X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Narusza konstytucyjne prawa obywatelskie". Kolejne oświadczenie ws. działań IKEI

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 12:08
Działania sieci IKEA, polegające na zwolnieniu pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią w mediach społecznościowych nt. akcji propagującej ideologię LGBT, "w skandaliczny sposób naruszają konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania" - napisało w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Public Domain
  • Pracownik został zwolniony za opinię nt. LGBT
  • Kolejna krytyczna opinia nt. działań koncernu IKEA
  • CMWP SDP będzie monitorować działania instytucji zajmujących się tą sprawą
  • W oświadczeniu wskazano m.in. na łamanie konstytucyjnych praw

"W ocenie CMWP SDP działanie to w skandaliczny sposób narusza konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP)" - napisano w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu, pod którym podpisała się dyrektor CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz.

ikea 1200.jpg
Akt solidarności ze zwolnionym pracownikiem. Kolega z IKEI odchodzi z pracy

CMWP SDP przypomniało, że "pracownik sieci IKEA został zwolniony za to, iż w odpowiedzi na ideologiczną agitację pracodawcy, polegającą na udostępnieniu wszystkim pracownikom artykułu »Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas«, na firmowym forum internetowym wyraził swoją krytyczną opinię na temat tej akcji wspierania ruchu LGBT+. W swojej opinii cytował fragmenty Pisma Świętego. Ta wypowiedź stała się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę temu pracownikowi".

>>> [CZYTAJ TEŻ] Elżbieta Zielińska: w różnych sferach obserwujemy nachalną propagandę środowisk LGBT

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zwróciło uwagę, że "zgodnie z polską konstytucją oraz Kodeksem karnym »nikt nie może być zmuszany do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią«".

"Naruszono fundamentalną zasadę wolności słowa"

CMWP SDP podkreśliło, że "jak wynika z całokształtu okoliczności ujawnionej sprawy", "rzeczywistą przyczyną zwolnienia pracownika było wyrażenie przez niego poglądu odwołującego się do wartości katolickich".

>>> [CZYTAJ TEŻ] Z. Ziobro ws. zwolnionego pracownika IKEI: prokuratura zbada sprawę

Pracownik stracił pracę, mimo iż jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. W ocenie CMWP SDP wiele wskazuje na to, iż pracownik ten został ukarany za opublikowanie swojej opinii, co w jednoznaczny sposób narusza fundamentalną dla każdego demokratycznego państwa zasadę wolności słowa.

shutterstock_ikea-1200.jpg
Wiceszef MS Marcin Romanowski: oczekuję, że IKEA przeprosi polską opinię publiczną

CMWP SDP oświadczyło, że "obejmuje monitoringiem działania wszelkich instytucji zajmujących się tą sprawą" i zapowiada "wsparcie pracownika firmy IKEA, który stracił pracę z powodu publicznego wyrażenia swoich poglądów religijnych w jego sporze z pracodawcą".

paw/

Zobacz więcej na temat: POLSKA ikea pracownik

Czytaj także

Paweł Badzio o zwolnieniu pracownika IKEI: dochodzi do paranoi

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 19:46
- Dochodzi do paranoi, kiedy czytamy o "obowiązku włączenia" ideologii LGBT w pracę zawodową. To przypomina hasła komunistyczne - przekonywał w "Debacie dnia Polskiego Radia 24" Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". W "Debacie dnia" wziął także udział Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ordo Iuris krytykuje oświadczenie IKEI po zwolnieniu pracownika za stosunek do LGBT

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 21:46
"Zwolniony pracownik, wbrew fałszywym insynuacjom kierownictwa przedsiębiorstwa, nie nawoływał do agresji, a jedynie dał wyraz swoim przekonaniom religijnym poprzez zamieszczenie prostych cytatów z Pisma Świętego" - napisano w komunikacie Instytut Ordo Iuris, reprezentującego mężczyznę, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Sprawa zwolnienia pracownika IKEI. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 10:51
Pracownik IKEI miał zostać zwolniony przez korporację za cytownie Biblii i powoływanie się na wiarę, w związku ze "zmuszaniem pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ruch LGBT". Sprawę w Polskim Radiu 24 skomentowali politycy głównych ugrupowań.
rozwiń zwiń