X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Poznański Czerwiec. Trwają obchody 63. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 06:47
Obchody 63. rocznicy Czerwca 1956 będą trwać przez cały piątek przy pomnikach i w miejscach pamięci w Poznaniu. Robotniczy zryw rozpoczął się 28 czerwca 1956 roku. Zginęło wówczas 58 osób.
Dziś wypada 63. rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca 56
Dziś wypada 63. rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca '56 Foto: IPN

Robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), 28 czerwca 1956 roku podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 50 cywilów, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych.

Paweł Sasanka 1200.jpg
Czerwiec '56 - bunt o charakterze społecznym, który przerodził się w zryw niepodległościowy

Główne uroczystości rozpoczyna składanie kwiatów przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych pod tablicą upamiętniającą "robotniczy protest pracowników Fabryki Wagonów".

Protest w ZISPO rozpoczął się o godz. 6.00. Pracy nie podjęła wówczas załoga W3. W ciągu dnia przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci i poznaniacy złożą też kwiaty pod tablicą studentów poległych w Czerwcu '56 i pod tablicami pamiątkowymi przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego oraz przy dawnej zajezdni MPK.

Główny punkt obchodów

Uczestnicy uroczystości spotkają się również przy pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., przy tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i przy bramie głównej H. Cegielski - Poznań SA.

Głównym punktem obchodów będzie uroczystość pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 z udziałem kombatantów, władz samorządowych i przedstawicieli "Solidarności". Poprzedzi ją msza św. w intencji ofiar Czerwca '56.

Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób, co najmniej 239 zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.

Tutaj serwis specjalny Polskiego Radia 24

Poznański Czerwiec pierwszym z "polskich miesięcy" 

Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały - dekady później - obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" - kolejnych kroków ku wolności.

W 2006 roku podczas obchodów 50. rocznicy Czerwca w Poznaniu prezydent Lech Kaczyński powiedział, że bez Poznania nie byłoby Gdańska roku 1970, także Szczecina, Elbląga i Gdyni, a z kolei bez roku 1970 nie byłoby zdarzeń roku 1976, a potem powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystych obchodach wzięli wówczas też udział prezydenci Węgier, Czech, Słowacji i Niemiec.

10 lat później przy pomniku stanęli prezydenci Polski i Węgier. Prezydent Andrzej Duda powiedział w trakcie obchodów 60. rocznicy Czerwca, że poznańscy robotnicy "domagali się dwóch prostych rzeczy: chleba i wolności, ale tak naprawdę chodziło o godność".

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak