X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marcin Horała: odpowiedzialność ws. luki VAT jest oczywista

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 09:15
- To była wielowymiarowa porażka państwa. Świadek Bartłomiej Sienkiewicz napisał raport, w skrócie mówiąc, że państwo było teoretyczne, nie spełniało swoich elementarnych funkcji. Nawet w starożytności państwa miały terytorium, monopol na stosowanie przemocy i monopol na pobieranie danin - mówił w Polskim Radiu 24 szef sejmowej komisji ds. VAT Marcin Horała.
Audio

Sejmowa komisja śledcza ds. podatku VAT przesłuchała w czwartek Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Świadek mówił m.in., że jego funkcja nie polegała na pilnowaniu prawidłowości odprowadzania podatku VAT czy podatku akcyzowego, bo od tego jest - jak podkreślał - pion ministra finansów.


Czytaj więcej
sienkiewicz 1200.jpg
Komisja ds. VAT przesłuchała B. Sienkiewicza

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Bartłomiej Sienkiewicz musiał coś wymyślić, zeznając pod przysięgą, by w sensie procesowym odepchnąć od siebie odpowiedzialność. - W ustawie o działach on nie ma dbałości o wpływy do budżetu państwa, tylko zwalczanie przestępczości. Zmniejszał prawdopodobieństwo zarzutów z art. 231 Kodeksu karnego, niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego. Jeżeli przez osiem lat zniknął budżet państwa, to potencjalnie przed takim zarzutem stoi każdy, kto miał do czynienia z tą sprawą i pełnił ważną, odpowiedzialną funkcję. Czy innym jest odpowiedzialność konstytucyjna przed Trybunałem Stanu, do czego dojdziemy w raporcie końcowym, a czym innym - ściśle karna, w rygorach prawa karnego. Dostrzegam inteligentne wyjście z sytuacji, by nie narazić się na taki zarzut - powiedział Marcin Horała.

Dodał, że to właśnie zorganizowane grupy przestępcze zajmują się wyłudzaniem podatku VAT, a bez szeroko zakrojonych działań takiej grupy proceder nie jest możliwy. Zaznaczył, że przesłuchanie byłego ministra wykazało, że Bartłomiej Sienkiewicz był "bardzo zadowolony ze swoich działań", mimo faktu powiększania się luki VAT.

Szef sejmowej komisji VAT podkreślił, że odpowiedzialność ws. luki VAT była oczywista. - Przede wszystkim tych, którzy kierowali Ministerstwem Finansów. To pierwsza linia. Ale również tych, którzy odpowiadali za zwalczanie przestępczości zorganizowanej, która przerzucała się na VAT - tłumaczył poseł PiS.

Komisja śledcza dokończy jeszcze przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Zeznania ma też złożyć m.in. była minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. - Planuję do końca lipca intensywne przesłuchania. Potem musi być przerwa na napisanie raportu. Na początku września raport końcowy powinien być uchwalony, bo istnieje zasada dyskontynuacji i musimy zdążyć przed końcem kadencji Sejmu, przyspieszyć nie ma jak - mówił Horała. 

Według szacunków luka w podatku VAT w latach 2007-2015 mogła wynieść ponad 250 mld zł.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Michał Rachoń.

Data emisji: 28.06

Godzina emisji: 7.36

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Modzelewski o luce VAT: mieliśmy do czynienia z państwem patologicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:00
- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń