X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bogdan Święczkowski: sąd ostro skrytykował wiarygodność Marka Falenty

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 10:19
- Bardzo, ale to bardzo ostrożnie - tak zdaniem prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego należy podchodzić do pism, które Marek Falenta składał do różnych instytucji państwa. Jak podkreślił, Falenta był już skazany, a sąd w wyroku "bardzo ostro skrytykował jego wiarygodność".
Bogdan Święczkowski
Bogdan ŚwięczkowskiFoto: pk.gov.pl
  • Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powiedział w Telewizji Republika, że od dłuższego czasu w mediach i instytucjach pojawiają się różnego rodzaju pisma składane przez Marka Falentę
  • Marek Falenta to biznesmen, na którego zlecenie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w warszawskich restauracjach nagrywano rozmowy osób z kręgów polityki
  • Marek Falenta w kwietniu skierował pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wskazał, że jeśli nie zostanie ułaskawiony, to ujawni, kto za nim stał

Bogdan Święczkowski w Telewizji Republika wskazał, że od dłuższego czasu w mediach i instytucjach pojawiają się różnego rodzaju pisma składane przez Marka Falentę. Jak zaznaczył, biznesmen był prawomocnie skazany przez różne sądy w różnych sprawach. Według prokuratora w pismach Falenta podnosi różne okoliczności, których nie dało się zweryfikować bez jego przesłuchania.

East News Marek Falenta 1200.jpg
Andrzej Dera: prezydent nie ułaskawi Marka Falenty

- Marek Falenta większość z tych okoliczności, związanych z kolejnymi nagraniami, z różnego rodzaju kontaktami z dziennikarzami podnosił już w trakcie swojego procesu toczącego się przed sądem - zaznaczył. - Sąd w wyroku bardzo ostro skrytykował jego wiarygodność - dodał prokurator.

Postępowania prokuratury ws. biznesmena

Jak wyjaśnił, prokuratura w toku prowadzonych postępowań będzie wykonywać czynności procesowe z Falentą i będzie go przesłuchiwać. - Jeżeli pan F. będzie chciał te informacje przekazać organom procesowym, to jak najbardziej te informacje zostaną przez nas przyjęte, a następnie będziemy je weryfikować i te dane, które wskaże" - zapewnił.

Bogdan Święczkowski zaznaczył, że prokuratura zweryfikuje wyjaśnienia Marka Falenty, o ile będzie on "miał ochotę" takie złożyć.

Przypomniał, że Marek Falenta był już karany przez sądy. - W sprawach gospodarczych także był już skazany za przestępstwo związane z rejestrowaniem rozmów sowich kontrahentów biznesowych. Mało kto o tym pamięta - powiedział Bogdan Święczkowski.

Podkreślił, że prokuratura prowadzi jeszcze cztery postępowania związane z Markiem Falentą, w których występuje on w charakterze podejrzanego lub podejrzewanego. - To są postępowania dotyczące przestępczości gospodarczej, oszustw, prania brudnych pieniędzy, przestępczości karno-skarbowej, przestępczości przeciwko dokumentom. M.in. jedno z tych postępowań dotyczy podrobienia postanowienia prokuratorskiego - dodał Bogdan Święczkowski.

ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: pisma Marka Falenty trafiają do innego śledztwa

List Marka Falenty

Tydzień temu "Rzeczpospolita" poinformowała, że Marek Falenta napisał w kwietniu do prezydenta Andrzeja Dudy, że jeśli nie zostanie ułaskawiony, to ujawni, kto za nim stał. "Falenta przedstawia się w nim jako osoba lojalna wobec PiS i CBA, której obiecano bezkarność za odsunięcie PO od władzy" - pisała "Rzeczpospolita". Marek Falenta miał napisać, że choć "zrobił, co do niego należało, wywiązał się ze wszystkich złożonych obietnic", a został "okrutnie oszukany" przez ludzi wywodzących się z formacji politycznej prezydenta.

Z kolei "Gazeta Wyborcza" opublikowała list, który Marek Falenta w lutym skierował do prezesa PiS. "Liczyłem, że wielka sprawa, do jakiej się przyczyniłem, zostanie mi zapamiętana i po wygranych wyborach załatwiona niejako z urzędu. Zresztą taka była obietnica panów z CBA" - takie m.in. zdanie znalazło się w tym liście.

bb

Czytaj także

Groźby Marka Falenty. Szantaż we wniosku o ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 07:17
- Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał - pisze biznesmen, skazany w aferze podsłuchowej, we wniosku o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy, do którego dotarła "Rzeczpospolita" - informuje dziennik w poniedziałkowym wydaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Falenta prosi o ułaskawienie. Jest oświadczenie Kancelarii Prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:22
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wystosował do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego pismo zawierające prośbę o dokonanie oceny prawno-karnej wniosku Marka Falenty o ułaskawienie - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: gdyby prezydent był przekonany do ułaskawienia Falenty, wszcząłby postępowanie z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:40
- Gdyby prezydent Andrzej Duda miał na podstawie prośby Marka Falenty o ułaskawienie przekonanie, że są jakieś szczególne okoliczności, żeby zastosować wobec niego prawo łaski, wówczas wszcząłby w tej sprawie postępowanie z urzędu - powiedział we wtorek wiceszef KPRP Paweł Mucha.
rozwiń zwiń