X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: chcemy skupić się m.in na służbie zdrowia, edukacji, energetyce i środowisku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 16:20
- Na kolejne lata chcemy zaproponować agendę rozwojową, agendę rozwoju gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki na katowickiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy realnie zbliżyć się do tych najlepszych - dodał. 
Audio
  • Mateusz Morawiecki na konwencji PiS: edukacja będzie źródłem naszej przewagi (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Premier zapowiada, że w razie wygranej na jesieni rząd skupi się na pięciu obszarach: służbie zdrowia, energetyce, edukacji, inwestycjach infrastrukturalnych i ochronie środowiska
  • Mateusz Morawiecki: Polska ma szansę w kilka lat dogonić gospodarczo Włochy
  • Premier: podniesiemy nakłady na służbę zdrowia do 6 proc. PKB (ok. 160 mld zł)
  • Premier zapowiedział także inwestycje w energetykę i infrastrukturę
  • W ocenie premiera, środki na to zostaną pozyskane ze zmniejszenia szarej strefy, opodatkowania korporacji i uszczelnienia systemu pobierania VAT
kaczynski-kato-pap-1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Polska musi pozostać wyspą wolności

Nawiązując do wygranej PiS w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "pokazaliśmy, że umiemy zwyciężać" - Żeby wygrać jesienią i mieć mandat od wyborców, musimy zachować pokorę i nie wpadać w tryumfalizm. Musimy być czujni i ciężko pracować - powiedział Mateusz Morawiecki. 

>>> [TYLKO U NAS] Jan Krzysztof Ardanowski: rolnicy na dopłaty będą mogli liczyć już od przyszłego roku

- Agenda rządu w tej kadencji to był agenda godnościowa. Na kolejne lata chcemy zaproponować agendę rozwojową, agendę rozwoju gospodarczego. Chcemy realnie zbliżyć się do tych najlepszych - mówił Mateusz Morawiecki. 

Jak przekonywał, Polska może "za osiem lat dogonić Włochy, za 10-12 lat dogonić Hiszpanię, a 13 lat, 14 dogonić Francję". - Zasobność Polaków, to jest nasz cel - mówił premier. 

Pięć obszarów zainteresowania

Opisując plany rządu PiS na ewentualną kolejną kadencję, premier zapowiedział, że agenda rządu skupi się na pięciu obszarach: służbie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, transformacji energetyki i inwestycjach infrastrukturalnych. 

- Na służbę zdrowia wydajemy dzisiaj o 25 mld zł więcej niż nasi poprzednicy. Kształcimy o 2000 więcej lekarzy na pierwszym roku. Potrzeba kilku lat, by z roku na rok, kwartału na kwartał, było coraz lepiej. Za kilka lat przeznaczymy 6 proc. PKB, ok 160 mld złotych, na służbę zdrowia - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Gowin: Polskę czekają kolejne ogromne, cywilizacyjne inwestycje

Drugim obszarem zainteresowania rządu będzie edukacja. - Będziemy starali się tak reformować oświatę, żeby było to źródło naszego postępu i naszej przewagi - powiedział premier. - Szkoła musi być wolna od ideologii - podkreślił. 

Mateusz Morawiecki mówił też o inwestycjach w ochronie środowiska. - Nie może być tak, że chronimy środowisko kosztem Polaków - zaznaczył, zapowiadając jednocześnie, że rząd "na forum europejskim zadba o to, aby móc inwestować w zieloną energię". Zapowiedział też zmiany w prawie takie, by "deweloperzy i włodarze miast musieli dbać o zieleń". - Wdrożymy zapisy, aby nie powstały tzw. betonowe dżungle - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiada walkę w Brukseli

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd będzie walczyć w Brukseli, aby uznane zostały "nasze wielkie wysiłki w ochronie klimatu, które już wykonaliśmy". - I naszą drogę, która będzie drogą w kierunku coraz to bardziej zielonej energii, ale w naszym tempie, które odpowiada naszym interesom, a tam gdzie będziemy musieli przyśpieszyć to tempo, to otrzymamy odpowiednie środki kompensacyjne - powiedział Morawiecki.

Według premiera, w razie wygranej na jesieni, rząd skupi się też na programie transformacji energetyki. - To wielkie wyzwanie, ale też szansa technologiczna. Konsumpcja energii w krajach Zachodu jest trzy razy większa niż u nas. To jest koło napędowe rozwoju gospodarczego. Mamy potencjał technologiczny i naukowy, będziemy go wykorzystywać - zapewnił. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zbigniew Ziobro: dobra zmiana nie tylko z nazwy, mamy mierzalne fakty

Piątym obszarem zainteresowań rządu będą projekty infrastrukturalne, takie jak Via Carpatia, Centralny Port Kokunikacyjny, czy przekop Mierzei Wiślanej. Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycje te będą mogły być finansowne m.in. z opodatkowania korporacji i uszczelnienia VAT. 

Środki na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia i inne projekty będziemy w stanie pozyskać. Tego słowa nie złamiemy. To jest nasza obietnica, która rodzi się na tej konwencji - mówił Mateusz Morawiecki. 

Podziękowania od prezesa PiS

Po wystąpieniu premiera, głos zabrała Beata Szydło. - U progu kolejnych wyborów musimy zadać sobie pytanie jakiej Polski chcemy, czy pozwolimy na kontynuację programu PiS, czy na władzę tych, którzy Polakami pogardzają - mówiła była premier. 

Beata Szydło zaapelowała także o jedność w obozie rządzącym. - Bądźmy razem w tej kampanii. Zróbmy wszystko, by zwyciężyć i zwyciężymy - przekonywała. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marian Banaś: prawdziwa wolność polega również na posiadaniu własności

Następnie na scenę ponownie wyszedł Jarosław Kaczyński, który podziękował Beacie Szydło Mateuszowi Morawieckiemu "za ogromną pracę jaką włożyli w to, by nasz program został zrealizowany". - Gratuluję premier Beacie Szydzło wysokiego wyniku w wyborach, a premierowi Morawieckiemu sukcesu w Brukseli - mówił Jarosław Kaczyński.

Drugi dzień kongresu

Sobota to drugi dzień konwencji Zjednoczonej Prawicy. Najważniejszym punktem wydarzenia są wystąpienia liderów obozu rządzącego. Około 11.30 przemówienia wygłosili prezesi partii tworzących Zjednoczoną Prawicę, czyli Jarosław Kaczyński (PiS), Jarosław Gowin (Porozumienie) i Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). Po godzinie 15 wystąpili premier Mateusz Morawiecki oraz była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło. 

W sobotę odbędzie się łącznie 9 sesji plenarnych, m. in. edukacja i sport, kultura i media, finanse publiczne w służbie Polski. Do tego przewidzianych jest kilkadziesiąt paneli specjalistycznych. Wśród nich są na przykład kolej plus i program dla Śląska.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy w Katowicach potrwa do niedzieli. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: dla nas celem jest Rzeczpospolita nowoczesna, ale też solidarna

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 21:54
- Wchodzimy teraz w okres kilku miesięcy najostrzejszej walki politycznej - mówił w sobotę w Spale premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył też, że jesienne wybory "zadecydują, czy będziemy dalej mogli wytyczać kurs ku silnej, sprawiedliwej Polsce". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS szykuje się do jesiennych wyborów parlamentarnych. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 19:10
– W obszarze polityki społecznej PiS nic dodać nie może – mówił w "Pulsie Trójki" Antoni Dudek (UKSW). W ten sposób profesor odniósł się do konwencji partii rządzącej, która odbywa się w Katowicach. – Z tej konwencji powinien pójść przekaz o kontynuacji programu z 2005 roku – stwierdził z kolei Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). 
rozwiń zwiń