przesłany planowanym na koniec 2022 roku gazociągiem Baltic Pipe.

Krajowe wydobycie gazu ziemnego w Polsce i w Norwegii, nowe źródła i kierunki importu, poszukiwanie nowych obszarów eksploatacji oraz sukcesywne zmniejszanie dostaw z Rosji to istotne elementy budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo bierze kluczowy udział w kreowaniu tej strategii.

przygotował Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Sprawdź, z czego składa się gaz i jaką ma kaloryczność

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 16:00
Dystrybuowany w Polsce gaz ziemny musi spełniać określone normy dotyczące składu. Od tego zależy kaloryczność błękitnego paliwa, z którego na co dzień korzystamy, oraz wysokość rachunków, jakie płacimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:00
Gaz ziemny podczas spalania ma jasnoniebieską barwę. Zdarza się jednak, że płomień w naszej kuchence jest żółtopomarańczowy. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do obejrzenia eksperymentu, w którym widać, jak zachowuje się płomień podsycony chlorkiem sodu – czyli solą kuchenną.
rozwiń zwiń