X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych wracają po 11 latach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:45
Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa powracają do przyznawania Nagród Mediów Publicznych. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Jak powiedział przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, nagrody dla wybitnych twórców są ukoronowaniem roli mediów publicznych w kulturze.
Audio
  • Krzysztof Czabański: było oczywiste, że rola mediów publicznych jest tak ważna w kulturze polskiej i treścią tych mediów jest przede wszystkim kultura (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: to wielki zaszczyt i wielka duma, że Polskie Radio będzie mogło dzięki tej wspaniałej idei wkrótce wskazać jednego znakomitego laureata (IAR)
  • Po 11 latach wróciła idea przyznawania Nagród Mediów Publicznych
  • Jest to wspólna inicjatywa Polskiego Radia, TVP i PAP, patronuje jej Rada Mediów Narodowych
  • Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii "muzyka"
  • Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego nagrody dla wybitnych twórców to ukoronowanie roli mediów publicznych w kulturze

Pomysłodawcą nagrody w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Do nagrody namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego. 

Krzysztof Czabański na konferencji przypomniał ideę stworzenia nagrody. - Było oczywiste, że rola mediów publicznych jest tak ważna w kulturze polskiej i treścią tych mediów jest przede wszystkim kultura - powiedział. Jego zdaniem "ten mecenat, który przecież towarzyszył mediom publicznych od lat, wymaga pewnego ukoronowania".

- Tym ukoronowaniem jest wręczanie nagród wybitnym polskim twórcom. Wówczas to było w dwóch obszarach - muzyki współczesnej i literatury współczesnej polskiej. Jak teraz wróciliśmy do tej idei, to doszła trzecia kategoria, czyli obraz - mówił Krzysztof Czabański.

Andrzej Rogoyski o nagrodach w kategorii "muzyka"

Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii "muzyka". Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski podkreślił, że muzyka wyraża najpiękniejszą stronę naszego życia. 

- Muzyka jest tym, co sprawia nam niezwykłą przyjemność, muzyka wszystkich gatunków, formatów muzycznych i nie tylko muzyka, ale też ci, którzy ją tworzą, wykonują, i ci, którzy pięknie o niej mówią na falach Polskiego Radia - wskazywał prezes Polskiego Radia. 

"Zaszczyt i duma dla Polskiego Radia"

Podczas konferencji prasowej Andrzej Rogoyski powiedział również, że "to wielki zaszczyt i wielka duma, że Polskie Radio będzie mogło dzięki tej wspaniałej idei wkrótce wskazać jednego znakomitego laureata". 

Prezes Polskiego Radia skomentował też skład kapituły przyznającej nagrody w kategorii "muzyka". - W naszej pięcioosobowej kapitule znalazły się osoby (m.in. Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa, Mieczysław Kominek - przyp. red.), które są znane i z których jesteśmy dumni nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie - podkreślił. 

Jacek Kurski: pierwsza nagroda we wrześniu

Podczas wspólnej konferencji prasowej inaugurującej wznowienie przyznawania Nagród Mediów Publicznych prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że pierwsza edycja będzie dotyczyła roku 2018 i zostanie przyznana we wrześniu. 

- Tak żeby nie tracić tego wspaniałego roku, jakim był rok 100-lecia niepodległości. Bardzo dużo dobrego działo się w tym czasie, warto to wszystko zauważyć - mówił.

Red. naczelny PAP: zaprosiliśmy do naszej kapituły przede wszystkim praktyków słowa

Redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej Radosław Gil wyraził zadowolenie, że PAP "dołącza po latach do grona opiekunów tej nagrody". - Przypadło nam "słowo", czyli wszystko, co jest związane z czytaniem - nie tylko literatura, ale szeroko pojęte dziennikarstwo, felieton, publicystyka, również taka prosta, najbliższa nam reporterka informacyjna - powiedział.

Redaktor naczelny PAP poinformował, że do kapituły nagrody w dziedzinie "słowo" zaproszono "nie tylko krytyków, publicystów, ale przede wszystkim praktyków słowa".

- Oprócz dziennikarzy są pisarze, dramaturdzy, również krytycy. Dzięki temu, mamy nadzieję, ocena i wybór będą bardzo szerokie. Pytają nas dziennikarze o to, czy to jest nagroda PAP. Ja tu powtórzę po ministrze Czabańskim, że to nie jest nagroda PAP. My jesteśmy tylko opiekunami tej nagrody. Teraz wszystko w rękach kapituły - podkreślił.

Nagroda Mediów Publicznych

Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty. 

Inicjatywa ma przynieść pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych, budującej trwałe więzi społeczne. Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: "muzyka", "obraz", "słowo".

Statuetki i nagrody pieniężne

Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa. Do każdej z nich została powołana niezależna kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, która w pierwszym etapie nominuje pięć osób, następnie wybierze jednego laureata. 

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Sylwetki nominowanych poznamy w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ubój krów z Deszczna zablokowany. Krzysztof Czabański: to pokazuje empatię wobec zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:00
- Powinniśmy mieć więcej empatii dla zwierząt. Nie mogą być one traktowane tylko jako przedmioty produkcyjne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który mediował między organizacjami broniącymi stada krów z Deszczna a władzą państwową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjęto sprawozdanie z działalności RMN i KRRiT. Ostra dyskusja w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:33
Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w ubiegłym roku. Opozycja chciała ich odrzucenia.
rozwiń zwiń