X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: we wspólnym interesie Polski i Chorwacji m.in. wypracowanie dobrego budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 14:23
- Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami, ale w szczególności ostatni czas, w szczególności czas, kiedy jesteśmy razem w UE, pokazuje, jak mamy wspólne interesy, jaką solidarność możemy nawzajem sobie okazywać - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "tak będzie się na pewno działo w kontekście (...) negocjacji budżetowych na kolejną perspektywę budżetową UE".
Audio
  • Mateusz Morawiecki: we wspólnym interesie Polski i Chorwacji leży wypracowanie dobrego finansowania krajów regionu w ramach UE (IAR)
Premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej
Premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie wielopłaszczyznowej współpracy z Chorwacją
  • Premierzy omówili m.in. strategię negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE
  • Poruszono też kwestię bezpieczeństwa i NATO

W czwartek przed południem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty chorwackiego premiera w Polsce.

pl-cro-iar-1200.jpg
Trójmorze, NATO i energetyka. Zacieśniamy współpracę z Chorwacją

- Jest to bardzo wyraźny dowód przyjaźni polsko-chorwackiej, stosunków gospodarczych, ale także stosunków pomiędzy naszymi społeczeństwami, które stają się coraz bardziej wielostronne, bogate - wiążą się zarówno z turystyką, jak i z rozwojem handlu, inwestycjami polskimi w Chorwacji. I oczywiście w drugą stronę, zainteresowanie Polską - ze strony chorwackich inwestorów, turystów - rośnie - mówił Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że w kontekście wieloletnich ram finansowych UE omówił w czwartek z Plenkoviciem "całą strategię", w jaki sposób Polska i Chorwacja powinny przekonywać swoich partnerów, że "dobry budżet dla Europy Środkowej jest jednocześnie dobrym budżetem dla całej UE". - Ponieważ wyrównywanie poziomu rozwoju, poprawa infrastruktury zwiększa to, co jest ważne dla podnoszenia konkurencyjności całego kontynentu - oświadczył Mateusz Morawiecki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczyt Bałkanów Zachodnich. J. Czaputowicz: chcemy zwiększać stabilizację i rozwój regionu

Współpraca także "na odcinku wojskowym"

Jak zaznaczył, Polskę i Chorwację łączy też bliska współpraca w kwestii bezpieczeństwa i NATO. - Staramy się poprawiać operacyjną zdolność do współpracy, również na odcinku wojskowym. To wzajemne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że wśród tematów rozmów z premierem Chorwacji znalazła się też kwestia budowy korytarzy drogowych, kolejowych i gazowych z północy na południe. Wskazał, że poprawią one m.in. bezpieczeństwo energetyczne oraz zdolności handlowe obu państw.

Premier podkreślił też, że Polska bardzo mocno wspiera proces rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich. Dodał, że nasz kraj wspiera też Chorwację w jej wysiłkach w wejściu do strefy Schengen.

Ważne "wzajemne wspieranie się"

Premier Chorwacji Andrej Plenković podkreślił, że "Chorwacja i Polska to dwa kraje przyjacielskie, słowiańskie, a nasza przyjaźń jest bardzo silna". Jak stwierdził, ważne jest to, że kraje te "wspierają się w zakresie różnych tematów, takich jak współpraca gospodarcza, wymiana handlowa i inwestycje".

Chorwacki premier przypomniał, że w Polsce działa wiele chorwackich firm, a w Chorwacji - wiele polskich.

Wyraził też zadowolenie z tego, że polscy turyści chętnie odwiedzają chorwackie plaże oraz korzystają z rosnącej wymiany kulturalnej między oboma krajami. - Teraz musimy pracować nad tym, by nasze stosunki były jeszcze lepsze - stwierdził.

Plenković zaznaczył, że Polska i Chorwacja współpracują też na poziomie UE i NATO. Przypomniał też, że wkrótce Chorwacja przejmie przewodnictwo w UE i będzie to czas, gdy będzie poruszany temat unijnych wieloletnich ram finansowych i brexitu.

- Dla Polski i Chorwacji bardzo ważne jest to, byśmy osiągnęli wspólne stanowiska, jeśli chodzi o sprawy związane z kluczowymi aspektami budżetu UE - podkreślił chorwacki polityk.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

​W KPRM premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Manfredem Weberem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:02
W piątek w KPRM premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, niemieckim europosłem Manfredem Weberem.
rozwiń zwiń