X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

MEN: projekt nowelizacji Karty nauczyciela to wynik oczekiwań społecznych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:00
- Projekt nowelizacji Karty nauczyciela powstał w wyniku oczekiwań społecznych - powiedziała w środę w Senacie wiceminister edukacji Marzena Machałek. W izbie wyższej debatowano nad nowelizacją wprowadzającą od 1 września podwyżkę dla nauczycieli.
Audio

Projekt nowelizacji przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zapisano w nim m.in. podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 r. o 9,6 proc., wprowadzenie jednorazowego świadczenia w wysokości 1000 zł na start dla nauczycieli stażystów, określenie na poziomie 300 zł minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli uczących w szkołach i skrócenie ścieżki awansu zawodowego.

Nowelizację Sejm uchwalił 13 czerwca.
Zostaną wypłacone podwyżki. 

W środę w Senacie podczas debaty nad nowelizacją wiceminister Machałek poinformowała, że projekt w pierwszej wersji był projektem rządowym, przyjęto jednak tryb poselski, aby wypłacić we wrześniu podwyżki, bo procedowanie projektu poselskiego jest krótsze. Jednocześnie, jak zaznaczyła, nie oznacza to, że nie był on konsultowany. - Powstał w wyniku oczekiwań społecznych – podkreśliła.
Przypomniała, że nowelizacja jest wynikiem porozumienia zawartego 7 kwietnia przez rząd z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. - W dużej mierze je realizujemy - powiedziała Machałek. - To nie jest nasze ostatnie słowo, jeśli chodzi o podwyżki dla nauczycieli – dodała.

Podczas debaty nad nowelizacją senatorowie pytali głównie właśnie o dodatek za wychowawstwo. W noweli zapisano, że 300 zł dodatku za wychowawstwo będzie przysługiwać nauczycielom, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, czyli tylko nauczycielom uczącym w szkołach, a więc nie obejmie on wychowawców w przedszkolach i w oddziałach przedszkolnych.

Wiceminister edukacji poinformowała, że zapis o dodatku za wychowawstwo z dodaną kwotą minimum 300 zł jest prostym przepisaniem go z rozporządzenia do ustawy.
- Zapis jest taki sam. My nie ograniczamy uprawnień do dodatku – podkreśliła Machałek. - Samorządy mogą wypłacać dodatki dla nauczycieli przedszkoli. My precyzujemy, że twardy obowiązek jest wobec nauczycieli szkół – dodała.
Wiceminister edukacji: nikt nie mówi, że pensje dla nauczycieli są znakomite i wystarczające
machałek 1200 pap.jpg


Jak mówiła, obowiązek wypłacania dodatku na tym poziomie narzucony jest na te zadania, które finansowane są z subwencji oświatowej, podczas gdy edukacja przedszkolna z wyjątkiem zerówek jest zadaniem własnym samorządów.

W trakcie debaty poprawki do projektu złożyli senatorowie Piotr Zientarski, Leszek Czarnobaj i Marek Borowski. Zientarski i Czarnobaj podczas debaty mówili, że ich wnioski dotyczą określenia dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 zł także dla wychowawców w przedszkolach.

 - Im w młodszych klasach i przedszkolach lepsi nauczyciele, tym łatwiej uczyć się uczniowi później. Sprawdza się to w wielu wypadkach, także w systemie naukowym – mówił senator Czarnobaj.

Z kolei senator Zientarski zwrócił uwagę na to, że strona rządowa nie powinna się posługiwać argumentem, że zapis dotyczący dodatku za wychowawstwo jest przepisaniem go z rozporządzenia do ustawy, gdyż ustawa jest aktem prawnym wyższego rzędu i ma inną moc prawną.

Za podwyżkami dla nauczycieli kryją się zmiany budżetowe

Pytania w dyskusji dotyczyły też tego, skąd będą pochodzić pieniądze na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli. Senator Piotr Florek (PO), który o to pytał, przypomniał, że bez zmiany ustawy budżetowej przesunięcia w budżecie można wykonać tylko w ramach działów. Senator Marek Borowski pytał zaś, ile pieniędzy trzeba na podwyżkę.

 - Bedą przesunięcia. Mam upoważnienie, do tego, by powiedzieć, że przygotuje je Ministerstwo Finansów – odpowiedziała Machałek. Poinformowała, że koszt podwyżki wrześniowej wynosi około 1 mld zł.

Głosowanie w sprawie nowelizacji Karty nauczyciela ma się odbyć pod koniec obecnego posiedzenia Senatu.
We wtorek senackie komisje nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej jednogłośnie zdecydowały, że będą rekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog rząd zaproponował prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Strona rządowa podpisała wówczas porozumienie w tej sprawie z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową. Pozostały niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak rozłożenie jej na kilka transz. 

nad/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: przed wakacjami posiedzenie okrągłego stołu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 09:58
– Będziemy starali się doprowadzić do tego, aby nauczyciele po raz kolejny nie rozpoczynali protestu – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są wyniki egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych. Szef MEN: egzaminy poszły dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:56
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty wypadły dobrze, i pogratulował zdającym wyników.
rozwiń zwiń