X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

NSA pyta unijny Trybunał Sprawiedliwości o odwołania od wniosków ws nominacji sędziów SN

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 15:42
Naczelny Sąd Administracyjny pyta Unię Europejską o regulacje uniemożliwiające wnoszenie do NSA odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów Sądu Najwyższego. NSA skierował pismo w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Pytanie w sprawie ustawowych wykluczeń odwołań od decyzji KRS

O zwróceniu się z pytaniem do TSUE poinformował wydział informacji NSA. Pytanie dotyczy zgodności z unijnym prawem ustawowego wykluczenia możliwości składania odwołań do NSA od uchwał KRS (dotyczących m.in. wniosków o powołanie sędziów Sądu Najwyższego) oraz umorzenia z mocy prawa niezakończonych postępowań w takich sprawach. Takie zmiany wprowadził w kwietniu parlament. 

1200_jaroslawgowin.jpg
Jarosław Gowin: Polska należy do krajów, które respektują orzeczenia TSUE

Jak zaznaczył NSA w pytaniu, w rezultacie taka regulacja "niweczy prawo do sądu w zakresie odnoszącym się do kontroli wymienionych uchwał KRS oraz kontroli prawidłowości przebiegu postępowań kwalifikacyjnych, w których zostały one podjęte" oraz "niweczy prawo do sądu również w zakresie, w jakim w indywidualnej sprawie" prowadzonej przed NSA "pozbawia następnie ten sąd skutecznego inicjowania trybu prejudycjalnego przed TSUE oraz prawa oczekiwania na jego orzeczenie, co podważa unijną zasadę lojalnej współpracy".

Jednocześnie NSA wystąpił do TSUE o zastosowanie trybu przyspieszonego w tej sprawie.

Spór toczy się od ubiegłego roku

Spór, którego kolejną odsłoną jest sformułowane przez NSA pytanie, toczy się od zeszłego roku. Już w listopadzie ub.r. NSA skierował do unijnego trybunału dwa pytania ws. procedury odwoływania się od uchwał KRS wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. W tym kontekście NSA wskazał m.in. na zasady wyboru członków KRS. Postanowienie ws. wystosowania pytań wydano wtedy łączne przy rozpatrywaniu pięciu odwołań od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego, które Rada podjęła w sierpniu ub.r.

Sprawa tych odwołań jest konsekwencją przeprowadzonego latem zeszłego roku konkursu na stanowiska sędziowskie w SN. W końcu czerwca ub.r. w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. Odwołania do NSA złożyli kandydaci, którzy nie uzyskali rekomendacji na sędziów SN od "nowej" KRS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Adrian Stankowski: polscy sędziowie pokazują, że reforma sprawiedliwości jest konieczna

Jesienią ub.r. NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów SN wyłonionych w naborze zapoczątkowanym czerwcowym obwieszczeniem. Z kolei w listopadzie NSA odroczył posiedzenia ws. odwołań i skierował po raz pierwszy w tej sprawie pytania do TSUE.

NSA wskazał w tamtych pytaniach m.in., że do naruszenia zasad państwa prawnego może dochodzić w sytuacji, gdy skład KRS - mającej stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - przed którą "toczy się postępowanie w przedmiocie dotyczącym pełnienia urzędu sędziego SN jest kreowany w ten sposób, że przedstawiciele władzy sądowniczej w tym organie wybierani są przez władzę ustawodawczą".

Trybunał konstytucyjny orzeka ws. zasadności orzeczeń KRS

Tymczasem w marcu br. Trybunał Konstytucyjny - po rozpatrzeniu wniosków KRS i grupy senatorów PiS - orzekł, że przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków KRS, są zgodne z konstytucją. Jednocześnie - co istotne w kontekście postępowań trwających przed NSA - TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Jak zaznaczył wówczas TK "kognicja NSA i sądów administracyjnych ogranicza się do kontroli działalności administracji publicznej". "Przekazanie NSA do rozpoznania spraw, o których mowa w art. 44 ust. 1a (ustawy o KRS, który mówi o odwołaniach do NSA i został uznany za niekonstytucyjny - przyp. red.) nie jest uzasadnione (...) bowiem ani procedura, w której są one rozpatrywane, ani charakterystyka ustrojowa nie predestynuje go do rozpatrywania spraw dot. uchwał KRS" - wskazał TK.

Sejm nowelizuje ustawę o KRS

W związku z tamtym wyrokiem TK w kwietniu br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która m.in. wykluczyła możliwość wnoszenia odwołań od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Nowelizacja zakładała też, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów, z mocy prawa umorzeniu ulegną toczące się przed NSA postępowania w sprawach indywidualnych dotyczących powołania na sędziego SN.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Krajowa Rada Sądownictwa chce ponownego otworzenia fazy ustnej postępowania przed TSUE

Po nowelizacji Prokurator Generalny w połowie maja wystąpił do NSA z wnioskiem o umorzenie postępowań toczących się w sprawach odwołań złożonych przez kandydatów do SN, którzy nie uzyskali rekomendacji KRS. NSA zajął się tym wnioskiem 26 czerwca i postanowił zadać pytanie do TSUE, o którym poinformowano w środę, oraz odroczyć posiedzenie.

NSA w uzasadnieniu zadanego pytania przypomniał, że TK w swym wyroku co do zasady nie zakwestionował możliwości sądowej kontroli uchwał KRS, tylko uznał niekonstytucyjność kierowania odwołań do NSA. "Tymczasem, w konsekwencji przedstawionych zmian stanu prawnego, w odniesieniu do stanowisk sędziowskich w SN przyjęte zostały zupełnie inne rozwiązania. Na ich tle za poważnie uzasadnioną należałoby uznać wątpliwość odnośnie do zachowania tego podstawowego wymogu, którym jest prawo dostępu do sądu"- ocenił w związku z tym NSA w uzasadnieniu.

Informację o wystosowaniu pytań przez NSA jako pierwszy podał portal rmf24.pl.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa KRS przed TSUE. "Opinia Trybunału może w przyszłości rzutować na inne kraje"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 18:49
– Stanowisko TSUE ws. KRS może rzutować na inne kraje – powiedział na antenie Trójki poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Podobnego zdania jest rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: o rozstrzygnięciu TSUE, zachowaniu rzecznika Adama Bodnara

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 17:37
O rozstrzygnięciu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, zachowaniu Adama Bodnara (Rzecznik Praw Obywatelskich) odnośnie zatrzymania podejrzanego o morderstwo Jakuba A. rozmawiali: Marcin Bąk ("Telewizja Republika") i Mikołaj Wójcik ("Fakt").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: o opinii rzecznika generalnego TSUE i przesłuchaniu Bartłomieja Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 16:01
O opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i odpowiedzi na pytania Sądu Najwyższego dotyczących wątpliwości, co do niezależności Izby Dyscyplinarnej, a także zeznaniach Bartłomieja Sienkiewicza (byłego ministra spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL) przed komisją śledczą ds. VAT rozmawiali: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska") i Tomasz Żółciak ("Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń