X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Są zarzuty dla działaczy Obywateli RP za blokowanie siedziby KRS

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:05
- Przedstawiono zarzuty dziesięciu osobom, które w sierpniu ub.r. nie opuściły na żądanie administratora siedziby Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o działaczy Obywateli RP.
Protest Obywateli RP w sierpniu zeszłego roku
Protest Obywateli RP w sierpniu zeszłego rokuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że podejrzani nie przyznali się do winy, zaś dziewięciu z nich skorzystało z prawa do odmowy składania wyjaśnień. - Jedna osoba złożyła wyjaśnienia - zaznaczył Łapczyński.

policja 1200.jpg
Policja usunęła protestujących Obywateli RP z siedziby Krajowej Rady Sądownictwa

"Hucpa i utrudnianie pracy konstytucyjnemu organowi"

Rano 27 sierpnia 2018 roku kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała wejście do sali obrad KRS. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady ws. wyłonienia kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - która jest właścicielem budynku - z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym wniosku rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni. Kilkunastu policjantów po godz. 13 zakończyło wynoszenie osób blokujących salę obrad.

Do wspomnianych protestów odniósł się wtedy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Blokowanie przez Obywateli RP sali obrad Krajowej Rady Sądownictwa to nie protest odbywający się na podstawie i w granicach prawa, to raczej hucpa, utrudnianie pracy konstytucyjnemu organowi i nie powinno się tego robić - powiedział podczas konferencji prasowej.

>>> ZOBACZ TAKŻE: Debata Dnia. Komentarze po blokadzie posiedzenia KRS

Blokada niezgodna z Kodeksem wykroczeń

W lipcu tego roku warszawski sąd rejonowy uniewinnił z kolei dwoje obwinionych o blokowanie wjazdu na parking Krajowej Rady Sądownictwa w kwietniu 2018 roku. Do zdarzenia doszło podczas manifestacji przed siedzibą KRS w dniu pierwszego posiedzenia nowej Rady.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń "kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany". O takie wykroczenie obwinieni zostali kobieta i mężczyzna uczestniczący w proteście przed KRS.


Jak jednak wskazała wtedy w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Katarzyna Kruk z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, w tej sprawie sąd podzielił stanowisko obrony, iż dojazdówka na parking KRS nie jest drogą publiczną. Ponadto sędzia wskazała na prawo do manifestowania poglądów oraz do wyrażania obywatelskiego sprzeciwu.

Pierwsze posiedzenie KRS - po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady - poświęcone wyborowi przewodniczącego - odbyło się 27 kwietnia 2018 roku. Wówczas Rada wybrała sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszka Mazura na nowego przewodniczącego.

Tego dnia wokół siedziby KRS zgromadziło się kilkudziesięciu demonstrantów, m.in. z organizacji Akcja Demokracja i Obywatele RP. Policja informowała wówczas, że zgromadzenie było legalne i zostało zakończone o godz. 10.47, jednak na kilka minut przed ogłoszeniem tej informacji przez organizatora pojawiło się kilkanaście młodych osób, które zablokowały możliwość wjazdu do siedziby KRS.

kstar

Czytaj także

Policja usunęła protestujących Obywateli RP z siedziby Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 10:45
Kilkunastu funkcjonariuszy policji, po nieskutecznym wezwaniu do dobrowolnego opuszczenia budynku, usunęło w poniedziałek osoby blokujące salę obrad Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest Obywateli RP w siedzibie KRS. Komentarze polityków w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 18:43
Grupa osób reprezentujących ruch Obywatele RP blokowała we wtorek wejście do sali obrad Krajowej Rady Sądownictwa. Opóźniło się tym samym rozpoczęcie obrad Rady, podczas których KRS wyłoniła kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: Krajowa Rada Sądownictwa działa lepiej niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 09:30
KRS działa lepiej niż kiedykolwiek, ponieważ działa demokratycznie i pod kontrolą społeczną; do tej pory "pies z kulawą nogą" nie interesował się tym, jak są wybierani sędziowie w ramach własnej kasty - ocenił w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 
rozwiń zwiń