X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Rafał Potocki komentuje spór o Westerplatte: prezydent Dulkiewicz weszła na ścieżkę ambicjonalną

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 11:00
– Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie ma racjonalnych argumentów, żeby bronić tego terenu, który do tej pory jest we władaniu Gdańska – powiedział Andrzej Rafał Potocki. Publicysta tygodnika "Sieci" skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm specustawy ws. Westerplatte.
Audio
  • 05.07.2019 Gość PR24: Andrzej Rafał Potocki, tygodnik "Sieci"
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: shutterstock.com/ppar

Uchwalona przez Sejm specustawa ws. Westerplatte zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Aby tak się stało, Skarb Państwa przejmie tereny na Westerplatte, których właścicielem jest obecnie miasto Gdańsk. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w tym miejscu zbudować oddział Muzeum II Wojny Światowej. Na półwyspie miałyby powstać muzeum plenerowe oraz zrekonstruowane obiekty zniszczone w czasie wojny, m.in. stacja zawiadowcy i magazyn amunicji.

Andrzej Rafał Potocki mówił w Polskim Radiu 24 o znaczeniu specustawy ws. Westerplatte. Zauważył, że uchwalona przez Sejm ustawa porządkuje kwestie własnościowe terenu, który w zaledwie w piątej części należy do miasta Gdańska.

- Kto jest właścicielem ziemi, to kwestia formalna. Westerplatte to miejsce symboliczne. Zaledwie jedna piąta powierzchni tego historycznego terenu należy do Gdańska, a reszta do kilku innych właścicieli. Specustawa reguluje stosunki własności między nimi - powiedział Andrzej Rafał Potocki.

Gość pytany, skąd biorą się emocje towarzyszące sporowi o Westerplatte stwierdził, że "Aleksandra Dulkiewicz weszła na ścieżkę ambicjonalną". - Prezydent Gdańska nie ma racjonalnych argumentów, żeby bronić tego terenu, który do tej pory jest we władaniu Gdańska - przekonywał Andrzej Rafał Potocki. Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym, że Westerplatte to miejsce obecnie zaniedbane,  które powinno służyć wszystkim Polakom, bo jest miejscem szczególnym.

- To przykład tego, jak Gdańsk dba o polską politykę historyczną. Tu nie chodzi o ten kawałek ziemi, a o uniemożliwianie przez władze Gdańska budowy oddziału Muzeum II Wojny Światowej - stwierdził Andrzej Rafał Potocki.

Westerplatte - miejsce bezcenne dla polskiej pamięci

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne, doprecyzowujące, legislacyjne i językowe. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu. Według jego autorów, posłów PiS, ustawa ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. W uzasadnieniu do projektu napisano, że "ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".

To zawłaszczanie Westerplatte na organizację własnej uroczystości - ocenili w czwartek w Sejmie posłowie klubu PO-KO, którzy krytykowali ustawę o budowie Muzeum Westerplatte. W odpowiedzi wiceszef MKiDN Jarosław Sellin stwierdził, że samorząd gdański nie radzi sobie z zagospodarowaniem terenu. Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki dotyczące m.in. zmiany jej tytułu.

Z Andrzejem Rafałem Potockim rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb

-----------------------------------

Data emisji: 05.07.2019

Godzina emisji: 09.33

Czytaj także

Piotr Gliński: Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 13:49
- W Gdańsku przez lata wytworzyła się dziwna świadomość elit, czy elity, która rządzi tym miastem od ponad 20 lat. Te osoby uważają, że mają jakieś prawa wynikające z mandatu samorządowego wobec różnego typu instytucji, który mają charakter ogólnopolski - mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Muzeum Westerplatte jest w interesie Polski i świata

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 15:26
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - W interesie Polski i świata jest to, żeby wspólnie zbudować muzeum - ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Projekt skrytykowali posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wargocka (PiS): opozycja ws. sporu o Westerplatte prezentuje postawę antypolską

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:45
- Cały konflikt o Westerplatte ma służyć temu, żeby Polska nie budowała swojej siły, nie prowadziła polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (PiS). Sejm przyjął w czwartek specustawę ws. Westerplatte. 
rozwiń zwiń