X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Paweł Rabiej: samotne matki z Białołęki nie będą wyrzucone na bruk

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:00
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej zapewnił w czwartek, że nikt nie będzie eksmitowany na bruk z domu samotnej matki na Białołęce. Burmistrz Białołęki, Grzegorz Kuca, podkreślił zarazem, że ludzie ci nie mogą mieszkać w zagrożonym budynku. 
Dom samotnej matki na warszawskiej Białołęce
Dom samotnej matki na warszawskiej BiałołęceFoto: Facebook: Stowarzyszenie "Wspólnymi Siłami" (potocznie zwane Domem Samotnej Matki)
  • Pisma z żądaniem opuszczenia lokum wysłała do mieszkańców domu samotnej matki na Białołęce rada dzielnicy
  • Burmistrz dzielnicy argumentuje, że stan techniczny budynku jest b. zły
  • Domu nie można wyremontować ze względu na roszczenia
  • Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy zapewnia, że eksmisji na bruk nie będzie

O wstrzymanie eksmisji kobiet z domu samotnej matki na Białołęce radni PiS apelowali jeszcze przed rozpoczęciem czwartkowej sesji Rady Miasta, na którą przybyła część mieszkanek domu.

dziecko 663.jpg
Samotne matki w walce z władzą. Konflikt na Białołęce

- Nikt nie będzie eksmitowany na bruk, nie ma o tym mowy. Oczekuję od burmistrza poważnej rozmowy na temat tego, jak ten problem rozwiązać – zapewnił po długiej dyskusji wiceprezydent miasta Paweł Rabiej. Radni PiS wnioskowali o to, by przyjąć w tej sprawie oficjalne stanowisko, jednak klub radnych KO zgłosił głos przeciwny.

Dom samotnej matki bez pozwolenia na użytkowanie

W czasie dyskusji burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca wskazywał, że dom samotnej matki przy ul. Skierdowskiej stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, ponieważ jego stan techniczny jest bardzo zły. - Nie możemy biernie przyglądać się sytuacji, gdy w razie katastrofy budowlanej może być zagrożone życie lub zdrowie mieszkańców – podkreślał. Jak wskazywał, obiekt, w którym znajduje się dom samotnej matki, to zbiór połączonych ze sobą budynków, które powstały w różnym okresie i nigdy nie dostały pozwolenia na użytkowanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "To jest mój dom" - reportaż Marty Rebzdy

- Nie planowaliśmy i nie planujemy usunąć mieszkańców wbrew ich woli. Chcemy całą akcję przeprowadzić z udziałem mieszkańców – przekonywał, dodając, że dlatego też zaprosił mieszkanki domu na spotkanie do urzędu dzielnicy. Zachęcał przy tym, by mieszkanki złożyły wnioski o przyznanie im lokali socjalnych czy komunalnych.

Roszczenia uniemożliwiają remont i budowę

- Każda osoba, która nawołuje do pozostawienia mieszkańców przy ul. Skierdowskiej w zagrożonym budynku, bierze odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Ani remont, ani budowa nowego obiektu w tym miejscu nie jest możliwa, bo do nieruchomości, na której stoi budynek, zostały zgłoszone roszczenia – podkreślił.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta radny Wiktor Klimiuk (PiS) przekonywał, że nie ma mowy o tym, żeby stan budynku stwarzał niebezpieczeństwo dla jego mieszkańców, a jedynym powodem rozbiórki jest samowolka budowlana.

Wezwanie do opuszczenia budynku

W czasie sesji Rady Miasta Klimiuk dodał, że w piśmie skierowanym do kobiet, wprost wezwano je do opuszczenia budynku. - To nie jest zaproszenie do rozmów – wskazywał. Przekonywał też, że jeśli stan budynku nie zagraża życiu, można spróbować rozpocząć proces jego legalizacji.

Radny PiS Patryk Górski podkreślał, że to, co dzieje się na czwartkowej Radzie Miasta, to pewna forma "aktu desperacji", a mieszanki budynku przy ul. Skierdowskiej potrzebowały pomocy już wcześniej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Czy program "Posiłek w szkole i w domu" ma sens?

- Od rana zadaję sobie pytanie, gdzie leży granica wykorzystywania tragedii ludzkich i problemów dnia codziennego w politycznej wojnie – mówiła radna KO Aleksandra Śniegocka-Goździk. - Byłam w tym domu kilka razy, rozumiem waszą sytuację, rozumiem, że nie chcecie się stamtąd wyprowadzić. Współczuję wam bardzo sytuacji życiowej, w której się znalazłyście – dodała, zwracając się do obecnych na sesji mieszkanek domu samotnej matki. Podkreślała jednak, że decyzja o eksmisji nie jest skierowana przeciwko kobietom. - To jest dla was, wierzę w to, że pan burmistrz Kuca zrobi wszystko, żeby było dobrze – przekonywała.

Matki zabrały głos

W czasie dyskusji głos zabrały mieszkanki domu samotnej matki. Radni PiS apelowali o to, by dopuścić do głosu większą liczbę osób, jednak przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska oceniła, że zamiast kolejnych wysłuchań potrzebne jest konkretne rozwiązanie problemu. Pomoc kobietom zaoferowała przedstawicielka ośrodka wsparcia dla kobiet z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży Etezja, który jest położony bardzo blisko domu samotnej matki przy ul. Skierdowskiej. Burmistrz Grzegorz Kuca zadeklarował, że mieszkanki domu samotnej matki nie muszą go opuszczać, dopóki nie dojdzie do wypracowania kompromisu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Samotne matki. Stereotypy kontra rzeczywistość

- Nie jestem usatysfakcjonowana odpowiedziami, jakie usłyszeliśmy, bo to są moim zdaniem słowa puszczone na wiatr – oceniła po dyskusji pani Katarzyna, jedna z mieszkanek domu. Wskazywała też, że przeniesienie do innego ośrodka nie jest jej zdaniem idealnym wyjściem, a ponadto nie każda z mieszkanek domu samotnej matki przy ul. Skierdowskiej spełnia kryteria, by móc się do niego dostać.

Władze dzielnicy chcą wyburzyć budynek

W domu samotnej matki przy ul. Skierdowskiej mieszka 12 matek oraz 25 dzieci. Władze dzielnicy Białołęka domagają się wydania nieruchomości i zapowiedziały wyburzenie budynku. Termin, w jakim mieszkanki zostały wezwane do opuszczenia budynku, minął 21 czerwca. Stowarzyszenie Wspólnymi siłami, które prowadzi dom, nie podporządkowało się tej decyzji.

Do sytuacji odniósł się w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który również podkreślił, że dom samotnej matki nie może funkcjonować w budynku na Białołęce, bo jego stan zagraża życiu mieszkańców.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawscy radni udzielili Rafałowi Trzaskowskiemu wotum zaufania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 20:35
Warszawscy radni udzielili w czwartek prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu wotum zaufania. Głosowanie przeprowadzono po debacie nad raportem o stanie m.st. Warszawy, który podczas sesji Rady Warszawy przedstawiał prezydent stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: mieszkańcy Mokotowa zapowiadają pozew przeciw miastu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 15:53
Mieszkańcy Moktowa zapowiedzieli złożenie pozwu przeciwko warszawskiemu ratuszowi miejskiemu. Ich zdaniem, władze miasta nie robią nic z tym, że drzewa w dzielnicy są w złym stanie. Co więcej, przybywa ich zdecydowanie za mało, a te które stoją są systematycznie wycinane. 
rozwiń zwiń