X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Senackie komisje za reformą postępowań cywilnych. Opozycja wnioskowała o odrzucenie noweli

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 22:34
Głównym celem zmian - jak przekonuje resort sprawiedliwości - ma być ograniczenie przewlekłości postępowań. Senackie komisje poparły we wtorek obszerną zmianę Kodeksu postępowania cywilnego reformującą postępowania cywilne. Zarekomendowały Izbie przyjęcie 14 szczegółowych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Nowela zakłada m.in. skrócenie terminów rozpraw
  • W mniej skomplikowanych sprawach wyrok ma zapadać już na pierwszej rozprawie
  • Wniosek o odrzucenie noweli ustawy zgłosiła PO
  • Debata nad nowelizacją ma odbyć się w Senacie w środę

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego obejmującą ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów 13 czerwca.

Za pozytywną oceną noweli głosowało dziewięciu senatorów z komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji, dwoje było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

nauczyciel1200.jpg
Senatorowie poparli 10-procentową podwyżkę dla nauczycieli od 1 września

Opozycja za odrzuceniem nowelizacji

Wniosek o odrzucenie ustawy zgłosiła Grażyna Sztark (PO). Jak mówiła, chodzi o to, aby resort sprawiedliwości miał czas "na przyzwoite przygotowanie zmian". - Tryb prowadzenia tej nowelizacji i praktycznie już brak czasu na przygotowanie poprawek powoduje, że zgłaszam taki wniosek - dodała. Wniosek o odrzucenie poparł też Jan Rulewski (niezrzeszony).

Nowelizację krytykowali też m.in. przedstawiciele samorządów adwokackiego i radcowskiego. - Projekt budzi poważne zaniepokojenie naszego środowiska, a K.p.c. to narzędzie naszej pracy. (...) Nowelizacja przeszła w bardzo szybkim tempie i jest rewolucją z punktu widzenia procesowego. Z kim nie rozmawiam spośród tych, co się zajmują postępowaniem cywilnym, to wszyscy są przerażeni. (...) Wymiar sprawiedliwości ma służyć obywatelowi, a część przepisów jest tak skonstruowanych, jakby to obywatel miał służyć wymiarowi sprawiedliwości - mówił reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką mec. Rafał Dębowski.

- Jeśli chodzi o odrzucenie, to państwo rządziliście przez osiem lat jako PO-PSL i zdemolowaliście sprawność postępowania cywilnego (...), więc proszę nie przeszkadzać w poprawianiu sprawności tych postępowań - odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Wiceminister zapewnił, że "to nie jest nowelizacja napisana przez sędziów i dla sędziów". - Jeśli to przedłożenie jest dla kogoś, to jest ono dla tych, którzy poszukują realnej ochrony w ramach postępowania cywilnego w sądzie. Żeby tę realną ochronę uzyskać, to sąd musi dysponować narzędziami, by tej ochrony udzielić i my takie narzędzia dajemy - mówił.

Spośród 14 zarekomendowanych poprawek większość ma charakter redakcyjny, zaś jedna dostosowuje jeden z artykułów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. TK orzekł wtedy niekonstytucyjność przepisu odnoszącego się do wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań, uznając, że termin pięcioletni jest zbyt krótki.

Główne zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego

Zmiany nowelizacji zakładają m.in., że pozwany w procesie cywilnym będzie zobowiązany do tego, by jeszcze przed rozpoczęciem postępowania pisemnie odnieść się do zarzutów z pozwu. Ma to pozwolić sędziemu na sprawne przygotowanie planu rozprawy i wcześniejsze wezwanie stron do uzupełnienia dowodów.

Ponadto sprawa w sądzie cywilnym ma się rozpoczynać od posiedzenia przygotowawczego. Regułą ma być, że w mniej skomplikowanych sprawach cywilnych ma być tylko jedna rozprawa, na której zapadnie wyrok.

Przyspieszeniu postępowań ma służyć także rozszerzenie możliwości składania zeznań na piśmie, co będzie dotyczyło stron postępowania i świadków, którzy nie mogą stawić się na rozprawę, np. ze względu na pobyt za granicą.

Nowela zakłada również skrócenie terminów rozpraw i uniknięcia wielomiesięcznych przerw między rozprawami. Zmiany mają też prowadzić do wyeliminowania praktyk polegających na niekończącym się składaniu zażaleń w tych samych sprawach, mimo że sąd je odrzuca. Usprawnieniu procedur ma także służyć zwięzłość uzasadnień wyroków.

Jak mówił we wtorek wiceminister Piebiak kolejnym celem nowelizacji jest "odtworzenie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych z zachowaniem mechanizmów ochronnych" dla mniejszych przedsiębiorców, czyli np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Debata nad nowelizacją ma odbyć się w Senacie na posiedzeniu zaplanowanym na środę.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak