X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Specustawa o Westerplatte. Jarosław Sellin: rozwiązuje ona problemy wszystkich właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 09:55
- Jestem przeciwny wycofywaniu się ze specustawy ws. Westerplatte - powiedział w poniedziałek w TVP1 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że rząd chce na Westerplatte, w miejscu symbolicznym, zbudować muzeum, które opowie "godnie o tej heroicznej bitwie i wojnie obronnej 1939 r" .
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: PAP/Wojtek Jargiło
  • Sprawę Westerplatte wywołał procedowany w Sejmie projekt ustawy, który - według jego twórców z PiS - ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku
  • Projekt ustawy skrytykowali posłowie opozycji, a także władze Gdańska
  • Jak zaznacza Jarosław Sellin, specustawa rozwiązuje problemy wszystkich właścicieli

- W rozmowach z władzami Gdańska padła propozycja, że miasto wniesie tereny Westerplatte w zamian za wycofanie się z projektu specustawy. Uważam, że specustawa rozwiązuje problemy wszystkich właścicieli, bo do miasta należy może jedna piąta terenu i nie da się zbudować muzeum, jeśli nie uporządkuje się spraw własnościowych dla całego terenu. Jestem przeciwny wycofywaniu się ze specustawy - oświadczył Jarosław Sellin.

sellin 1200.jpg
Jarosław Sellin: proponujemy, żeby Gdańsk wszedł do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte

- Teren jest bardzo zaniedbany i winne są temu władze Gdańska. Gdańsk pamięta o Westerplatte raz w roku, 1 września, organizując piękną uroczystość - dodał.

"W Gdańsku mamy opór"

Jarosław Sellin podkreślił, że rząd chce na Westerplatte, w miejscu symbolicznym, zbudować muzeum, które opowie "godnie o tej heroicznej bitwie i wojnie obronnej z 1939". - Teraz tam takiej opowieści nie ma - dodał. Jak zaznaczył, nie rozumie oporu władz miejskich. - Wykładamy tam poważne pieniądze. Każdy wójt, burmistrz, który by usłyszał, że na jego terenie rząd chce zainwestować bardzo poważne pieniądze, to by się ucieszył. A tu mamy opór - mówił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Będę proponował prezydent Gdańska współprace przy budowie Muzeum Wsterplatte

Dodał, że w polityce władz Gdańska "widoczny jest sentymentalny kult w stosunku do Wolnego Miasta Gdańska". - Nie rozumiem kultu budowanego wokół tego kawałka historii Gdańska. Wolne Miasto Gdańsk to była pomyłka mocarstw, prawdziwy bękart traktatu wersalskiego. Trzeba było przyłączyć Gdańsk do Polski i nie byłoby pretekstu do wybuchu II wojny światowej - mówił.

Spotkania i rozmowy

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma się spotkać w poniedziałek z posłem PiS Kazimierzem Smolińskim, przedstawicielem grupy posłów, którzy formalnie zgłosili projekt specustawy.

Jarosław Sellin rozmawiał z Aleksandrą Dulkiewicz 25 czerwca, a potem zaproponował, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.

westertplatte-screeny-twitter-1200.jpg
Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi

Projekt ustawy ws. Westerplatte

Kontrowersje dotyczące Westerplatte wywołał procedowany w Sejmie projekt ustawy, który - według jego twórców z PiS - ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Jeden z przepisów projektu stanowi, że jeżeli decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy muzeum stanie się ostateczna, to nieruchomości znajdujące się na obszarze inwestycji (również należące obecnie do miasta) staną się "z mocy prawa, za odszkodowaniem, własnością Skarbu Państwa".

Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac przez sejmową Komisję Infrastruktury. Krytykują go posłowie opozycji, a także władze Gdańska, w tym prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz, w której ocenie jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy ws. Westerplatte pod znakiem zapytania. Ministerstwo stawia warunki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 16:25
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że rozmowy z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz na temat przyszłości Westerplatte będą możliwe po wycofaniu decyzji sprzed 3 dni o wyrzuceniu archeologów z półwyspu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: Westerplatte jest symbolem Polski, za jego upamiętnienie odpowiedzialny jest rząd

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 21:49
- Westerplatte jest symbolem Polski i ze względu na jego znaczenie to polski rząd jest odpowiedzialny za jego upamiętnienie - ocenił w środę w TVP Info wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Wskazał też, że od 30 lat Westerplatte nie jest odpowiednio zagospodarowane. 
rozwiń zwiń