X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: liczymy, że do 2030 r. ok. 3 proc. zatrudnionych będzie w sektorze pozarządowym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 21:50
- Liczymy, że do 2030 r. około 3 proc. wszystkich zatrudnionych będzie pracować w sektorze pozarządowym. Żaden naród nie może funkcjonować bez sektora pozarządowego - powiedział wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas jednego z paneli konwencji "Myśląc: Polska" w Katowicach.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Piotr Gliński podkreślił, że kwestia organizacji pozarządowych została wprowadzona do programu PiS w 2013 r. Według niego dotychczasowe postulaty dotyczące m.in. zwiększenia wsparcia finansowego dla tego sektora zostały zrealizowane.

gliński 1200 twitter.jpg
Prof. Piotr Gliński: nasz program przyniósł Polsce dobre owoce

- To jest oczywiście reforma w jakimś sensie skromna, ograniczona, ale jednak znacząca i jakościowa - jeśli chodzi o wsparcie państwa dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wspierania aktywności obywatelskich - mówił wicepremier.

Ocenił przy tym, że to m.in. przez działalność organizacji pozarządowych tworzą się przewagi konkurencyjne między poszczególnymi społeczeństwami. - To jest główny powód, dla którego jesteśmy przekonani, że żaden kraj bez sektora pozarządowego funkcjonować nie mogą - kontynuował Gliński. 

- Liczymy, że do 2030 r. około 3 proc. polskich zatrudnionych w gospodarce narodowej będzie zatrudnionych w sektorze pozarządowym - dodał. Obecnie zatrudnienie w sektorze pozarządowym wynosi około 1,5 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce narodowej.

Zwiększenie puli środków obywatelskich

Zapotrzebowanie organizacji pozarządowych Gliński oszacował na 2 mld zł, a możliwości budżetowe w tym zakresie - na 40 mln. - Będziemy chcieli zwiększyć pulę środków dla organizacji obywatelskich - zadeklarował.

Wicepremier poinformował również, że na najbliższym posiedzeniu rządu omówiony zostanie projekt noweli ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariacie, który będzie dotyczył powołania rady dialogu z młodym pokoleniem.

Gliński wśród działań rządu wymienił powołanie Narodowego Instytutu Wolności, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich czy programu rozwoju organizacji obywatelskich. Podkreślał rolę wsparcia mniejszych organizacji pozarządowych w miejsce wspierania wyłącznie dużych organizacji oraz wsparcie instytucjonalne tego sektora.

Wśród problemów funkcjonowania sektora pozarządowego, wicepremier wymienił deficyt zasobów i środków. - Myśmy nie odziedziczyli bogatych majątków po naszych dziadach i budujemy zasobność Polski od 1989 r., nie mamy wielkiej filantropii prywatnej i takich zasobów, które mają kraje na Zachodzie - podkreślił.

kad

Czytaj także

K. Tchórzewski: potrzebujemy więcej bezemisyjnych źródeł energii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:39
- Przed nami poważne wyzwania. Udało nam się przekonać Komisję Europejską, że nasza transformacja wymaga wolniejszego odchodzenia od energetyki węglowej, ale musimy mieć oczywiście więcej bezemisyjnych źródeł energii. To oznacza konieczność budowy energetyki jądrowej - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
rozwiń zwiń