X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dzisiaj w największych firmach ruszają PPK - dodatkowy system oszczędzania na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 07:25
Od dziś firmy, które zatrudniają ponad 250 osób, zaczynają stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomina, że na uruchomienie PPK w swoich przedsiębiorstwach pracodawcy mają czas do listopada. 
Audio
  • Bartosz Marczuk: Pracodawcy mogą już podpisywać umowy z instytucją finansową i zgłaszać pracowników (IAR)
  • Bartosz Marczuk: od 1 lipca br. firmy zatrudniające co najmniej 250 osób, od stycznia 2020 r. firmy zatrudniające co najmniej 50 osób (IAR)
Obowiązkiem rozpoczęcia tworzenia PPK jest od dziś objętych ponad 4 tysiące firm
Obowiązkiem rozpoczęcia tworzenia PPK jest od dziś objętych ponad 4 tysiące firmFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Pracodawcy mogą już formalnie podpisywać umowy z wybraną instytucją finansową i zgłaszać swoich pracowników. Datą graniczną, do kiedy pracodawca musi uporać się z tworzeniem PPK, jest przełom października i listopada.

- Obowiązkiem rozpoczęcia tworzenia pracowniczych planów kapitałowych jest od dziś objętych ponad 4 tys. firm - poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W tych firmach zatrudnionych jest około 3 mln 200 tys. Polaków. 

Od stycznia przyszłego roku do PPK wejdą firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników, a od lipca przyszłego roku - powyżej 20 pracowników.

emerytura1200.jpg
Od 1 lipca ruszają PPK, dodatkowy system oszczędzania na emeryturę. Zobacz, jak będzie działać

Najlepszy sposób dodatkowego oszczędzania na emeryturę od 1989 roku

- W 2021 roku PPK obejmą zaś firmy mające powyżej jednego pracownika oraz budżetówkę - przypomina Bartosz Marczuk i dodaje, że PPK to najlepszy sposób dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę, jaki zaproponowano po 1989 roku.

ZOBACZ: Na stronach Państwowego Funduszu Rozwoju działa kalkulator PPK

Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 proc. wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 proc. po stronie pracodawcy. Do tego dochodzi dopłata od państwa wynosząca 240 zł rocznie oraz dopłata powitalna od państwa w wysokości 250 zł w pierwszym roku. Odkładając więc na emeryturę, drugie tyle otrzymujemy od pracodawcy i państwa. - Poza tym gromadzone w PPK środki będą całkowicie prywatne - podkreśla wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zatrudnieni na umowę o pracę i umowę-zlecenie. Z uczestnictwa w PPK będzie można zrezygnować. Ta rezygnacja będzie ważna przez cztery lata. Po tym okresie pracownik ponownie zostanie zapisany i ponownie będzie mógł zrezygnować. Pracownicy starsi będą mogli odkładać pieniądze w ramach PPK, jeśli wyrażą taką wolę.

Od 1 lipca ruszają PPK: zobacz, co się zmieni w oszczędzaniu na emeryturę

PPK nie wpływają na dotychczasowe elementy systemu emerytalnego

Pracownicze plany kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Przypomnijmy, że wprowadzenie PPK nie wpływa na dotychczasowe elementy systemu emerytalnego, a jedynie poszerza jego możliwości. PPK to kolejny dobrowolny, prywatny sposób oszczędzania. Środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika są wyłącznie jego własnością - mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone. Państwo pomaga jedynie je pomnożyć.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak