X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Jan Filip Libicki (PSL): Frans Timmermans nie jest wrogiem Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 11:00
–  Europa Środkowo-Wschodnia nie jest dziś reprezentowana przez nikogo w najwyższych gremiach unijnych – powiedział Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego. Skomentował w ten sposób wyniki szczytu w Brukseli w sprawie obsady najwyższych stanowisku w UE.
Audio
  • 04.07.2019 Gość PR24: senator Jan Filip Libicki (PSL)
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki Foto: PR24

Unijni przywódcy porozumieli się ws. kluczowych stanowisk w UE. Kandydatką na szefową Komisji Europejskiej została niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada Europejska nominuje Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego. Hiszpan Josep Borrell został nominowany na szefa dyplomacji UE. Ostatecznie kandydaturę Ursuli von der Leyen musi jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. 

Jan Filip Libicki skomentował wyniki szczytu UE w Brukseli. Ocenił je z perspektywy interesu Polski krytycznie. - Wyprowadzono w pole eurosceptycznych członków UE, w tym Grupę Wyszehradzką - stwierdził. - Europa Środkowo-Wschodnia nie jest dziś reprezentowana przez nikogo w najwyższych gremiach unijnych - dodał. 

Czytaj także:
Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: Timmermans szefem KE to droga donikąd

Wśród osób, które pierwotnie miały objąć stanowisko szefa Komisji Europejskiej, długo wymieniany był Frans Timmermans. Holender został wybrany do europarlamentu w ostatnich wyborach, ale do 30 czerwca nie zawiadomił PE, że chce objąć mandat europosła. Po tym, jak parlament rozpoczął swoje obrady i europosłowie zostali zaprzysiężeni, jest już pewne, że Timmermans nie zostanie europosłem. Holender może zdobyć inne wysokie stanowisko, np. zostać holenderskim komisarzem.

Gość Polskiego radia 24 podkreślał zdecydowany sprzeciw wobec kandydatury Fransa Timmermansa zgłaszany m.in. przez Polskę i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Włochy. Jan Filip Libicki przekonywał, że "Timmermans nie jest wrogiem Polski". - Walczy jedynie o to, żeby nasz system sądowniczy miał takie same standardy, jak w całym cywilizowanym świecie. Zostanie wiceszefem KE i nadal będzie odpowiadał za przestrzeganie praworządności. W tej sprawie nic się nie zmieniło - powiedział senator PSL, który omawiając brukselskie negocjacje w sprawie obsady najważniejszych instytucji UE nie wykluczył, że "Frans Timmermans był wystawiony na wabia".

- Frans Timmermans działa na Polskę jak płachta na byka i być może był wystawiony na zająca. Chodziło o to, żeby zdenerwować premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Vikora Orbana. Być może uznano, że za cenę kroku w tył, jakim było pozostawienie Fransa Timmermansa na dotychczasowym stanowisk, uda się przeprowadzić plan, w którym wszystkie najważniejsze stanowiska w UE rozda się przedstawicielom starej Unii Europejskiej. I tak to się stało - podsumował Jan Filip Libicki.

Z Janem Filipem Libickim rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb

-----------------------------------

Data emisji: 04.07.2019

Godzina emisji: 10.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: jedno z kluczowych stanowisk UE powinno przypaść Wyszehradowi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 08:50
- Obserwujemy pierwsze oznaki nierównowagi instytucjonalno-politycznej, w jaką Unia Europejska wpada bez Wielkiej Brytanii. Gdyby nie brexit, byłoby inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski, komentując szczyt Unii Europejskiej, na którym ciągle nie wybrano szefa Komisji Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Żukowski o szczycie UE: mamy do czynienia z bardzo poważnym przesileniem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:00
- Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli mamy do czynienia z bardzo poważnym przesileniem. Rozstrzyga się nie tylko to, kto będzie w UE ważny, ale jak Unia Europejska będzie dalej funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog. - 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Beata Szydło stworzona, żeby kierować komisją ds. pracy i spraw społecznych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 09:00
Była premier Beata Szydło została oficjalnie kandydatką EKR na szefową komisji do spraw zatrudnienia w PE. - Jest wręcz stworzona, żeby kierować komisją ds. pracy i spraw społecznych. Ma ewidentną wrażliwość społeczną i będzie mogła ją zaprezentować w UE. Warto, żeby pokazać, co Polska zrobiła w zakresie polityki prospołecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kożuszek: na szczycie UE nastąpiło upodmiotowienie państw Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 12:21
- Udało się, choć na chwilę, zawiązać relacje. Państwa Europy Środkowej wykazały się zdolnością do grania z europejskim mainstreamem. Do oporu przeciwko kandydaturze Fransa Timmermansa przyłączyły się też Włochy i momentami Dania - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Maciej Kożuszek ("Dziennik Gazeta Polska"). Naszym gościem był również Marcin Makowski ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas po szczycie UE w Brukseli: rośnie rola Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:00
- To, co wydarzyło się na ostatnim szczycie w Brukseli, to sukces Polski, ale także sukces demokracji. Mamy do czynienia z pewnym przełomem w świadomości liderów Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń