Mateusz Morawiecki: sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu

2019-06-25, 13:11

Mateusz Morawiecki: sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki . Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Debata "Wspólnie dla zdrowia" to punkt wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych - wskazał premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wyemitowanym we wtorek podczas konferencji obradującej w Warszawie.

Posłuchaj

Premier - debata Wspólnie dla zdrowia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pod hasłem "Społeczny program zdrowia 2020+" w stolicy odbywa się ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia". 

Powiązany Artykuł

Szumowski 1200 pap.jpg
Łukasz Szumowski: Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, chcą naprawy systemu

- Sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu. To interes nas wszystkich - stwierdził szef rządu. 

Wskazał, że "podjęcie strategicznych decyzji o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB stworzyło wyjątkową szansę na wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia". Szef rządu podkreślił, że "zmiany są już stopniowo realizowane, przy jednoczesnym stałym zwiększaniu finansowania". 

Premier przypomniał, że już w tym roku publiczne wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 100 mld zł. Dodał, że, dla porównania, jeszcze w 2014 roku wynosiły one ok. 73 mld zł. 

"Potrzebujemy spójnego systemu"

Mateusz Morawiecki wskazał, że naprawa systemu ochrony zdrowia to jednak nie tylko kwestia finansowa. - Potrzebujemy spójnego systemu, który pogodzi potrzeby społeczeństwa, z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa - stwierdził. Systemu, który - jak powiedział - skutecznie wykorzysta doświadczenia krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo i najbardziej zaawansowanych pod względem opieki zdrowotnej. 

- Wprowadzenie takiego systemu wymaga dłuższego czasu, przekraczającego jedną kadencję parlamentarną. Wymaga również szerokiego porozumienia, obejmującego organizatorów służby zdrowia, jej pracowników oraz pacjentów, dla których system ten jest tworzony - ocenił premier. 

Debata "Wspólnie dla zdrowia"

Wskazał, że w tym celu minister zdrowia Łukasz Szumowski zainicjował narodową debatę "Wspólnie dla zdrowia". - Podczas konferencji odbywających się w różnych regionach Polski dyskutowano nie tylko o kwestiach finansowych, ale też o innych kluczowych uwarunkowaniach ochrony zdrowia, takich jak starzenie się społeczeństwa, szybki rozwój kosztownych technologii czy wreszcie konieczność odbudowy kadr, obejmująca wszystkie zawody medyczne - podniósł szef rządu. 

Dodał, że publiczna dyskusja obejmowała też rozwiązania prawne i organizacyjne, w tym kwestie odpowiedzialności państwa i samorządu oraz ustalenie priorytetów ochrony zdrowia i związanej z nią pomocy społecznej. 

- Narodowa debata "Wspólnie dla zdrowia" jest dla nas punktem wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia, opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych - zaznaczył. - Podejmując wysiłek zmian w systemie ochrony zdrowia, budujemy nowy fundament pod lepszą przyszłość dla naszego kraju - dodał. 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej